تحصیل در مجارستان: 0 تا 100 شرایط و هزینه ها 2022

در این مطلب قصد داریم در رابطه با تحصیل در مجارستان بحث کنیم و اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم. همان‌طور که می‌دانیم این روزها افراد زیادی برای ادامه تحصیل و ارتقا سطح دانش خود به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند.

مجارستان هم یکی از آن کشورهایی است که میزبان خوبی جهت مهاجرت تحصیلی و علاقه مندان به کسب علم و دانش در اروپا است که در بین دانشگاه های برتر دنیا قرار گرفته اند.

 نه تنها به دلیل محدودیت‌های پذیرش پایین بلکه به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته‌اش، مقصد بسیاری از دانشجویان بین الملی قرار گرفته است. . اگر شما هم مانند بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در این کشور هستید، حتماً تا انتها با ما همراه باشید تا با بررسی شرایط و نکات مهم مانند اقامت تحصیلی مجارستان ، هزینه ها و همچین مزایا و معایب تحصیل در مجارستان آشنا شویم.

دولت مجارستان همیشه حامی دانشجویان بین المللی بوده و به کیفیت آموزش و تجهیزات دانشگاه‌ها موسسات آموزشی عالی اهمیت خاصی می‌دهد. همانطور که میدانید اخذ پذیرش تحصیلی بهترین دانشگاه‌های مجارستان به نسبت دیگر دانشگاه‌های اروپا بسیار آسانتر و راحت تر می‌باشد.

تحصیل در مجارستان با راهنمای مجارستان

از مهمترین دلایل محبوبیت موسسات آموزشی کشور مجارستان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی ایرانیان، موقعیت جغرافیایی مجارستان در اروپا و موقعیت آن در منطقه شنگن می‌باشد دانشجویان می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسات آموزش عالی، به صورت دائم به اقامت شنگن دست یابند.

در کشور مجارستان، ده ها دانشگاه در شهرهای آن دوره های تحصیلی در انواع شاخه ها ارائه میدهند که به انگلیسی تدریس شده و‌ در پایان این دوره ها مدارک معتبر جهانی در انتظار فارغ التحصیلان خواهد بود. با توجه به اینکه دانشجویان خارجی زمانی که مجوزهای لازم را برای اقامت در کشور مجارستان داشته باشد دیگر نیازی به  گرفتن مجوز دیگری برای سفر به  سایر کشورهای اروپا  ندارند  و می‌توانند  از مزایای آن نیز برخوردار شوند.

این کشور یکی از هیجان انگیز ترین و امن ترین مقاصد دنیا شناخته شده که سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی است و در حال حاضر بیش از 30.000 دانشجوی خارجی در آنجا مشغول به تحصیل هستند.

اگر به دنبال تحصیلات با کیفیت هستید، مجارستان مکان مناسبی برای شماست؛ دانشگاه های این کشور پروراننده ذهن های باهوش بسیاری به ویژه در زمینه پزشکی بوده که برای مثال میتوان به آلبرت سانت گیورکی برنده جایزه نوبل و‌ کاشف ویتامین c اشاره کرد. همچنین این کشور دانشمندان برجسته ای تولید کرده است که 13 نفر از این افراد برنده جایزه نوبل شده اند.

تحصیل در دانشگاه بوداپست مجارستان و کالج های معتبر

قطعاً می‌دانیم که مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپا بوده و دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد. همچنین یکی از اولین دانشگاه‌های منطقه، دانشگاه Vesprem بوده که در سال 1949 ساخته شده است. در مجارستان، دانش‌آموزان از سن سه سالگی شروع به تحصیل می‌کنند و تا دبیرستان عمومی ادامه می‌دهند. سپس دانشجویان می توانند به کالج هایی مانند کالج مک دنیل ،اویسنا و دانشگاه های معتبر بوداپست بروند. بنابراین بسیاری از ایرانیان تمایل دارند در یکی از کشورهای اروپایی تحصیلات خود را ادامه دهند یا حتی فرزندان خود را از سن کم به یکی از این کشورها می‌فرستند که در آنجا تحصیلات خود را آغاز کنند. به هر حال در بعضی از دانشگاه‌های مجارستان امکان تحصیل به بهترین شکل ممکن فراهم است.

 همچنین سختگیری برای ارایه مدارک لازم مورد نیاز این موسسات عالی برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور مجارستان کمتر میباشد و برنامه‌های کمک هزینه‌های مالی به عنوان بورس تحصیلی دولتی، دانشگاهی و موسسات خصوصی به دانشجویانی که به صورت بین المللی در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند ارائه میشود.

سیستم آموزش عالی مجارستان

سیستم آموزش عالی مجارستان توسط 65 دانشگاه با 848 برنامه تحصیلی اداره می شود. علاوه بر این 416 برنامه لیسانس در 62 دانشگاه، 325 برنامه کارشناسی ارشد در 56 دانشگاه و 107 برنامه دکترا در 23 دانشگاه نیز دایر می باشد.

 

 

دلایل تحصیل در مجارستان با دیدگاهی متفاوت

رتبه 32 در رتبه بندی آموزش و پرورش جهان

30. لیتوانی
31. ایسلند
32. مجارستان
33. صربستان
34. کرواسی

رتبه 39 در رتبه بندی سهولت کسب و کار در جهان

37. اسلواکی
38. موریس
39. مجارستان
40. رومانی
41. یونان

رتبه 44 در رتبه بندی اقتصاد جهانی

42. کامبوج
43. کویت
44. مجارستان
45. پاناما
46. ​​قزاقستان

رتبه 34 در رده بندی ایمنی جهان

32. کره جنوبی
33. کرواسی
34. مجارستان
35. صربستان
36. مونته نگرو

لیست دانشگاه‌های معتبر مجارستان

کالج دوره‌های پیش دانشگاهی برای رشته‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌های مدیریت و تجارت

دانشگاه مهندسی

دانشگاه هنر

دانشگاه دامپزشکی

یک‌ بررسی اجمالی درباره مجارستان

کشور مجارستان در اروپای مرکزی و در همسایگی کشورهای اتریش، صربستان، کرواسی، اسلوونی، رومانیا، اوکراین و اسلواکی واقع شده است. جمعیت مجارستان حدود ده میلیون نفر است که سه میلیون نفر آن ها در بوداپست، پایتخت این کشور، ساکن هستند. از دیگر شهرهای مهم مجارستان میتوان سگد، پچ و دبرسن را نام برد.

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی

همان‌طور که می‌دانیم افراد زیادی برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند اما لازم است بدانید که تحصیل در مجارستان و دریافت ویزای تحصیلی به معنی توانایی اقامت دائم یا مهاجرت به این کشور نخواهد بود.

زمانی که شما ویزای تحصیلی را دریافت کردید، می‌توانید برای مدت مشخصی در مقطع خاصی تحصیلات خود را ادامه دهید. همان‌طور که می‌دانیم مدرک تمامی دانشگاه‌های مجارستان در سرتاسر جهان معتبر بوده و بسیار کاربردی است.

طبق تفاهم نامه‌هایی که بین وزارت علوم و بهداشت ایران با کشور مجارستان به امضا رسید است، هر ساله دانشجویان منتخب طبق چارچوب‌های قانونی  می‌توانند بورسیه شوند.

نکته مهم برای تحصیل کشور مجارستان این است که نیاز به آموختن زبان مجاری نیست با زبان انگلیسی به صورت کامل می‌توانید به آموزش بپردازید و بسیاری از برنامه‌های آموزشی آن هم به صورت انگلیسی، آلمانی و فرانسوی نیز ارائه می‌شود.

برای پذیرش تحصیلی دانشگاه‌ها و کالج‌های مجارستان در ابتدا رشته و موسسه آموزش عالی مورد نظر را به دقت بررسی کنید و پس از انتخاب آن به جمع آوری مدارک و شرایط و ضوابط مورد نظر، به ترجمه و ارسال آن بپردازید.

بعد از اتمام دوران تحصیل و اعتبار ویزای تحصیلی باید برای یافتن شغل و تغییر ویزای خود به ویزای کاری اقدام کنید. اگر به هر دلیلی در این امر موفق نبودید بایستی سعی کنید، اقامت دائم گرفته یا به کشور خود برگردید. بسیاری از افراد در سراسر دنیا برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند و ویزای تحصیلی خود را بعد از اتمام درس به ویزای کاری تبدیل می‌کنند تا بتوانند در این کشور زیبا و دوست‌داشتنی اقامت کنند.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

قبل از بیان هر موضوعی باید بگوییم که در مدارس مجارستان و برای افراد مقیم آنجا از ابتدای دوره تحصیل کلاس‌های زبان انگلیسی گذاشته شده و تمامی افراد باید در آن‌ها شرکت کنند. این در حالی است که اکثر دانشگاه‌های مجارستان هم برای ورود به مدرک زبان نیاز دارند. اکنون سؤالی که پیش می‌آید این است که اگر مدرک زبان نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم در مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهیم؟ چرا که مدرک زبان در این کشور بسیار مهم و ضروری است.

بله کاملاً درست است، مدرک زبان در کشور مجارستان و دانشگاه‌های آن یکی از مهم‌ترین موارد به شما می‌آید اما شما می‌توانید، بدون مدرک زبان هم برای تحصیل در مجارستان اقدام کرده و ویزای تحصیلی دریافت کنید. به‌طور مثال شما حتی می‌توانید در رشته زبان در یکی از دانشگاه‌های مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهید. پس نیازی نیست از این بابت نگرانی خاصی داشته باشید.

هزینه های تحصیل در مجارستان

هزینه‌های تحصیل در مجارستان

شاید لازم باشد در رابطه با هزینه‌های تحصیل در مجارستان هم اطلاعاتی داشته باشیم. به همین دلیل باید بگوییم که هزینه‌های تحصیل در مجارستان و هزینه‌های اقامت در آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و تمامی دانشجویان مقیم این کشور از مقدار این هزینه‌ها راضی هستند. این کشور به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیلات شناخته شده است.

در دانشگاه‌های مختلف مجارستان و همچنین در رشته‌ها و مقاطع گوناگون، میزان هزینه تحصیلی متفاوت است. به طور مثال، تحصیل در رشته‌هایی مانند مدیریت بازرگانی، در هر ترم بین 1000 تا 1200 یورو هزینه دارد؛ این مقدار در رشته‌های مهندسی بین 1600 تا 2500 یورو و در رشته‌هایی مانند پزشکی و دندانپزشکی به 6000 تا 8000 یورو نیز می‌رسد. برای اطلاع دقیق از شهریه رشته مورد نظر خود، می‌توانید به سایت دانشگاهی که برای تحصیل در مجارستان در نظر گرفته‌اید، مراجعه نمایید.

 

تحصیل رایگان در مجارستان

امروزه تحصیل رایگان در مجارستان به یکی از مهم ترین فرصت های آموزشی در قاره اروپا تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان برای تحصیل در مجارستان اقدام می کنند. تحصیل در مجارستان در سه سطح لیسانس، فوق لیسانس و دکترا بر اساس سیستم بولونیا انجام می شود، در دانشگاه های مجارستان محدودیت سنی وجود ندارد.

طبق قوانین مجارستان و برنامه های دولتی، بورسیه های تحصیلی سالانه به دانشجویان خارجی در رشته های تحصیلی خاص تعلق می گیرد و این دانشجویان برای بورسیه تحصیلی در مجارستان در نظر گرفته می شوند. شما می توانید برای تحصیلات عالی و بورسیه تحصیلی اقدام کنید. تعداد متقاضیان همچنان هر سال در حال افزایش است.

بورسیه تحصیلی در مجارستان

همانطور که می‌دانید دانشگاه‌های معتبر مجارستان جهت بالا بردن سطح کیفیت برنامه‌ها‌ی آموزشی و جذب دانشجویان خارج از کشور مجارستان، بورسیه تحصیلی و کمک هزینه‌هایی را مد نظر قرار داده است. بورسیه تحصیلی مجارستان علاوه بر تحصیل رایگان  دربرخی مواقع بعضی از هزینه‌های زندگی را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و این کمک هزینه‌ها می‌توانند برای شروع  به علاقه مندان به تحصیل در کشور مجارستان کمک زیادی  کند. بورسیه‌های تحصیلی مجارستان انواع مختلفی دارند که همگی جهت حمایت مالی از دانشجویان و متقاضیان کسب علم و دانش می‌باشد. لازم به ذکر است که تمام متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر و شرایط بورسیه، مقاله 3 شرط اصلی برای دریافت بورسیه تحصیلی مجارستان را مطالعه کنند.

چرا تحصیل در مجارستان؟

تحصیل در مجارستان در مقطع‌ کارشناسی ارشد

لازم است بدانید شما می‌توانید، تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس را در این کشور داشته باشید چرا که مجارستان مدرک لیسانس ایران را معتبر دانسته و می‌توانید به‌راحتی ادامه تحصیلات خود را در این کشور بگذرانید.

تمامی افراد دارای مدرک لیسانس می‌توانند در کشور مجارستان ادامه تحصیل بدهند. صرفاً لازم است با دانشگاه‌های آن مکاتبه کرده و تاییده را بگیرند. اگر کسی از دوستان یا آشنایان شما به دنبال ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی است، حتماً کشور مجارستان را به او پیشنهاد بدهید.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

همان‌طور که گفته شده در تمامی مقاطع می‌توانید، تحصیلات خود را در کشور مجارستان ادامه دهید. در این‌بخش از مقاله لازم به ذکر است که در این کشور مقطع دکتری همانند دانشگاه‌های ایرانی در 6 الی 8 ترم انجام‌شده و چیزی حدود 4 سال به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است که اشتغال در مجارستان برای کسانی که مدرک دکتری دارند، بسیار عالی بوده و جای پیشرفت دارد. به همین دلیل اگر شما هم مانند بسیاری از افراد به فکر پیشرفت بسیار خوب و درخشیده شدن هستید، حتماً برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری در مجارستان اقدام کنید.

در ادامه لازم است، بدانید که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های مجارستانی برای مقطع دکتری محدود بوده و هر کسی را قبول نخواهند کرد. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس تمامی درس‌ها را با نمرات بالا پاس کرده و تحقیقات خوبی را به ثبت برسانید. در این صورت دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای پذیرش شما اقدام خواهند کرد.

تحصیل پزشکی در مجارستان

متقاضیان تحصیل پزشکی در مجارستان هر یک از دانشگاه‌های معتبر مجارستان، لازم است تا ابتدا در یک آزمون ورودی که متشکل از سوالاتی در دروس شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و زبان انگلیسی است شرکت نمایند. در صورت قبولی در این آزمون، فرد متقاضی تحصیل در مجارستان به مصاحبه دعوت می‌شود و پس از قبولی در مصاحبه و بررسی مدارک تحصیلی وی، پذیرش در این رشته به او داده می‌شود.

طول مدت تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان، 6 سال است که 2 سال ابتدایی آن به مطالعه دروس عمومی این رشته اختصاص دارد و پس از سال سوم، تحصیل تخصصی در این رشته شروع می‌شود. از بین دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان، دانشگاه‌های پچ (Pecs)، سگد (Szeged)، سملوایز بوداپست (Semmelweeis) و دبرسن (Debrecen University of medicine)، مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران نیز هستند و در پس از فارغ التحصیلی می‌توانید به ایران بازگردید.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر شما و همچنین دانشگاهی که برای پذیرش در آن اقدام کرده‌اید، مدارک شما ممکن است کمی متفاوت باشد اما در حالت کلی، آماده‌سازی مدارک زیر برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان الزامی است:

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری

دانشگاه‌های برتر مجارستان

برای تحصیل در کشور مجارستان، قطعا انتخاب بهترین دانشگاه‌ها، می‌تواند در ادامه تحصیل شما در خارج از این کشور یا اشتغال پس از پایان تحصیلات، تاثیر بسزایی داشته باشد. از بین دانشگاه‌های این کشور، دانشگاه‌های زیر دارای رتبه زیر 1000 در رنکینگ معتبر QS هستند:

مزایا تحصیل در مجارستان

مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و عضویت در اتحادیه اروپا، جزو مناطق حوزه شینگن به حساب می آید و این یکی از دلایل مهم و مزیت های تحصیل در مجارستان است.دانشجویان با قبولی در یکی از دانشگاه های کشور مجارستان می توانند نسبت به اخذ ویزای شینگن اقدام کنند.با دریافت ویزای شینگن و اخذ مجوزهای لازم از سفارت مجارستان دانشجویان می توانند بدون نیاز به ویزای دیگری از سفر کردن به کوشرهای اروپایی و مناطق شینگن لذت ببرند.تحصیل در مجارستان همانند  سایر کشورهای   دنیا فراز و نشیب هایی دارد که شما میتواند برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مزایا و معایب تجصیل در مجارستان را مطالعه کنید.

مشکلات زندگی در مجارستان

همانطور که گفته شد کشور مجارستان به دلیل دانشگاه های معتبر و هزینه های مقرون به صرفه نسبت به سایر کشورهای اروپایی ، سالانه متقاضیان زیادی حهت تحصیل به این کشور مهاجرت می کنند.مردم ایران نیز با توجه به شرایط مطلوب تحصیل در مجارستان ، و شرایط مالی و اقتصادی  این کشور  ،با توجه به سریع بودن و راحت بودن پروسه مهاجرت تحصیلی از تحصیل در مجارستان استقبال نموده اند.از طرفی  کشور مجارستان به دلیل واقع شدن در اتحادیه اروپا و عضویت در حوزه شینگن راه ایرانیان برای ورود به اروپا را هموار ساخته است . اما این تمام چیزی نیست که باید برای مهاجرت به کشور مجارستان مد نظر قرار داد.مجارستان همانند سایر کشورهای اروپایی  مشکلاتی برای زندگی دارد که با توجه به آنها و شرایط فعلی هر شخصی  متفاوت است .برای کسب اطلاعات بیشتر با مطلاعه مقاله مشکلات زندگی در مجارستان میتوانید یک دید وسیع تری برای مهاجرت و شرایط تحصیلی در مجارستان داشته باشید.

توصیه های مهم به دانشجویان مجارستان

توصیه های مهم به دانشجویان مجارستان

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی هنگام انتخاب دانشگاه

 • حتما با مشورت و هماهنگی با خانواده و والدین خود و با آگاهی کامل از شرایط و منابع آموزشی، دانشگاه یا کالج را انتخاب کنید.
 • شما می توانید تمام اطلاعات مربوط به دانشگاه و محل اقامت و کیفیت دوره آن را به صورت آنلاین یا در وب سایت دانشگاه یا کالج بیابید.
 • پس از انجام تحقیقات لازم از منابع مختلف و اطلاع از شرایط و ضوابط دانشگاه، ثبت نام کنید.
 • پس از تایید شرایط پذیرش و استانداردهای آموزشی دانشگاه، هزینه های زندگی و تحصیل، امکانات و کیفیت دانشگاه در کشور مورد نظر، نسبت به اطلاعات دقیق اقدام نمایید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد مدارک

 • مدارک لازم را به موقع تهیه کنید و در اسرع وقت به دانشگاه و سفارت تحویل دهید.
 • هزینه درخواست و هزینه رزرو خوابگاه را به موقع و در ابتدای فرآیند به دانشگاه (Application Fee) پرداخت کنید.
 • هزینه پذیرش تحصیلی در کالج یا دانشگاه غیر قابل استرداد است.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد شهریه

 • ارسال شهریه یک سال تحصیلی به دانشگاه از طریق منابع شخصی و مستقیم یا از طریق تبادل رسمی به دانشگاه یا دانشکده محل تحصیل.
 • به موقع و بدون معطلی به شهر محل تحصیل خود سفر کنید و خود را برای تحصیل و ثبت نام به دانشگاه یا کالج معرفی نمایید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد ویزا

 • برای تکمیل مراحل صدور ویزای دانشجویی باید شخصا به سفارت مربوطه مراجعه و مدارک را تکمیل و در مصاحبه سفارت شرکت کنید.
 • رسیدگی به مدارک ویزا و صدور ویزا حداقل 5 هفته طول می کشد، پس عجله نکنید.
 • از تأخیر یا غیبت در روز سفارت خودداری کنید زیرا این کار باعث از بین رفتن وقت سفارت می شوید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد زبان انگلیسی

 • سعی کنید قبل از سفر، زبان تخصصی و عمومی رشته دانشگاهی خود را کامل یاد بگیرید و برای آن آماده شوید.
 • مهارت های زبان انگلیسی شما در طول تحصیل دوره های آموزشی در کالج ها یا دانشگاه ها بسیار مهم هستند و سعی کنید دانش زبان انگلیسی خود را تا حد امکان ارتقا دهید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد هزینه ها

 • تمام هزینه های تحصیل باید توسط منابع شخصی خود یا والدین شما پرداخت شود. و باید توجه داشته باشید که در صورت مشکلات مالی یا انصراف از تحصیل در هر زمان و مکان و به هر دلیلی. دانشگاه امتناع نمی کند.
 • کلیه هزینه های پرداخت شده تا آن مرحله غیر قابل استرداد می باشد.
 • با توجه به وضعیت دلار و یورو در هزینه های خود نهایت دقت را به خرج دهید و از هزینه های غیر ضروری و اضافی خودداری کنید.

توصیه هایی برای دانشجویان مجارستانی در مورد همراه داشتن مدارک

مدارکی که دانشجویان هنگام سفر به مجارستان باید همراه داشته باشند:

 • کپی پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج
 • ترجمه ریز نمرات و گواهی آخرین مدرك تحصیلی كه ابتدا به تایید اداره آموزش و پرورش منطقه تحصیلی و سپس به تائید وزارت دادگستری و امورخارجه رسیده باشد + دو سری كپی کامل
 • ترجمه شناسنامه + دوسری كپی کامل
 • کپی کارت ملی و شناسنامه
 • پاسپورت معتبر و دو سری كپی صفحات 9-2
 • کپی از صفحه ویزای تحصیلی
 • بلیط رفت و برگشت یكساله به كشور مقصد + کپی از بلیط
 • دیكشنری انگلیسی به فارسی و فارسی به انگلیسی
 • 24 قطعه عكس پاسپورتی 4*3
 • هزینه زندگی حداقل 6 ماه در مجارستان
 • گواهینامه بین المللی رانندگی

توصیه های مهم در رابطه با لوازم همراه ممنوع

 • از به همراه داشتن تنباکو، عصاره های گیاهی، گیاهان خشک و محصولات مشابه خودداری کنید.
 • از مصرف مواد مخدر و یا داروهای مخدر ،اعصاب و نظیر آنها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

شرایط سنی تحصیل در مجارستان

تحصیل در کشور مجارستان، شامل شرایط سنی خاصی نیست و صرفا در برخی از رشته‌های علوم پزشکی، باید شرط سنی 18 سال برای متقاضیان رعایت شود. از طرفی، سفارت مجارستان ممکن است متقاضیانی را که گپ تحصیلی (فاصله زمانی اتمام تحصیل در مقطع قبلی تا درخواست ویزای تحصیلی) بالا و معمولا بیشتر از 7 سال دارند، ریجکت کند. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی، پیشنهاد می‌کنیم که در صورت تمایل برای تحصیل در مجارستان، در اولین فرصت برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود اقدام نمایید.

ددلاین دانشگاه‌های مجارستان

توجه به ددلاین‌های دانشگاه‌ها بسیار مهم میباشد پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک به آن توجه داشته باشید. مهلت درخواست و تاریخ دقیق ثبت‌نام دانشجویان خارجی بین موسسات مختلف، با یکدیگر متفاوت است.

بنابراین برای اطلاع از تاریخ‌های مربوطه حتما با دانشگاه یا با موسسه راهنمای مجارستان تماس بگیرید. به طور کلی معمولا آخرین مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ترم فوریه، ماه نوامبر می‌باشد.

امکان کار دانشجویی در مجارستان

بر طبق قوانین کشور مجارستان، تمامی متقاضیان تحصیل در این کشور، اجازه کار دانشجویی به مدت 20 تا 30 ساعت در هفته را دارند. این مزیت، برای آن دسته از دانشجویانی که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را ندارند و همچنین، نمی‌توانند از عهده مخارج زندگی در مجارستان برآیند، بسیار مناسب است.

اخذ تابعیت پس از تحصیل در مجارستان

دانشجویان متقاضی تحصیل در کشور مجارستان، می‌توانند پس از فارغ التحصیلی در هر یک از مقاطع پذیرش شده، همچنان در این کشور اقامت داشته باشند. برای دریافت این اقامت، لازم است تا فرد متقاضی با تغییر نوع اقامت خود به یکی از اقامت‌های کاری (کارآفرینی یا اشتغال برای دیگران)، سرمایه گذاری و یا ازدواج، می‌تواند مدت اقامت خود در این کشور را تمدید نماید. بر طبق قوانین مهاجرتی این کشور، در صورتی که فردی به مدت 8 سال در این کشور اقامت داشته و مالیات پرداخت نماید، امکان اخذ اقامت دائم و به دنبال آن، اخذ تابعیت را خواهد داشت.

تحصیل در مجارستان
تحصیل در مجارستان

جمع‌بندی تحصیل در مجارستان

همان‌طور که در سطرهای بالاتر با ما همراه بودید، تحصیلات در مجارستان برای افراد زیادی گزینه مناسبی است. این روزها دانشجوهای بسیاری در کشور مجارستان مشغول به ادامه تحصیل هستند. با توجه به اینکه در کشور مجارستان هزینه‌های تحصیل، زندگی و اجاره خانه بسیار خوب و معقولانه است، شما هم می‌توانید برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام کرده و از فواید بیشمار آن بهره ببرید.

از طرفی لازم به ذکر است که مدرک لیسانس ایران در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای کشور مجارستان هم معتبر بوده و می‌توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید. به‌طور مثال کسانی که لیسانس یکی از رشته‌های مهندسی و سازندگی را دارند، می‌توانند در مجارستان ادامه تحصیل داده و با علم بیشتر به کشور خود برگردند. در این صورت قطعاً کشور پیشرفت بسیار خوبی از نظر سازندگی خواهند داشت.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید، ممنونم.

سوالات متداول

لزوما خیر. ولی برای اطمینان بیشتر برای پذیرش، ما توصیه می‌کنیم دانشجویان حتما مدرک زبان دریافت کنند.

داشتن مدرک زبان، پروسه اخذ پذیرش را راحت‌تر و مطمئن‌تر می‌کند.

بله، چون این کشور سابقه زیادی در تدریس به زبان انگلیسی دارد و تقریبا اکثر جوانان و دانشجویان این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت می کنند.

در این کشور کارفرمایان معمولا این مورد را شرط استخدام قرار نمی‌دهند ولی توصیه می‌شود برای سهولت امر استخدام زبان مجازی را یاد بگیرید. همچنین یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی امتیاز محسوب می‌شود.

یافتن شغل برای مهاجران در مجارستان به مراتب آسان‌تر از دیگر کشورهای اروپای غربی مانند آلمان و انگلیس است. اکثر دانشجویان در این کشور در خود دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و رستوران‌ها مشغول به کار می‌شوند.

بله، دانشجویان می‌توانند به مدت یک سال در کالج‌های زبان انگلیسی و آلمانی مشغول به تحصیل باشند و از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان هم استفاده کنند.

به طور کلی خیر. شهروندان مجاری تمایلی به انگلیسی صحبت کردن ندارند. ولی در بعضی مناطق توریستی مثل بوداپست، زبان انگلیسی رواج بیشتری دارد.

اگر ویزای تحصیلی برای دوره‌های تمام وقت و آکادمیک دریافت کرده‌اید، این ویزا از نوع بلند مدت شنگن است که این امکان وجود دارد که در صورت قبولی در مقاطع بالاتر یا پیدا کردن شغل، اقامت تمدید شود.

تعداد 7 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

4 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

بله فرزندان زیر 18 سال و همسر دانشجو می‌توانند همراه او در این کشور زندگی کنند. البته در مقطع کارشناسی این امر با دشواری مواجه است ولی برای مقاطع بالاتر مشکلی وجود ندارد.

عموما رشته‌های آی تی، بازاریابی ، فروش و ارتباطات تجاری، منابع انسانی، حسابداری و مالی، مهندسی مکانیک و رشته‌های مربوط به بخش بهداشت و خودروسازی از پرتقاضاترین رشته‌ها در مجارستان است. دانشجویان این رشته‌ها در پیدا کردن کار و اخذ اقامت دائم، کار آسان‌تری دارند.

مالیات بر درآمد در این کشور با برابر با نرخ ثابت 15% اخذ می‌شود که نسبت که سایر کشورهای اتحادیه اروپا مبلغ پایین‌تری است.

One thought on “تحصیل در مجارستان: بررسی شرایط تحصیل و معرفی دانشگاه ها و کالج ها 2022

  • پیام عابدسلیمی میگوید:

   خیر دوست عزیز،
   داشتن مدرک زبان همیشه پوئن مثبت هست اما اجباری نیست،
   البته در مقاطع کارشناسی ارشد همیشه داشتن معلومات زبان‌انگلیسی مهمه و دانشگاها با درخواست مصاحبه با دانشجو، از معلومات دانشجو مطلع می‌شوند.

 1. رسول امینی میگوید:

  سلام
  کدوم دانشگاه های مجارستان مورد وزارت علوم یا وزارت بهداشت در ایران هستند؟
  لطفا اسمهاشونو به تفکیک میگین؟

 2. مهتاب نصرتی میگوید:

  سلام
  من دانش آموز سال آخر تجربی هستم و دوست داشتم در رشته پزشکی مجارستان ادامه تحصیل بدم
  ممنون میشم مراحل کار رو بصورت مختصر بهم توضیح بدین
  و اینکه دوره زبان آیلتس رو هم دارم میگذرونم
  ممنون

 3. مهدی پناهی میگوید:

  من بین ادامه تحصیل در مجارستان یا آلمان دو دل هستم.
  بنظر شما برتری های ادامه تحصیل در مجارستان نسبت به آلمان چیا هستش؟

 4. مجید نهاوندی میگوید:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من دانشجوی سال سوم کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران هستم و آیلتس 7 دارم
  می خواستم بپرسم به صورت رایگان میتونم در دانشگاه های مجارستان بورسیه کارشناسی بگیرم ؟

  • پیام میگوید:

   سلام دوست عزیز،

   ممنون از تأیید شما،
   بله میبایست ارائه بشه و این مهم که تمکن مالی ( موجودی و گردش حساب ) واقعیی باشه و اینجوری نباشه که یهو پول زیاد وارد حساب کنید و ببرید سفارت، بلکه باید گردش حساب و موجودی در ۳ ماه به صورت نرمال باشه ( مثلا ۲۰۰ میلیون تومن )

  • پیام میگوید:

   سلام،

   برای درخواست ویزای تحصیلی کشور مجارستان، موجودی حساب فقط مطرح نیست بلکه گردش حساب شما رو درخواست می‌کنن و این مهم که این گردش حساب از ۳ ماه گذشته در مقایسه با موجودی ارائه شده، مطابقت داشته باشه، به فرض مثل موجودی ۲۰۰ ملیون تومن برای سفارت خوب اما این هم مهم که گردش حساب در ماه‌ای گذشته هم تقریبا توی حوالی همین مبلغ باشه.

 5. aj550 میگوید:

  سلام عرض ادب
  من میخوام تو دوران دانشجویی اقدام به ثبت شرکت و فعالیت کنم. میخوام ببینم امکانش هست یا نه
  چون یه محدودیت زمان کار هم دارن دانشجوها از این جهت میپرسم

  • پیام میگوید:

   سلام

   متاسفانه این اقدام رو به شما پیشنهاد نمیکنم، در حال حاضر مجارستان برای شروع فعالیت کاری اصلا مناسب نیست، مخصوصا که شرکت هایی که از طریق ایرانیان ثبت می‌شه، برای باز کردن حساب بانکی به مشکل می‌خوره، از طرف دیگه شما موقعیی با ثبت شرکت میتونید اقامتتون رو به کاری تبدیل کنید که شرکت فعالیت مشخص با داشتن Business plan داشته باشه. اگر همهٔ اینها به خوبی انجام بشه باز مشکل حساب بانکی رو دارید و بدونید که بعد از گرفتن اقامت کاری ، برای تمدیدش خیلی مراحل جدیتر هستن و روند کاریه شرکت شما توی سال گذشته برسی می‌شه. یکی از دلایلی که شرکت ما قادر به ارائه این خدمات نیست اینه که مشکلات غیر منتظرهٔ زیادی توی این مسیر هست و برای شرکتهای خارجی هم متاسفانه ایجاد Business قوی با درامد خوب بسیار دشوار هست.

 6. نوید جهانمهر میگوید:

  باسلام. ۴۵ ساله و دارای مدرک مهندسی مکانیک و سابقه کار مرتبط. درضمن آیلتس ۶.۵ آکادمیک را به تازگی اخذ کردم. آیا برای مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان شانس ویزا دارم؟ البته سابقه ویزای شینگن هم دارم.
  باتشکر و احترام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *