سوالات متداول

بله، امکان ورود به تمامی رشته ها بدون مدرک زبان وجود دارد.

مدرک زبان در مجارستان بخصوص در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری  نکته مثبتی به شمار می آید. همچنین متقاضیانی که مدرک زبان دارند در بعضی موارد بدون داشتن مصاحبه میتوانند از دانشگاه مربوطه پذیرش بگیرند.

هزینه محل اقامت متناسب با منطقه و متراژ خانه متفاوت میباشد. بطور میانگین هزینه اجاره یک استودیو حدود 400-350 یورو و برای اجاره یک اتاق  300_250 یورو میباشد. هزینه مواد غذایی بطور میانگین 150-200، هزینه حمل و نقل 10 یورو میباشد.

بله، بورسیه ای به نام Stipendium Hungaricum Scholarship وجود دارد که سالانه به دانشجویان ممتاز برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تعلق میگیرد

بله، با شیوع کرونا 90 درصد دانشگاه های مجارستان کلاس های آنلاین هم ارائه میدهند. و دانشجویان می توانند با انتخاب خود، هم بصورت آنلاین و هم بصورت حضوری تحصیل خود را شروع کنند، قابل ذکر است که در هر دو صورت امکان گرفتن ویزا برای متقاضیان مهیاست.

شرایط کار برای دانشجویان بصورت قانونی، 24 ساعت در هفته میباشد. در کشور مجارستان اکثر دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد،  به دلیل داشتن وقت کافی در طول روز، شاغل هستند. به همین ترتیب دانشجویان مقطع پایین تر میتوانند در روزهای پایانی هفته شاغل باشند.

بله، البته بستگی زیادی به شرایط شغلی این شهروند مجاری دارد. به عنوان مثال، افرادی که در صندوق سوپرمارکت ها و یا شغل های دولتی فعالیت دارند به زبان انگلیسی مسلط نیستند.

بله، در کل این امکان وجود دارد. اگر این درخواست بعد از دریافت ویزا باشد، تغییر دوره فقط در دانشگاهی که با پذیرش آن ویزا گرفته شده امکان پذیر است. همچنین در صورتی که متقاضی کارت اقامت خود را نیز دریافت کرده باشد، با تغییر دانشگاه میبایست برای تعویض کارت اقامت خود نیز اقدام کند.

در حال حاضر مجارستان برای دوره‌های زبان ویزا نمیدهد.  به همین دلیل دانشگاه ها و کالج های‌ معتبر برای دوره های زبان پذیرش نمیدهند.

در واقع بعضی از دانشگاه ها و رشته‌ها دوره‌های آمادگی ارائه میدهند که در آن زبان هم به خوبی تدریس میشود  ولی این مستلزم آن است که متقاضی رشته خودش رو انتخاب کرده باشد. و پس از مصاحبه با دانشگاه و یا بعد از امتحان زبان، اگر اینطور به نظر برسد که دانشجو انگیزه رشته‌ای که انتخاب کرده را دارد اما سطح زبان کافی‌ ندارد، دانشگاه به این متقاضی پذیرش کلاس های آمادگی  (زبان) را می‌دهد. پس امکان اینکه متقاضی مستقیما برای زبان اقدام کند وجود ندارد.

لازم به ذکر است که برخی از کالج ها برای دوره های زبان انگلیسی و یا آلمانی پذیرش میدهند که فقط به خاطر ازدحام درخواست متقاضیان برای این نوع کلاس ها می باشد. و متاسفانه نتیجه خوبی نمیدهد و افرادی که بدین گونه وارد مجارستان میشوند نتیجه‌ مطلوبی  نمیگیرند، به همین دلیل ما با این کالج ها فعالیتی نداریم.

 

بسیاری از آژانس های اقامتی برای متقاضیان آلمان، کشور مجارستان را برای ورود به حوزه شینگن پیشنهاد میکنند تا با گرفتن پذیرش دوره های زبان آلمانی از مراکزی که این دوره ها را ارائه میدهند، به مجارستان سفر کنند اما شاهد آن هستیم که بیشتر این متقاضیان به مقصد نمیرسند، اگرچه در عین حال شاهد افرادی هم بودیم که توانسته اند به آلمان سفر کنند اما به دلیل تعداد محدود آن ها، از ارائه خدمات در این مسیر خودداری میکنیم.

شروع تحصیل در شاخه های پزشکی در دانشگاه های مجارستان با شرکت در آزمون ورودی دانشگاه ها امکان پذیر است. کشور مجارستان نیز برای دانشجویانی که اشتیاق به  ورود به رشته های پیش پزشکی (آمادگی پزشکی) دارند، شرایط منحصر به فردی را فراهم کرده است.  بطوریکه این متقاضیان میتوانند در این دوره ها( دو ترم به صورت عادی و یا یک ترم فشرده) شرکت کنند.

دانشگاه های مجارستان  شرایط سنی مشخصی ندارند، در بیشتر موارد گپ تحصیلی مورد بررسی دانشگاه ها و کالج ها قرار میگیرد. برحسب تجربه میتوانیم به اطلاع برسانیم که برای دوره های آمادگی (پیش پزشکی، پیش مهندسی و امثال آن) سن بالای 27 سال مورد بررسی بیشتری از سوی کالج ها و دانشگاه ها قرار میگیرد و در صورت گپ تحصیلی و ضعف زبان انگلیسی از ارائه پذیرش خودداری میکنند. برای سنین بالای 27 سال، تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مورد قبول می باشد.

البته لازم به ذکر است که به غیر از دریافت پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی نیز حائز اهمیت است، زیرا این مورد در سفارت مجارستان در تهران نیز مورد بررسی قرار میگیرد.

بله، با توجه به اینکه مجارستان در حوزه شینگن واقع شده است، با دریافت ویزای مجارستان، پس از ورود به مجارستان میتوانید به سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کنید.

متقاضیانی که با داشتن ویزای نوع D از ایران خارج میشوند میبایست مقصد خود را شهر بوداپست انتخاب کنند  و از بدو ورود به این شهر، 30 روز زمان جهت  آماده کردن مدارک و مراجعه به اداره اقامت دارند.

ویزای همراه برای والدین متقاضیان بالای 18 سال صادر نمیشود، اما در صورتیکه دانشجو به مجارستان سفر کرده باشد و کارت اقامت خود را نیز دریافت کرده باشد، میتواند شرایط دریافت ویزای دیدار را برای خانواده درجه یک خود (پدر، مادر، خواهر و برادر) فراهم کند.

دانشجویان متاهل، همزمان با درخواست ویزای تحصیلی میتوانند برای همسر و فرزند زیر 18 سال خود نیز ویزای همراه درخواست کنند، البته بر حسب تجربه به این دوستان توصیه میشود که در مرحله اول برای ویزای خود اقدام کرده و پس از دریافت آن به مجارستان سفر کنند، و پس از دریافت کارت اقامت خود،  برای همسر و فرزند خود اقدام نمایند.