تحصیل در مجارستان: بررسی شرایط تحصیل و معرفی دانشگاه ها و کالج ها 2022

تحصیل در مجارستان: 0 تا 100 شرایط و هزینه ها 2023

در این مطلب قصد داریم در رابطه با تحصیل در مجارستان بحث کنیم و اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم. همان‌طور که می‌دانیم این روزها افراد زیادی برای ادامه تحصیل و ارتقا سطح دانش خود به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

مجارستان هم یکی از آن کشورهایی است که میزبان خوبی جهت مهاجرت تحصیلی و علاقه مندان به کسب علم و دانش در اروپا است که در بین دانشگاه‌های برتر دنیا قرار گرفته‌اند.

نه تنها به دلیل محدودیت‌های پذیرش پایین بلکه به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته‌اش، مقصد بسیاری از دانشجویان بین‌ المللی قرار گرفته است. . اگر شما هم مانند بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در این کشور هستید، حتماً تا انتها با ما همراه باشید تا با بررسی شرایط و نکات مهم مانند اقامت تحصیلی مجارستان ، هزینه‌ها و همچین مزایا و معایب تحصیل در مجارستان آشنا شویم.

دولت مجارستان همیشه حامی دانشجویان بین المللی بوده و به کیفیت آموزش و تجهیزات دانشگاه‌ها موسسات آموزشی عالی اهمیت خاصی می‌دهد. همانطور که میدانید اخذ پذیرش تحصیلی بهترین دانشگاه‌های مجارستان به نسبت دیگر دانشگاه‌های اروپا بسیار آسانتر و راحت تر می‌باشد.

تحصیل در مجارستان با راهنمای مجارستان

از مهمترین دلایل محبوبیت موسسات آموزشی کشور مجارستان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ایرانیان، موقعیت جغرافیایی مجارستان در اروپا و موقعیت آن در منطقه شنگن می‌باشد دانشجویان می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسات آموزش عالی، به صورت دائم به اقامت شنگن دست یابند.

در کشور مجارستان، ده‌ها دانشگاه در شهرهای آن دوره‌های تحصیلی در انواع شاخه‌ها ارائه میدهند که به انگلیسی تدریس شده و‌ در پایان این دوره‌ها مدارک معتبر جهانی در انتظار فارغ التحصیلان خواهد بود. با توجه به اینکه دانشجویان خارجی زمانی که مجوزهای لازم را برای اقامت در کشور مجارستان داشته باشد دیگر نیازی به  گرفتن مجوز دیگری برای سفر به  سایر کشورهای اروپا  ندارند  و می‌توانند  از مزایای آن نیز برخوردار شوند.

این کشور یکی از هیجان انگیز ترین و امن ترین مقاصد دنیا شناخته شده که سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی است و در حال حاضر بیش از 30.000 دانشجوی خارجی در آنجا مشغول به تحصیل هستند.

اگر به دنبال تحصیلات با کیفیت هستید، مجارستان مکان مناسبی برای شماست؛ دانشگاه‌های این کشور پروراننده ذهن‌های باهوش بسیاری به ویژه در زمینه پزشکی بوده که برای مثال میتوان به آلبرت سِنت جورجی برنده جایزه نوبل و‌ کاشف ویتامین c اشاره کرد. همچنین این کشور دانشمندان برجسته‌ای تولید کرده است که 13 نفر از این افراد برنده جایزه نوبل شده‌اند.

تحصیل در دانشگاه بوداپست مجارستان و کالج های معتبر

قطعاً می‌دانیم که مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپا بوده و دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد. همچنین یکی از اولین دانشگاه‌های منطقه، دانشگاه Veszprem بوده که در سال 1949 ساخته شده است. در مجارستان، دانش‌آموزان از سن سه سالگی شروع به تحصیل می‌کنند و تا دبیرستان عمومی ادامه می‌دهند. سپس دانشجویان می‌توانند به کالج‌هایی مانند کالج مک دنیل، اویسنا و دانشگاه‌های معتبر بوداپست بروند. بنابراین بسیاری از ایرانیان تمایل دارند در یکی از کشورهای اروپایی تحصیلات خود را ادامه دهند یا حتی فرزندان خود را از سن کم به یکی از این کشورها می‌فرستند که در آنجا تحصیلات خود را آغاز کنند. به هر حال در بعضی از دانشگاه‌های مجارستان امکان تحصیل به بهترین شکل ممکن فراهم است.

همچنین سختگیری برای ارایه مدارک لازم مورد نیاز این موسسات عالی برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور مجارستان کمتر میباشد و برنامه‌های کمک هزینه‌های مالی به عنوان بورس تحصیلی دولتی، دانشگاهی و موسسات خصوصی به دانشجویانی که به صورت بین المللی در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند ارائه میشود.

سیستم آموزش عالی مجارستان

سیستم آموزش عالی مجارستان توسط 65 دانشگاه با 848 برنامه تحصیلی اداره می‌شود. علاوه بر این 416 برنامه لیسانس در 62 دانشگاه، 325 برنامه کارشناسی ارشد در 56 دانشگاه و 107 برنامه دکترا در 23 دانشگاه نیز دایر می‌باشد.

دلایل تحصیل در مجارستان با دیدگاهی متفاوت

رتبه 32 در رتبه بندی آموزش و پرورش جهان

30. لیتوانی
31. ایسلند
32. مجارستان
33. صربستان
34. کرواسی

رتبه 39 در رتبه بندی سهولت کسب و کار در جهان

37. اسلواکی
38. موریس
39. مجارستان
40. رومانی
41. یونان

رتبه 44 در رتبه بندی اقتصاد جهانی

42. کامبوج
43. کویت
44. مجارستان
45. پاناما
46. ​​قزاقستان

رتبه 34 در رده بندی ایمنی جهان

32. کره جنوبی
33. کرواسی
34. مجارستان
35. صربستان
36. مونته نگرو

لیست دانشگاه‌های معتبر مجارستان

کالج دوره‌های پیش دانشگاهی برای رشته‌های علوم پزشکی

کالج مک دنیل

کالج مک دنیل یکی از شعبه های دانشگاه مریلند آمریکا در مجارستان است. کالج مک دنیل در سال ۱۸۶۷ در ایالت مریلند ایالات متحده تاسیس شد و شعبه اروپایی کالج مک دنیل در سال ۱۹۹۶ در پایتخت کشور مجارستان، شهر بوداپست تاسیس گردید. کالج مک‌دنیل تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان را در مرکز یک محیط انسان دوستانه قرار دهد تا بتوانند به اهداف شخصی خود در حین احترام به دیگران و سهیم شدن در مسئولیت عمومی، دسترسی داشته باشند.

کالج مک دنیل

کالج مک دنیل یکی از شعبه های دانشگاه مریلند آمریکا در مجارستان است. کالج مکدنیل در سال ۱۸۶۷ در ایالت مریلند ایالات متحده تاسیس شد و شعبه اروپایی کالج مکدنیل در سال ۱۹۹۶ در پایتخت کشور مجارستان، شهر بوداپست تاسیس گردید. کالج مک‌دنیل تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان را در مرکز یک محیط انسان دوستانه قرار دهد تا بتوانند به اهداف شخصی خود در حین احترام به دیگران و سهیم شدن در مسئولیت عمومی، دسترسی داشته باشند.

دانشگاه‌های علوم پزشکی

– دانشگاه پچ

دانشگاه پچ واقع در شهر پِچ (Pecs)، قدیمی ترین دانشگاه در کشور مجارستان می باشد. همچنین، در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مراکز آموزشی در این کشور محسوب می شود.

– دانشگاه سگد

دانشگاه سگد (Szeged)، در شهر سگد مجارستان واقع شده است. همچنین، بعد از دانشگاه سِملوایز، محبوب ترین دانشگاه علوم پزشکی در مجارستان می باشد. با توجه به رنکینگ جهانی QS، سگد جزو 300 دانشگاه برتر دنیاست.

– دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز (Semmelweise University)، در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان واقع شده است. سملوایز با بیش از ۲۵۰ سال قدمت، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های علوم پزشکی در اروپای مرکزی می باشد.

دانشگاه‌های مدیریت و تجارت

– دانشگاه IBS

دانشگاه (IBS (International Business School یک دانشگاه بریتانیایی واقع در اروپای مرکزی است که در سال 1991 به عنوان نخستین مرکز آموزش عالی خصوصی شروع به کار کرد.

دانشگاه مهندسی

– دانشگاه صنعتی بوداپست BME

دانشگاه صنعتی بوداپست (BME UNIVERSITY) در پایتخت مجارستان یکی از عالی رتبه ترین مراکز آموزشی در اروپا به شمار می رود. رشته های مهندسی بسیاری در این دانشگاه به زبان انگلیسی تدریس می شوند. از این رو، سالانه دانشجو های بسیاری را از کشور های مختلف برای تحصیل در مجارستان، به خود جذب می کند. در ادامه به معرفی دانشگاه BME، رشته های تحصیلی، و شرایط دریافت پذیرش خواهیم پرداخت.

دانشگاه هنر

– دانشگاه متروپولیتن بوداپست

دانشگاه متروپولیتن بوداپست در مجارستان، یکی از گزینه‌های برتر تحصیلی در اروپا برای دانشجویان رشته‌های هنر، عکاسی و مدیریت است. این دانشگاه در واقع یک دانشگاه خصوصی می‌باشد که در سال ۲۰۰۰ با شعار الهام گرفته از خلاقیت تاسیس شد. اما متد آموزشی این دانشگاه کاملا منطبق با فرآیند بلونیا بوده و مشتمل بر ارائه دامنه گسترده ای از برنامه‌های تحصیلی در قالب ۳ دوره آمادگی، کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌باشد.

دانشگاه دامپزشکی

– دانشگاه دامپزشکی بوداپست

دانشگاه دامپزشکی بوداپست، یکی از قدیمی ترین مراکز آموزش دامپزشکی در جهان و تنها دانشگاه دامپزشکی در مجارستان است که در سال ۱۸۵۱ فعالیت خود را تحت عنوان دانشکده دامپزشکی در بوداپست آغاز کرد. این دانشگاه در پایتخت مجارستان واقع شده است و یک محیط ایده آل برای تحصیل در مجارستان و زندگی دانشجویان فراهم کرده است.

 

یک‌ بررسی اجمالی درباره مجارستان

کشور مجارستان در اروپای مرکزی و در همسایگی کشورهای اتریش، صربستان، کرواسی، اسلوونی، رومانیا، اوکراین و اسلواکی واقع شده است. جمعیت مجارستان حدود ده میلیون نفر است که سه میلیون نفر آن‌ها در بوداپست، پایتخت این کشور، ساکن هستند. از دیگر شهرهای مهم مجارستان میتوان سگد، پچ و دبرسن را نام برد.

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی

همان‌طور که می‌دانیم افراد زیادی برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند اما لازم است بدانید که تحصیل در مجارستان و دریافت ویزای تحصیلی به معنی توانایی اقامت دائم یا مهاجرت به این کشور نخواهد بود.

زمانی که شما ویزای تحصیلی را دریافت کردید، می‌توانید برای مدت مشخصی در مقطع خاصی تحصیلات خود را ادامه دهید. همان‌طور که می‌دانیم مدرک تمامی دانشگاه‌های مجارستان در سرتاسر جهان معتبر بوده و بسیار کاربردی است.

طبق تفاهم نامه‌هایی که بین وزارت علوم و بهداشت ایران با کشور مجارستان به امضا رسید است، هر ساله دانشجویان منتخب طبق چارچوب‌های قانونی  می‌توانند بورسیه شوند.

نکته مهم برای تحصیل کشور مجارستان این است که نیاز به آموختن زبان مجاری نیست با زبان انگلیسی به صورت کامل می‌توانید به آموزش بپردازید و بسیاری از برنامه‌های آموزشی آن هم به صورت انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز ارائه می‌شود.

برای پذیرش تحصیلی دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان در ابتدا رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر را به دقت بررسی کنید و پس از انتخاب آن به جمع‌آوری مدارک و شرایط و ضوابط مورد نظر، به ترجمه و ارسال آن بپردازید.

بعد از اتمام دوران تحصیل و اعتبار ویزای تحصیلی باید برای یافتن شغل و تغییر ویزای خود به ویزای کاری اقدام کنید. اگر به هر دلیلی در این امر موفق نبودید بایستی سعی کنید، اقامت دائم گرفته یا به کشور خود برگردید. بسیاری از افراد در سراسر دنیا برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند و ویزای تحصیلی خود را بعد از اتمام درس به ویزای کاری تبدیل می‌کنند تا بتوانند در این کشور زیبا و دوست‌داشتنی اقامت کنند.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

قبل از بیان هر موضوعی باید بگوییم که در مدارس مجارستان و برای افراد مقیم آنجا از ابتدای دوره تحصیل کلاس‌های زبان انگلیسی گذاشته شده و تمامی افراد باید در آن‌ها شرکت کنند. این در حالی است که اکثر دانشگاه‌های مجارستان هم برای ورود به مدرک زبان نیاز دارند.

اکنون سؤالی که پیش می‌آید این است که اگر مدرک زبان نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم در مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهیم؟ چرا که مدرک زبان در این کشور بسیار مهم و ضروری است.

بله کاملاً درست است، مدرک زبان در کشور مجارستان و دانشگاه‌های آن یکی از مهم‌ترین موارد به شما می‌آید اما شما می‌توانید، بدون مدرک زبان هم برای تحصیل در مجارستان اقدام کرده و ویزای تحصیلی دریافت کنید.

به‌طور مثال شما حتی می‌توانید در رشته زبان در یکی از دانشگاه‌های مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهید. پس نیازی نیست از این بابت نگرانی خاصی داشته باشید.

هزینه های تحصیل در مجارستان

هزینه‌های تحصیل در مجارستان

شاید لازم باشد در رابطه با هزینههای زندگی و تحصیل در مجارستان هم اطلاعاتی داشته باشیم. به همین دلیل باید بگوییم که هزینه‌های تحصیل در مجارستان و هزینه‌های اقامت در آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و تمامی دانشجویان مقیم این کشور از مقدار این هزینه‌ها راضی هستند. این کشور به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیلات شناخته شده است.

در دانشگاه‌های مختلف مجارستان و همچنین در رشته‌ها و مقاطع گوناگون، میزان هزینه تحصیلی متفاوت است. به طور مثال، تحصیل در رشته‌هایی مانند مدیریت بازرگانی، در هر ترم بین 1000 تا 1200 یورو هزینه دارد؛ این مقدار در رشته‌های مهندسی بین 1600 تا 2500 یورو و در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی به 6000 تا 8000 یورو نیز می‌رسد. برای اطلاع دقیق از شهریه رشته مورد نظر خود، می‌توانید به سایت دانشگاهی که برای تحصیل در مجارستان در نظر گرفته‌اید، مراجعه نمایید.

تحصیل رایگان در مجارستان

امروزه تحصیل رایگان در مجارستان به یکی از مهم ترین فرصت‌های آموزشی در قاره اروپا تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند. تحصیل در مجارستان در سه سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بر اساس سیستم بولونیا انجام می‌شود، در دانشگاه‌های مجارستان محدودیت سنی وجود ندارد.

طبق قوانین مجارستان و برنامه‌های دولتی، بورسیه‌های تحصیلی سالانه به دانشجویان خارجی در رشته‌های تحصیلی خاص تعلق می‌گیرد و این دانشجویان برای بورسیه تحصیلی در مجارستان در نظر گرفته می‌شوند. شما می‌توانید برای تحصیلات عالی و بورسیه تحصیلی اقدام کنید. تعداد متقاضیان همچنان هر سال در حال افزایش است.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

همانطور که می‌دانید دانشگاه‌های معتبر مجارستان جهت بالا بردن سطح کیفیت برنامه‌ها‌ی آموزشی و جذب دانشجویان خارج از کشور مجارستان، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه‌هایی را مد نظر قرار داده است.

بورسیه تحصیلی مجارستان علاوه بر تحصیل رایگان  در برخی مواقع بعضی از هزینه‌های زندگی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و این کمک هزینه‌ها می‌توانند برای شروع  به علاقه مندان به تحصیل در کشور مجارستان کمک زیادی  کند.

بورسیه‌های تحصیلی مجارستان انواع مختلفی دارند که همگی جهت حمایت مالی از دانشجویان و متقاضیان کسب علم و دانش می‌باشد. لازم به ذکر است که تمام متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرایط بورسیه، مقاله 3 شرط اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان را مطالعه کنند.

چرا تحصیل در مجارستان؟

 • قرار داشتن در اتحادیه اروپا و منطقه شینگن: این بدین معنی است، افرادی که در مجارستان تحصیل می‌کنند امکان سفر آزادانه به دیگر کشورهای حوزه شینگن از جمله هلند، فرانسه، آلمان و ایتالیا را دارند.
 • کالج ها و دانشگاه‌های بین المللی معتبر: مدارک تحصیلی از دانشگاه‌های مجارستان دارای اعتبار جهانی هستند و‌ فارغ التحصیلان قادر به استفاده و ارائه مدرکشان در تمامی کشور‌های اروپایی و ایالات متحده می باشند.
 • امکان تحصیل در تمامی رشته‌ها به زبان انگلیسی: با اینکه کشور مجارستان مانند دیگر کشورهای اروپایی دارای زبان رسمی غیر انگلیسی است، اما دوره‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی در تمامی شاخه‌ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.
 • امکان ورود به دانشگاه بدون داشتن مدرک زبان: یکی از بزرگترین دغدغه‌های مهاجرت، نیاز به مدرک زبان برای ادامه تحصیل است، اما این نگرانی برای متقاضیان تحصیل در مجارستان از همان ابتدای راه برداشته شده است و هیچ الزامی برای آن وجود ندارد.
 • هزینه‌های مقرون به صرفه زندگی: شهریه دانشگاه‌ها و هزینه‌های روزمره زندگی در مقایسه با کشورهای اروپای غربی بسیار کمتر است.
 • امکان گرفتن انتقالی به دیگر کشورهای اروپا: قرار گرفتن مجارستان در اتحادیه اروپا امکان گذراندن یک ترم به عنوان مهمان و یا حتی انتقالی در دانشگاه‌های دیگر اروپایی را برای دانشجویان فراهم آورده است.

تحصیل در مجارستان در مقطع‌ کارشناسی ارشد

لازم است بدانید شما می‌توانید، تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس را در این کشور داشته باشید چرا که مجارستان مدرک لیسانس ایران را معتبر دانسته و می‌توانید به‌راحتی ادامه تحصیلات خود را در این کشور بگذرانید.

تمامی افراد دارای مدرک لیسانس می‌توانند در کشور مجارستان ادامه تحصیل بدهند. صرفاً لازم است با دانشگاه‌های آن مکاتبه کرده و تاییده را بگیرند. اگر کسی از دوستان یا آشنایان شما به دنبال ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی است، حتماً کشور مجارستان را به او پیشنهاد بدهید.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

همان‌طور که گفته شده در تمامی مقاطع می‌توانید، تحصیلات خود را در کشور مجارستان ادامه دهید. در این‌بخش از مقاله لازم به ذکر است که در این کشور مقطع دکتری همانند دانشگاه‌های ایرانی در 6 الی 8 ترم انجام‌شده و چیزی حدود 4 سال به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است که اشتغال در مجارستان برای کسانی که مدرک دکتری دارند، بسیار عالی بوده و جای پیشرفت دارد. به همین دلیل اگر شما هم مانند بسیاری از افراد به فکر پیشرفت بسیار خوب و درخشیده شدن هستید، حتماً برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری در مجارستان اقدام کنید.

در ادامه لازم است، بدانید که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های مجارستانی برای مقطع دکتری محدود بوده و هر کسی را قبول نخواهند کرد. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس تمامی درس‌ها را با نمرات بالا پاس کرده و تحقیقات خوبی را به ثبت برسانید. در این صورت دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای پذیرش شما اقدام خواهند کرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل پزشکی در مجارستان هر یک از دانشگاه‌های معتبر مجارستان، لازم است تا ابتدا در یک آزمون ورودی که متشکل از سوالاتی در دروس شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و زبان انگلیسی است شرکت نمایند. در صورت قبولی در این آزمون، فرد متقاضی تحصیل در مجارستان به مصاحبه دعوت می‌شود و پس از قبولی در مصاحبه و بررسی مدارک تحصیلی وی، پذیرش در این رشته به او داده می‌شود.

طول مدت تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان، 6 سال است که 2 سال ابتدایی آن به مطالعه دروس عمومی این رشته اختصاص دارد و پس از سال سوم، تحصیل تخصصی در این رشته شروع می‌شود. از بین دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان، دانشگاه‌های پچ (Pecs)، سگد (Szeged)، سملوایز بوداپست (Semmelweeis) و دبرسن (Debrecen University of medicine)، مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران نیز هستند و در پس از فارغ التحصیلی می‌توانید به ایران بازگردید.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر شما و همچنین دانشگاهی که برای پذیرش در آن اقدام کرده‌اید، مدارک شما ممکن است کمی متفاوت باشد اما در حالت کلی، آماده‌سازی مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان الزامی است:

 • مدارک تحصیلی متقاضی (این مدارک برای هر پایه تحصیلی متفاوت است و برای اطلاع دقیق از این مدارک، لازم است تا به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نمایید.)
 • ارائه مدرک زبان (در برخی از رشته‌های دانشگاهی مانند رشته زبان، ارائه مدرک زبان ضروری نیست.)
 • مدارک شناسایی (اصل و کپی)
 • پاسپورت معتبر
 • عکس
 • ارائه گواهی تمکن مالی (این گواهی شامل گردش حساب 3 تا 6 ماهه و برای پرداخت هزینه‌های زندگی در مجارستان است.)
 • رسید پرداخت هزینه‌های سفارت (مبلغ 60 یورو)

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

 • ارائه مدارک تحصیلی مقطع دیپلم (مدرک دیپلم، و پیش دانشگاهی به همراه ریز نمرات)
 • ارائه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی (مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات)
 • ارائه تصویر گذرنامه
 • توصیه نامه معتبر از اساتید دوره کارشناسی (این مورد در هر دانشگاه متفاوت است و اجباری نیست.)
 • ارائه سوابق کاری مرتبط با رشته (در صورت نیاز)
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل 70 یا آیلتس با نمره حداقل 5.5 (ارائه مدرک زبان در برخی از رشته‌ها ضروری نیست.)

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری

 • ارائه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی (مدرک کارشناسی به همراه ریز نمرات)
 • ارائه مدارک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد (مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریز نمرات)
 • ارائه انگیزه نامه
 • ارائه تصویر گذرنامه
 • توصیه نامه معتبر از اساتید دوره کارشناسی ارشد
 • ارائه سوابق کاری مرتبط با رشته یا مقالات چاپ شده معتبر
 • ارائه مدرک زبان انگلیسی تافل با نمره حداقل 70 یا آیلتس با نمره حداقل 5.5 (ارائه مدرک زبان در برخی از رشته ها ضروری نیست.)

دانشگاه‌های برتر مجارستان

برای تحصیل در کشور مجارستان، قطعا انتخاب بهترین دانشگاه‌ها، می‌تواند در ادامه تحصیل شما در خارج از این کشور یا اشتغال پس از پایان تحصیلات، تاثیر بسزایی داشته باشد. از بین دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه‌های زیر دارای رتبه زیر 1000 در رنکینگ معتبر QS هستند:

 • دانشگاه سگد (Szeged)
 • دانشگاه دبرسن (Debrecen University of medicine)
 • دانشگاه Eötvös Loránd) ELTE)
 • دانشگاه پچ (Pecs)
 • دانشگاه صنعت و اقتصاد بوداپست (BME)
 • دانشگاه سنت ایستون
 • دانشگاه Széchenyi István
 • دانشگاه میسکولک
 • دانشگاه کوروینوس

مزایا تحصیل در مجارستان

مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و عضویت در اتحادیه اروپا، جزو مناطق حوزه شینگن به حساب می‌آید و این یکی از دلایل مهم و مزیت‌های تحصیل در مجارستان است.دانشجویان با قبولی در یکی از دانشگاه‌های کشور مجارستان می‌توانند نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام کنند.

با دریافت ویزای شینگن و اخذ مجوزهای لازم از سفارت مجارستان دانشجویان می‌توانند بدون نیاز به ویزای دیگری از سفر کردن به کشورهای اروپایی و مناطق شینگن لذت ببرند.تحصیل در مجارستان همانند  سایر کشورهای   دنیا فراز و نشیب‌هایی دارد که شما میتواند برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مزایا و معایب تحصیل در مجارستان را مطالعه کنید.

مشکلات زندگی در مجارستان

همانطور که گفته شد کشور مجارستان به دلیل دانشگاه‌های معتبر و هزینه‌های مقرون به صرفه نسبت به سایر کشورهای اروپایی، سالانه متقاضیان زیادی جهت تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند.

مردم ایران نیز با توجه به شرایط مطلوب تحصیل در مجارستان، و شرایط مالی و اقتصادی  این کشور ، با توجه به سریع بودن و راحت بودن پروسه مهاجرت تحصیلی از تحصیل در مجارستان استقبال نموده‌اند.

از طرفی  کشور مجارستان به دلیل واقع شدن در اتحادیه اروپا و عضویت در حوزه شینگن راه ایرانیان برای ورود به اروپا را هموار ساخته است . اما این تمام چیزی نیست که باید برای مهاجرت به کشور مجارستان مد نظر قرار داد.

مجارستان همانند سایر کشورهای اروپایی  مشکلاتی برای زندگی دارد که با توجه به آنها و شرایط فعلی هر شخصی  متفاوت است .برای کسب اطلاعات بیشتر با مطالعه مقاله مشکلات زندگی در مجارستان میتوانید یک دید وسیع تری برای مهاجرت و شرایط تحصیلی در مجارستان داشته باشید.

توصیه های مهم به دانشجویان مجارستان

توصیه های مهم به دانشجویان مجارستان

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی هنگام انتخاب دانشگاه

 • حتما با مشورت و هماهنگی با خانواده و والدین خود و با آگاهی کامل از شرایط و منابع آموزشی، دانشگاه یا کالج را انتخاب کنید.
 • شما می‌توانید تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه و محل اقامت و کیفیت دوره آن را به صورت آنلاین یا در وب سایت دانشگاه یا کالج بیابید.
 • پس از انجام تحقیقات لازم از منابع مختلف و اطلاع از شرایط و ضوابط دانشگاه، ثبت نام کنید.
 • پس از تایید شرایط پذیرش و استانداردهای آموزشی دانشگاه، هزینه‌های زندگی و تحصیل، امکانات و کیفیت دانشگاه در کشور مورد نظر، نسبت به اطلاعات دقیق اقدام نمایید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد مدارک

 • مدارک لازم را به موقع تهیه کنید و در اسرع وقت به دانشگاه و سفارت تحویل دهید.
 • هزینه درخواست و هزینه رزرو خوابگاه را به موقع و در ابتدای فرآیند به دانشگاه (Application Fee) پرداخت کنید.
 • هزینه پذیرش تحصیلی در کالج یا دانشگاه غیر قابل استرداد است.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد شهریه

 • ارسال شهریه یک سال تحصیلی به دانشگاه از طریق منابع شخصی و مستقیم یا از طریق تبادل رسمی به دانشگاه یا دانشکده محل تحصیل.
 • به موقع و بدون معطلی به شهر محل تحصیل خود سفر کنید و خود را برای تحصیل و ثبت نام به دانشگاه یا کالج معرفی نمایید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد ویزا

 • برای تکمیل مراحل صدور ویزای دانشجویی باید شخصا به سفارت مربوطه مراجعه و مدارک را تکمیل و در مصاحبه سفارت شرکت کنید.
 • رسیدگی به مدارک ویزا و صدور ویزا حداقل 5 هفته طول می کشد، پس عجله نکنید.
 • از تاخیر یا غیبت در روز سفارت خودداری کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن وقت سفارت می شوید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد زبان انگلیسی

 • سعی کنید قبل از سفر، زبان تخصصی و عمومی رشته دانشگاهی خود را کامل یاد بگیرید و برای آن آماده شوید.
 • مهارت های زبان انگلیسی شما در طول تحصیل دوره‌های آموزشی در کالج ها یا دانشگاه‌ها بسیار مهم هستند و سعی کنید دانش زبان انگلیسی خود را تا حد امکان ارتقا دهید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد هزینه ها

 • تمام هزینه های تحصیل باید توسط منابع شخصی خود یا والدین شما پرداخت شود. و باید توجه داشته باشید که در صورت مشکلات مالی یا انصراف از تحصیل در هر زمان و مکان و به هر دلیلی، دانشگاه امتناع نمی کند.
 • کلیه هزینه‌های پرداخت شده تا آن مرحله غیر قابل استرداد می باشد.
 • با توجه به وضعیت دلار و یورو در هزینه‌های خود نهایت دقت را به خرج دهید و از هزینه‌های غیر ضروری و اضافی خودداری کنید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد همراه داشتن مدارک

مدارکی که دانشجویان هنگام سفر به مجارستان باید همراه داشته باشند:

 • کپی پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج
 • ترجمه ریز نمرات و گواهی آخرین مدرک تحصیلی كه ابتدا به تایید اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی و سپس به تائید وزارت دادگستری و امور خارجه رسیده باشد + دو سری كپی کامل
 • ترجمه شناسنامه + دو سری کپی کامل
 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • پاسپورت معتبر و دو سری كپی صفحات 9-2
 • کپی از صفحه ویزای تحصیلی
 • بلیط رفت و برگشت یكساله به كشور مقصد + کپی از بلیط
 • دیكشنری انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی
 • 24 قطعه عكس پاسپورتی 4*3
 • هزینه زندگی حداقل 6 ماه در مجارستان
 • گواهینامه بین المللی رانندگی

توصیه های مهم در رابطه با لوازم همراه ممنوع

 • از به همراه داشتن تنباکو، عصاره‌های گیاهی، گیاهان خشک و محصولات مشابه خودداری کنید.
 • از مصرف مواد مخدر و یا داروهای مخدر ،اعصاب و نظیر آنها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان، شامل شرایط سنی خاصی نیست و صرفا در برخی از رشته‌های علوم پزشکی، باید شرط سنی 18 سال برای متقاضیان رعایت شود. از طرفی، سفارت مجارستان ممکن است متقاضیانی را که گپ تحصیلی (فاصله زمانی اتمام تحصیل در مقطع قبلی تا درخواست ویزای تحصیلی) بالا و معمولا بیشتر از 7 سال دارند، ریجکت کند.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل برای تحصیل در مجارستان، در اولین فرصت برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام نمایید.

ددلاین دانشگاه‌های مجارستان

توجه به ددلاین‌های دانشگاه‌ها بسیار مهم میباشد پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک به آن توجه داشته باشید. مهلت درخواست و تاریخ دقیق ثبت‌نام دانشجویان خارجی بین موسسات مختلف، با یکدیگر متفاوت است.

بنابراین برای اطلاع از تاریخ‌های مربوطه حتما با دانشگاه یا با موسسه راهنمای مجارستان تماس بگیرید. به طور کلی معمولا آخرین مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ترم فوریه، ماه نوامبر می‌باشد.

امکان کار دانشجویی در مجارستان

بر طبق قوانین کشور مجارستان، تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور، اجازه کار دانشجویی به مدت 20 تا 30 ساعت در هفته را دارند. این مزیت، برای آن دسته از دانشجویانی که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را ندارند و همچنین، نمی‌توانند از عهده مخارج زندگی در مجارستان برآیند، بسیار مناسب است.

اخذ تابعیت پس از تحصیل در مجارستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور مجارستان، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در هر یک از مقاطع پذیرش شده، همچنان در این کشور اقامت داشته باشند. برای دریافت این اقامت، لازم است تا فرد متقاضی با تغییر نوع اقامت خود به یکی از اقامت‌های کاری (کارآفرینی یا اشتغال برای دیگران)، سرمایه گذاری و یا ازدواج، می‌تواند مدت اقامت خود در این کشور را تمدید نماید.

بر طبق قوانین مهاجرتی این کشور، در صورتی که فردی به مدت 8 سال در این کشور اقامت داشته و مالیات پرداخت نماید، امکان اخذ اقامت دائم و به دنبال آن، اخذ تابعیت را خواهد داشت.

تحصیل در مجارستان

جمع‌بندی تحصیل در مجارستان

همان‌طور که در سطرهای بالاتر با ما همراه بودید، تحصیلات در مجارستان برای افراد زیادی گزینه مناسبی است. این روزها دانشجوهای بسیاری در کشور مجارستان مشغول به ادامه تحصیل هستند. با توجه به اینکه در کشور مجارستان هزینه‌های تحصیل، زندگی و اجاره خانه بسیار خوب و معقولانه است، شما هم می‌توانید برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام کرده و از فواید بیشمار آن بهره ببرید.

از طرفی لازم به ذکر است که مدرک لیسانس ایران در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای کشور مجارستان هم معتبر بوده و می‌توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید. به‌طور مثال کسانی که لیسانس یکی از رشته‌های مهندسی و سازندگی را دارند، می‌توانند در مجارستان ادامه تحصیل داده و با علم بیشتر به کشور خود برگردند. در این صورت قطعاً کشور پیشرفت بسیار خوبی از نظر سازندگی خواهند داشت.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید، ممنونم.

سوالات متداول

لزوما خیر. ولی برای اطمینان بیشتر برای پذیرش، ما توصیه می‌کنیم دانشجویان حتما مدرک زبان دریافت کنند.

داشتن مدرک زبان، پروسه اخذ پذیرش را راحت‌تر و مطمئن‌تر می‌کند.

بله، چون این کشور سابقه زیادی در تدریس به زبان انگلیسی دارد و تقریبا اکثر جوانان و دانشجویان این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

در این کشور کارفرمایان معمولا این مورد را شرط استخدام قرار نمی‌دهند ولی توصیه می‌شود برای سهولت امر استخدام زبان مجازی را یاد بگیرید. همچنین یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی امتیاز محسوب می‌شود.

یافتن شغل برای مهاجران در مجارستان به مراتب آسان‌تر از دیگر کشورهای اروپای غربی مانند آلمان و انگلیس است. اکثر دانشجویان در این کشور در خود دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و رستوران‌ها مشغول به کار می‌شوند.

بله، دانشجویان می‌توانند به مدت یک سال در کالج‌های زبان انگلیسی و آلمانی مشغول به تحصیل باشند و از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان هم استفاده کنند.

به طور کلی خیر. شهروندان مجاری تمایلی به انگلیسی صحبت کردن ندارند. ولی در بعضی مناطق توریستی مثل بوداپست، زبان انگلیسی رواج بیشتری دارد.

اگر ویزای تحصیلی برای دوره‌های تمام وقت و آکادمیک دریافت کرده‌اید، این ویزا از نوع بلند مدت شنگن است که این امکان وجود دارد که در صورت قبولی در مقاطع بالاتر یا پیدا کردن شغل، اقامت تمدید شود.

تعداد 7 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

4 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

بله فرزندان زیر 18 سال و همسر دانشجو می‌توانند همراه او در این کشور زندگی کنند. البته در مقطع کارشناسی این امر با دشواری مواجه است ولی برای مقاطع بالاتر مشکلی وجود ندارد.

عموما رشته‌های آی تی، بازاریابی ، فروش و ارتباطات تجاری، منابع انسانی، حسابداری و مالی، مهندسی مکانیک و رشته‌های مربوط به بخش بهداشت و خودروسازی از پرتقاضاترین رشته‌ها در مجارستان است. دانشجویان این رشته‌ها در پیدا کردن کار و اخذ اقامت دائم، کار آسان‌تری دارند.

مالیات بر درآمد در این کشور با برابر با نرخ ثابت 15% اخذ می‌شود که نسبت که سایر کشورهای اتحادیه اروپا مبلغ پایین‌تری است.

18 thoughts on “تحصیل در مجارستان: بررسی شرایط تحصیل و معرفی دانشگاه ها و کالج ها 2022

 1. سلام
  آیا برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حتما باید مدرک زبان آیلتس یا تافل داشته باشیم؟

  1. خیر دوست عزیز،
   داشتن مدرک زبان همیشه پوئن مثبت هست اما اجباری نیست،
   البته در مقاطع کارشناسی ارشد همیشه داشتن معلومات زبان‌انگلیسی مهمه و دانشگاها با درخواست مصاحبه با دانشجو، از معلومات دانشجو مطلع می‌شوند.

 2. آیا تحصیل در مجارستان رایگان هستش یا میشه بصورت بورسیه تحصیلی مجارستان اقدام کرد؟

 3. سلام
  کدوم دانشگاه های مجارستان مورد وزارت علوم یا وزارت بهداشت در ایران هستند؟
  لطفا اسمهاشونو به تفکیک میگین؟

 4. سلام
  من دانش آموز سال آخر تجربی هستم و دوست داشتم در رشته پزشکی مجارستان ادامه تحصیل بدم
  ممنون میشم مراحل کار رو بصورت مختصر بهم توضیح بدین
  و اینکه دوره زبان آیلتس رو هم دارم میگذرونم
  ممنون

 5. من بین ادامه تحصیل در مجارستان یا آلمان دو دل هستم.
  بنظر شما برتری های ادامه تحصیل در مجارستان نسبت به آلمان چیا هستش؟

 6. سلام
  وقتتون بخیر
  من دانشجوی سال سوم کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران هستم و آیلتس 7 دارم
  می خواستم بپرسم به صورت رایگان میتونم در دانشگاه های مجارستان بورسیه کارشناسی بگیرم ؟

  1. سلام دوست عزیز،

   ممنون از تأیید شما،
   بله میبایست ارائه بشه و این مهم که تمکن مالی ( موجودی و گردش حساب ) واقعیی باشه و اینجوری نباشه که یهو پول زیاد وارد حساب کنید و ببرید سفارت، بلکه باید گردش حساب و موجودی در ۳ ماه به صورت نرمال باشه ( مثلا ۲۰۰ میلیون تومن )

 7. ببخشید این تمکن مالی چقدر هستش؟ برای آلمان 10200 یورو بود برای هر کشوری متفاوته انگار؟

  1. سلام،

   برای درخواست ویزای تحصیلی کشور مجارستان، موجودی حساب فقط مطرح نیست بلکه گردش حساب شما رو درخواست می‌کنن و این مهم که این گردش حساب از ۳ ماه گذشته در مقایسه با موجودی ارائه شده، مطابقت داشته باشه، به فرض مثل موجودی ۲۰۰ ملیون تومن برای سفارت خوب اما این هم مهم که گردش حساب در ماه‌ای گذشته هم تقریبا توی حوالی همین مبلغ باشه.

 8. سلام عرض ادب
  من میخوام تو دوران دانشجویی اقدام به ثبت شرکت و فعالیت کنم. میخوام ببینم امکانش هست یا نه
  چون یه محدودیت زمان کار هم دارن دانشجوها از این جهت میپرسم

  1. سلام

   متاسفانه این اقدام رو به شما پیشنهاد نمیکنم، در حال حاضر مجارستان برای شروع فعالیت کاری اصلا مناسب نیست، مخصوصا که شرکت هایی که از طریق ایرانیان ثبت می‌شه، برای باز کردن حساب بانکی به مشکل می‌خوره، از طرف دیگه شما موقعیی با ثبت شرکت میتونید اقامتتون رو به کاری تبدیل کنید که شرکت فعالیت مشخص با داشتن Business plan داشته باشه. اگر همهٔ اینها به خوبی انجام بشه باز مشکل حساب بانکی رو دارید و بدونید که بعد از گرفتن اقامت کاری ، برای تمدیدش خیلی مراحل جدیتر هستن و روند کاریه شرکت شما توی سال گذشته برسی می‌شه. یکی از دلایلی که شرکت ما قادر به ارائه این خدمات نیست اینه که مشکلات غیر منتظرهٔ زیادی توی این مسیر هست و برای شرکتهای خارجی هم متاسفانه ایجاد Business قوی با درامد خوب بسیار دشوار هست.

 9. باسلام. ۴۵ ساله و دارای مدرک مهندسی مکانیک و سابقه کار مرتبط. درضمن آیلتس ۶.۵ آکادمیک را به تازگی اخذ کردم. آیا برای مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان شانس ویزا دارم؟ البته سابقه ویزای شینگن هم دارم.
  باتشکر و احترام

  1. سلام،

   متاسفانه به دلیل شرایط سنی شما امکان زیاد ریجکتی ویزا وجود دارد و همچنین مراحل داریدت پذیرش هم تقریبا غیر ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *