تحصیل در مجارستان: بررسی شرایط تحصیل مجارستان

در این مطلب قصد داریم در رابطه با تحصیل در مجارستان بحث کنیم و اطلاعات مفیدی به شما عزیزان ارائه دهیم. همان‌طور که می‌دانیم این روزها افراد زیادی برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. مجارستان هم یکی از آن کشورهایی است که علاقه‌مندان زیادی دارد. به همین دلیل بایستی در رابطه با شرایط عمومی تحصیل در مجارستان اطلاعات کاملی داشته باشیم. اگر شما هم مانند بسیاری از افراد علاقه مند به تحصیل در این کشور هستید، حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

تحصیل در مجارستان با راهنمای مجارستان

در کشور مجارستان، ده ها دانشگاه در شهرهای آن دوره های تحصیلی در انواع شاخه ها ارائه میدهند که به انگلیسی تدریس شده و‌ در پایان این دوره ها مدارک معتبر جهانی در انتظار فارغ التحصیلان خواهد بود. 

این کشور یکی از هیجان انگیز ترین و امن ترین مقاصد دنیا شناخته شده که سالانه پذیرای هزاران دانشجوی بین المللی است و در حال حاضر بیش از 30.000 دانشجوی خارجی در آنجا مشغول به تحصیل هستند.

اگر به دنبال تحصیلات با کیفیت هستید، مجارستان مکان مناسبی برای شماست؛ دانشگاه های این کشور پروراننده ذهن های باهوش بسیاری به ویژه در زمینه پزشکی بوده که برای مثال میتوان به آلبرت سانت گیورکی برنده جایزه نوبل و‌ کاشف ویتامین c اشاره کرد.

مجارستان و دانشگاه‌های آن

قطعاً می‌دانیم که مجارستان یکی از بهترین کشورهای اروپا بوده و دانشگاه‌های بسیار معتبری دارد. در حالت کلی بسیاری از ایرانیان تمایل دارند در یکی از کشورهای اروپایی تحصیلات خود را ادامه دهند یا حتی فرزندان خود را از سن کم به یکی از این کشورها می‌فرستند که در آنجا تحصیلات خود را آغاز کند. به هر حال در بعضی از دانشگاه‌های مجارستان امکان تحصیل به بهترین شکل ممکن فراهم است.

لیست دانشگاه‌های معتبر مجارستان

کالج دوره‌های پیش دانشگاهی برای رشته‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌های علوم پزشکی

دانشگاه‌های مدیریت و تجارت

دانشگاه مهندسی

دانشگاه هنر

دانشگاه دامپزشکی

یک‌ بررسی اجمالی درباره مجارستان

کشور مجارستان در اروپای مرکزی و در همسایگی کشورهای اتریش، صربستان، کرواسی، اسلوونی، رومانیا، اوکراین و اسلواکی واقع شده است. جمعیت مجارستان حدود ده میلیون نفر است که سه میلیون نفر آن ها در بوداپست، پایتخت این کشور، ساکن هستند. از دیگر شهرهای مهم مجارستان میتوان سگد، پچ و دبرسن را نام برد.

تحصیل در مجارستان و ویزای تحصیلی

همان‌طور که می‌دانیم افراد زیادی برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند اما لازم است بدانید که تحصیل در مجارستان و دریافت ویزای تحصیلی به معنی توانایی اقامت دائم یا مهاجرت به این کشور نخواهد بود. زمانی که شما ویزای تحصیلی را دریافت کردید، می‌توانید برای مدت مشخصی در مقطع خاصی تحصیلات خود را ادامه دهید. همان‌طور که می‌دانیم مدرک تمامی دانشگاه‌های مجارستان در سرتاسر جهان معتبر بوده و بسیار کاربردی است.

بعد از اتمام دوران تحصیل و اعتبار ویزای تحصیلی باید برای یافتن شغل و تغییر ویزای خود به ویزای کاری اقدام کنید. اگر به هر دلیلی در این امر موفق نبودید بایستی سعی کنید، اقامت دائم گرفته یا به کشور خود برگردید. بسیاری از افراد در سراسر دنیا برای تحصیل در مجارستان اقدام می‌کنند و ویزای تحصیلی خود را بعد از اتمام درس به ویزای کاری تبدیل می‌کنند تا بتوانند در این کشور زیبا و دوست‌داشتنی اقامت کنند.

تحصیل در مجارستان بدون مدرک زبان

قبل از بیان هر موضوعی باید بگوییم که در مدارس مجارستان و برای افراد مقیم آنجا از ابتدای دوره تحصیل کلاس‌های زبان انگلیسی گذاشته شده و تمامی افراد باید در آن‌ها شرکت کنند. این در حالی است که اکثر دانشگاه‌های مجارستان هم برای ورود به مدرک زبان نیاز دارند. اکنون سؤالی که پیش می‌آید این است که اگر مدرک زبان نداشته باشیم، چگونه می‌توانیم در مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهیم؟ چرا که مدرک زبان در این کشور بسیار مهم و ضروری است.

بله کاملاً درست است، مدرک زبان در کشور مجارستان و دانشگاه‌های آن یکی از مهم‌ترین موارد به شما می‌آید اما شما می‌توانید، بدون مدرک زبان هم برای تحصیل در مجارستان اقدام کرده و ویزای تحصیلی دریافت کنید. به‌طور مثال شما حتی می‌توانید در رشته زبان در یکی از دانشگاه‌های مجارستان تحصیلات خود را ادامه دهید. پس نیازی نیست از این بابت نگرانی خاصی داشته باشید.

هزینه های تحصیل در مجارستان

هزینه‌های تحصیل در مجارستان

شاید لازم باشد در رابطه با هزینه‌های تحصیل در مجارستان هم اطلاعاتی داشته باشیم. به همین دلیل باید بگوییم که هزینه‌های تحصیل در مجارستان و هزینه‌های اقامت در آن‌ها بسیار مقرون‌به‌صرفه بوده و تمامی دانشجویان مقیم این کشور از مقدار این هزینه‌ها راضی هستند. این کشور به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیلات شناخته شده است.

باید بدانیم که تحصیل رایگان در مجارستان منوط به یادگیری زبان مجاری است، تا بتوانید همراه تحصیل یک کاره پاره وقت داشته باشید تا هزینه تحصیل و زندگی خود را دربیاورید. علاوه بر این هزینه‌های دانشگاه، خورد و خوراک، اقامت و… در مجارستان بسیار کمتر از دیگر کشورهای اروپایی بوده و اگر دغدغه مالی دارید، بهترین گزینه برای تحصیل شما همین کشور است. شما می‌توانید در زمان دانشجویی هم در کارهای خاصی مشغول شده و منبع درآمد داشته باشید.

چرا تحصیل در مجارستان؟

تحصیل در مجارستان در مقطع‌ کارشناسی ارشد

لازم است بدانید شما می‌توانید، تحصیلات در مقطع فوق‌لیسانس را در این کشور داشته باشید چرا که مجارستان مدرک لیسانس ایران را معتبر دانسته و می‌توانید به‌راحتی ادامه تحصیلات خود را در این کشور بگذرانید.

تمامی افراد دارای مدرک لیسانس می‌توانند در کشور مجارستان ادامه تحصیل بدهند. صرفاً لازم است با دانشگاه‌های آن مکاتبه کرده و تاییده را بگیرند. اگر کسی از دوستان یا آشنایان شما به دنبال ادامه تحصیل در یکی از کشورهای اروپایی است، حتماً کشور مجارستان را به او پیشنهاد بدهید.

تحصیل در مجارستان در مقطع دکترا

تحصیل در مجارستان در مقطع دکتری

همان‌طور که گفته شده در تمامی مقاطع می‌توانید، تحصیلات خود را در کشور مجارستان ادامه دهید. در این‌بخش از مقاله لازم به ذکر است که در این کشور مقطع دکتری همانند دانشگاه‌های ایرانی در 6 الی 8 ترم انجام‌شده و چیزی حدود 4 سال به طول می‌انجامد.

لازم به ذکر است که اشتغال در مجارستان برای کسانی که مدرک دکتری دارند، بسیار عالی بوده و جای پیشرفت دارد. به همین دلیل اگر شما هم مانند بسیاری از افراد به فکر پیشرفت بسیار خوب و درخشیده شدن هستید، حتماً برای ادامه تحصیل و گرفتن مدرک دکتری در مجارستان اقدام کنید.

در ادامه لازم است، بدانید که ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های مجارستانی برای مقطع دکتری محدود بوده و هر کسی را قبول نخواهند کرد. به همین دلیل به شما عزیزان توصیه می‌کنیم در مقطع لیسانس و فوق‌لیسانس تمامی درس‌ها را با نمرات بالا پاس کرده و تحقیقات خوبی را به ثبت برسانید. در این صورت دانشگاه‌های معتبر مجارستان برای پذیرش شما اقدام خواهند کرد.

جمع‌بندی تحصیل در مجارستان

همان‌طور که در سطرهای بالاتر با ما همراه بودید، تحصیلات در مجارستان برای افراد زیادی گزینه مناسبی است. این روزها دانشجوهای بسیاری در کشور مجارستان مشغول به ادامه تحصیل هستند. با توجه به اینکه در کشور مجارستان هزینه‌های تحصیل، زندگی و اجاره خانه بسیار خوب و معقولانه است، شما هم می‌توانید برای ادامه تحصیل در این کشور اقدام کرده و از فواید بیشمار آن بهره ببرید.

از طرفی لازم به ذکر است که مدرک لیسانس ایران در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای کشور مجارستان هم معتبر بوده و می‌توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید. به‌طور مثال کسانی که لیسانس یکی از رشته‌های مهندسی و سازندگی را دارند، می‌توانند در مجارستان ادامه تحصیل داده و با علم بیشتر به کشور خود برگردند. در این صورت قطعاً کشور پیشرفت بسیار خوبی از نظر سازندگی خواهند داشت.

از اینکه این مطلب را مطالعه کردید، ممنونم.

سوالات متداول

اگر بورسیه تحصیلی دریافت کرده باشید بله ولی در غیر این صورت باید شهریه بپردازید.

لزوما خیر. ولی برای اطمینان بیشتر برای پذیرش، ما توصیه می‌کنیم دانشجویان حتما مدرک زبان دریافت کنند.

داشتن مدرک زبان، پروسه اخذ پذیرش را راحت‌تر و مطمئن‌تر می‌کند.

بله، چون این کشور سابقه زیادی در تدریس به زبان انگلیسی دارد و تقریبا اکثر جوانان و دانشجویان این کشور می‌توانند به زبان انگلیسی صحبت می کنند.
در این کشور کارفرمایان معمولا این مورد را شرط استخدام قرار نمی‌دهند ولی توصیه می‌شود برای سهولت امر استخدام زبان مجازی را یاد بگیرید. همچنین یادگیری زبان انگلیسی و آلمانی امتیاز محسوب می‌شود.
یافتن شغل برای مهاجران در مجارستان به مراتب آسان‌تر از دیگر کشورهای اروپای غربی مانند آلمان و انگلیس است. اکثر دانشجویان در این کشور در خود دانشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، آموزشگاه‌های زبان و رستوران‌ها مشغول به کار می‌شوند.
بله، دانشجویان می‌توانند به مدت یک سال در کالج‌های زبان انگلیسی و آلمانی مشغول به تحصیل باشند و از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان هم استفاده کنند.

به طور کلی خیر. شهروندان مجاری تمایلی به انگلیسی صحبت کردن ندارند. ولی در بعضی مناطق توریستی مثل بوداپست، زبان انگلیسی رواج بیشتری دارد.

اگر ویزای تحصیلی برای دوره‌های تمام وقت و آکادمیک دریافت کرده‌اید، این ویزا از نوع بلند مدت شنگن است که این امکان وجود دارد که در صورت قبولی در مقاطع بالاتر یا پیدا کردن شغل، اقامت تمدید شود.

تعداد 7 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت علوم ایران هستند.

4 تا از دانشگاه های مجارستان مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند.

بله فرزندان زیر 18 سال و همسر دانشجو می‌توانند همراه او در این کشور زندگی کنند. البته در مقطع کارشناسی این امر با دشواری مواجه است ولی برای مقاطع بالاتر مشکلی وجود ندارد.

عموما رشته‌های آی تی، بازاریابی ، فروش و ارتباطات تجاری، منابع انسانی، حسابداری و مالی، مهندسی مکانیک و رشته‌های مربوط به بخش بهداشت و خودروسازی از پرتقاضاترین رشته‌ها در مجارستان است. دانشجویان این رشته‌ها در پیدا کردن کار و اخذ اقامت دائم، کار آسان‌تری دارند.

مالیات بر درآمد در این کشور با برابر با نرخ ثابت 15% اخذ می‌شود که نسبت که سایر کشورهای اتحادیه اروپا مبلغ پایین‌تری است.

16 thoughts on “تحصیل در مجارستان: بررسی شرایط تحصیل و معرفی دانشگاه ها و کالج ها

  • پیام عابدسلیمی says:

   خیر دوست عزیز،
   داشتن مدرک زبان همیشه پوئن مثبت هست اما اجباری نیست،
   البته در مقاطع کارشناسی ارشد همیشه داشتن معلومات زبان‌انگلیسی مهمه و دانشگاها با درخواست مصاحبه با دانشجو، از معلومات دانشجو مطلع می‌شوند.

 1. رسول امینی says:

  سلام
  کدوم دانشگاه های مجارستان مورد وزارت علوم یا وزارت بهداشت در ایران هستند؟
  لطفا اسمهاشونو به تفکیک میگین؟

 2. مهتاب نصرتی says:

  سلام
  من دانش آموز سال آخر تجربی هستم و دوست داشتم در رشته پزشکی مجارستان ادامه تحصیل بدم
  ممنون میشم مراحل کار رو بصورت مختصر بهم توضیح بدین
  و اینکه دوره زبان آیلتس رو هم دارم میگذرونم
  ممنون

 3. مهدی پناهی says:

  من بین ادامه تحصیل در مجارستان یا آلمان دو دل هستم.
  بنظر شما برتری های ادامه تحصیل در مجارستان نسبت به آلمان چیا هستش؟

 4. مجید نهاوندی says:

  سلام
  وقتتون بخیر
  من دانشجوی سال سوم کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه تهران هستم و آیلتس 7 دارم
  می خواستم بپرسم به صورت رایگان میتونم در دانشگاه های مجارستان بورسیه کارشناسی بگیرم ؟

  • پیام says:

   سلام دوست عزیز،

   ممنون از تأیید شما،
   بله میبایست ارائه بشه و این مهم که تمکن مالی ( موجودی و گردش حساب ) واقعیی باشه و اینجوری نباشه که یهو پول زیاد وارد حساب کنید و ببرید سفارت، بلکه باید گردش حساب و موجودی در ۳ ماه به صورت نرمال باشه ( مثلا ۲۰۰ میلیون تومن )

  • پیام says:

   سلام،

   برای درخواست ویزای تحصیلی کشور مجارستان، موجودی حساب فقط مطرح نیست بلکه گردش حساب شما رو درخواست می‌کنن و این مهم که این گردش حساب از ۳ ماه گذشته در مقایسه با موجودی ارائه شده، مطابقت داشته باشه، به فرض مثل موجودی ۲۰۰ ملیون تومن برای سفارت خوب اما این هم مهم که گردش حساب در ماه‌ای گذشته هم تقریبا توی حوالی همین مبلغ باشه.

 5. aj550 says:

  سلام عرض ادب
  من میخوام تو دوران دانشجویی اقدام به ثبت شرکت و فعالیت کنم. میخوام ببینم امکانش هست یا نه
  چون یه محدودیت زمان کار هم دارن دانشجوها از این جهت میپرسم

  • پیام says:

   سلام

   متاسفانه این اقدام رو به شما پیشنهاد نمیکنم، در حال حاضر مجارستان برای شروع فعالیت کاری اصلا مناسب نیست، مخصوصا که شرکت هایی که از طریق ایرانیان ثبت می‌شه، برای باز کردن حساب بانکی به مشکل می‌خوره، از طرف دیگه شما موقعیی با ثبت شرکت میتونید اقامتتون رو به کاری تبدیل کنید که شرکت فعالیت مشخص با داشتن Business plan داشته باشه. اگر همهٔ اینها به خوبی انجام بشه باز مشکل حساب بانکی رو دارید و بدونید که بعد از گرفتن اقامت کاری ، برای تمدیدش خیلی مراحل جدیتر هستن و روند کاریه شرکت شما توی سال گذشته برسی می‌شه. یکی از دلایلی که شرکت ما قادر به ارائه این خدمات نیست اینه که مشکلات غیر منتظرهٔ زیادی توی این مسیر هست و برای شرکتهای خارجی هم متاسفانه ایجاد Business قوی با درامد خوب بسیار دشوار هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.