دانشگاه سملوایز مجارستان

دانشگاه سملوایز مجارستان (Semmelweise University)، در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان واقع شده است. سملوایز با بیش از 250 سال قدمت، یکی از بزرگ ترین دانشگاه‌های علوم پزشکی در اروپای مرکزی می‌باشد. همچنین، جزو اولین دانشگاهای مجارستان بود که تدریس به زبان‌های انگلیسی و آلمانی برای دانشجو‌های بین‌المللی که قصد تحصیل در مجارستان را دارند، آغاز کرد.

دانشگاه سملوایز مجارستان (Semmelweis University)

کشور: (مجارستان)
سال تاسیس: ۱۷۶۹
وبسایت: https://semmelweis.hu/

فهرست محتوا

معرفی دانشگاه سملوایز بوداپست مجارستان، بررسی رشته‌ها و هزینه‌ها

semmelweis university

آیا به تحصیل در مجارستان علاقه‌مند هستید، اما نمی‌دانید کدام دانشگاه را انتخاب کنید؟ مجموعه‌ی ما در تصمیم‌گیری در مورد دانشگاه‌های مجارستان به شما کمک می‌کند. می‌توانید در یکی از جلسات سملوایز شرکت کنید و در مورد معتبر‌ترین موسسات پزشکی در مجارستان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سملوایز سالانه میزبان دانشجو‌های بسیاری از بیش از 70 کشور جهان می‌باشد. علاوه بر تدریس علوم پزشکی، بخش بزرگی از مراکز درمانی کشور مجارستان نیز متعلق به دانشگاه سملوایز است. این دانشگاه سالانه کنفرانس‌های علمی زیادی در کشور‌های مختلف برگزار می‌کند. از این رو، از شهرت آکادمیک بسیار بالایی در سطح بین المللی برخوردار است.

مدرک دانشگاه سملوایز در تمامی کشور ها برای کار قابل قبول می باشد. حتی فارغ التحصیلان دانشگاه سملوایز برای کار در دیگر کشور های اروپایی نیازی به گذراندن هیچ دوره و یا امتحانی ندارند.

همچنین، طبق تجربیات ما، اکثر دانشجویان سملوایز در دریافت اجازه کار در کشور‌هایی چون آمریکا و استرالیا که نیاز به امتحان تعیین سطح علمی دارند نیز بسیار موفق بوده‌اند.

دانشگاه بر رویکرد ترجمه‌ای به آموزش، با ایجاد پایه‌ای قوی از دانش نظری و عملی تاکید دارد. برنامه‌های درسی و فعالیت‌های آموزشی در تمام دانشکده‌ها، به منظور آموزش فارغ‌التحصیلان با دانش و مهارت رقابتی همه جانبه در بازار جهانی است. همچنین قادر به ارائه‌ی بهترین مراقبت‌های دندان‌پزشکی، پزشکی و دارویی و همچنین روان‌پزشکی برای بیماران هستند.

 دانشجویان از سراسر جهان این فرصت را دارند که دانشگاه سملوایز ثبت‌نام کنند و از اساتید برجسته در محیطی مجهز به فناوری پیشرفته، تحصیلات علمی کسب کنند. 6 دانشکده و 8 دانشکده دکترای آن در تمام سطوح به سه زبان ( مجارستانی/ آلمانی/ انگلیسی ) در قسمت‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، علوم دارویی، علوم بهداشتی، مدیریت خدمات بهداشتی و آموزشی و هدایتی ارائه می‌دهند.این دانشگاه و موسسات پیشین این موسسه، در طول 250 سال قدمت خود، بیش از صد‌هزار دیپلم صادر کرده‌اند.

 از کشور‌های متعددی از سراسر جهان، مدارک تحصیلی را پذیرفته‌اند و همچنین بسیاری از برنامه‌های آموزشی و بخش‌های این دانشگاه در چندین کشور معتبر قرار دارند.

فارغ‌اتحصیلان دانشگاه سملوایز، نه تنها دیپلم معتبر و شناخته شده از سراسر جهان، دریافت می‌کنند؛ بلکه به فرصت‌های شغلی عالی در شبکه‌ی گسترده‌ی بین‌المللی دسترسی پیدا می‌کنند.

علت نام‌گذاری دانشگاه سملوایز (سملویس) به این نام

بر سر در این دانشگاه نامه پرافتخار پروفسور سملوایز، استاد سابق دانشگاه پزشکی که طی سال‌های ۱۸۵۵ تا ۱۸۶۵ در آن اشتغال داشت، می‌درخشد. پروفسور سملوایز موفق به کشف علت تب و پیشگیری از آن و همچنین کشف وایتکس در جهان شهرت دارد. دانشگاه سملوایز اولین دانشگاه مجاری است که در سال ۱۹۸۳ شروع به ارائه دوره‌های بین‌الملل در دانشگاه پزشکی به زبان آلمانی نمود. آموزش به زبان انگلیسی در این دانشگاه بعد از چهار سال و در سال ۱۹۸۷ آغاز شد.

دانشگاه سملوایز

امکانات رفاهی دانشگاه سملوایز مجارستان

این دانشگاه برای اکثر رشته‌های تحصیلی از جمله داروسازی، پزشکی و دندانپزشکی خوابگاه در نظر گرفته است. امکانات رفاهی این خوابگاه‌ها شامل اتاق‌های دو و سه‌نفره با محیط راحت و مجزا برای دانشجویان است. هزینه‌های پرداختی خوابگاه برای دانشجویان در ماه ۳۰ تا ۵۰ یورو است. از دیگر امکانات این خوابگاه‌ها می‌توان به دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند: مترو برای جابه‌جایی دانشجویان به مرکز شهر و دیگر مناطق کاربردی اشاره نمود. همچنین در این دانشگاه امکاناتی همچون سینما، سالن تئاتر و باشگاه‌های ورزشی و سرگرمی‌های متنوع برای رفاه حال دانشجویان در بخش‌های مختلف ارائه شده است.

زبان تدریس در دانشگاه سملوایز بوداپست

همان گونه که می‌دانید دانشگاه سملوایز بیشتر دروس رشته‌ پزشکی، پیراپزشکی و دندانپزشکی را تدریس می‌نماید. زبان‌های تحصیل در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و مجاری است و همه‌ساله این دانشگاه پذیرایی تعداد بالای دانشجویان بین‌الملل متقاضی تحصیل در مجارستان است.

لازم به ذکر است که این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت علوم ایران است و از نظر جهانی نیز دارای رتبه جهانی است. دانشجویان متقاضی تحصیل در دانشگاه سملوایز باید دارای یک مدرک جهانی زبان انگلیسی باشد که شامل یکی از موارد زیر است:

 • مدرک IELTS با امتیاز۶.۵
 • مدرک TOEFL IBT با امتیاز ۸۰
 • مدرک میشیگان یا MELAB با امتیاز ۸۵

مدارکی دال بر سه سال تحصیل به زبان انگلیسی در یکی از دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان مانند: دانشگاه‌های کشور انگلستان، کانادا، آمریکا، استرالیا یا نیوزلند.

مزایای بی‌شمار دانشگاه سملوایز مجارستان برای تحصیل

مزایای تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان

در این بخش به چکیده‌ای از مزایای تحصیل در دانشگاه سملوایز می‌پردازیم:

ویزای دانشجویی جهت تحصیل در دانشگاه سملوایز

متقاضیان تحصیل در دانشگاه سملوایز باید ویزای شینگن تهیه نمایند. دریافت ویزای برای دانشجویان برتر راحت‌تر صادر می‌شود. دانشجویان محصل در کشور مجارستان به دلیل موقعیت جغرافیایی این کشور که در ناحیه اروپای شرقی است، با دردست‌داشتن ویزای شینگن می‌توانند در ۲۷ کشور بدون نیاز به مجوز و روادید اضافه رفت آمد و حتی اقامت داشته باشند.

دانشجویان محصل در دانشگاه سملوایز که این ویزا را در دست دارند، می‌توانند از مزایای حضور در دیگر کشورها و مراکز علمی و آموزشی معتبر در این کشور و سایر کشورها استفاده نمایند. لازم به ذکر است که دانشگاه علوم پزشکی سملوایز یک کارت مخصوص برای دانشجویان خود به‌صورت دوره‌های یک‌ساله صادر می‌نماید.

دوره پیش‌دانشگاهی برای آماده‌سازی و ورود به دانشگاه سملوایز

افراد متقاضی تحصیل در دانشگاه سملوایز مجارستان برای آمادگی بیشتر، بهتر است در دوره‌های پیش‌دانشگاهی این دانشگاه که همه‌ساله توسط کالج مک دانیل و کالج بین‌المللی اوسینا در شهر بوداپست برگزار می‌شود، شرکت نمایند. این دوره کمک شایانی به افراد برای برگزاری بهتر آزمون ورودی این دانشگاه می‌نماید. لازم به ذکر است که دانشگاه علوم پزشکی سملوایز به‌صورت مستقل دوره پیش‌دانشگاهی را ارائه نمی‌کند و کالج‌های نام‌برده در اصل ارائه‌کننده دوره‌های پیش‌دانشگاهی برای ورود به دانشگاه سملوایز هستند.

 

پزشکی در دانشگاه سملوایز

2 سال اول شامل درس‌های تئوری مانند آناتومی، بیوشیمی، فیزیولوژی می‌باشد. در سال سوم درس‌های تئوری پاتوفیزیولوژی، میکروبیولوژی، و ایمونولوژی به همراه درس‌های بالینی پاتولوژی و پزشکی داخلی تدریس می‌شوند. از سال چهارم به بعد، اکثر درس‌ها به صورت عملی و در کلینیک‌های دانشگاه برگزار می‌شوند. تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه پچ (Pecs)، دبرسن و دانشگاه سگد در مجارستان امکان‌پذیر است.

تمامی درس‌های رشته پزشکی در دانشگاه سملوایز به انگلیسی تدریس می‌شوند. البته کلاس های آموزش زبان مجاری پایه نیز طی 2 سال اول برگزار می شوند. یادگیری زبان مجاری در 2 سال اول، شما را در گفتگو با بیماران در سال‌های بعدی، کمک خواهد کرد. 

برای اطلاع از شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دندانپزشکی در دانشگاه سملوایز

در رشته دندانپزشکی 3 سال اول به درس‌های تئوری اختصاص یافته است. از جمله فیزیولوژی، آناتومی، بیو‌شیمی، فیزیک، و غیره. در سال سوم، کمی به تکنیک‌های عملی و معرفی روش‌های درمانی مختلف در کلینیک نیز اضافه می‌شود. در 2 سال آخر، دانشجویان به تکمیل تمرینات بالینی در کلینیک‌ها می‌پردازند.این مراحل در سایر دانشگاه‌های مجارستان  ( دانشگاه سگد، دبرسن، پچ) که رشته دندانپزشکی تدریس می‌شود مشابه است.

برای اطلاع از شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

داروسازی در دانشگاه سملوایز

در سال اول و دوم، دروس پایه تدریس می‌شود تا بار علمی دانشجو برای شرکت در دروس اختصاصی در سال‌های بعدی بالا برود. داروسازی در دانشگاه سملوایز همانند سایر دانشگاه‌های مجارستان ( دانشگاه دبرسن، سملوایز، سگد) با قواعد تقریبا مشابهی تدریس می‌شود.دانشجویان در سال سوم و چهارم به یادگیری دانش تخصصی داروسازی در دپارتمان‌ها و آزمایشگاه‌های مختلف دانشگاه سملوایز می‌پردازند.

در سال پنجم، دانشجویان باید برای تمرینات کاربردی در داروخانه‌ها و یا شرکت‌های دارو‌سازی در مجارستان اقدام کنند. با مدرک داروسازی سملوایز می‌توانید در داروخانه‌ها، شرکت‌های داروسازی، آزمایشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی دارویی، و شرکت‌های بازرگانی دارویی، در سراسر جهان، مشغول به کار شوید.

برای اطلاع از شرایط تحصیل داروسازی در مجارستان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

فیزیوتراپی در دانشگاه سملوایز

رشته فیزیوتراپی در دانشگاه سملوایز به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و برای دانشجویان بین‌المللی که از سایر کشورهای دنیا به مجارستان مهاجرت می‌کنند مناسب است.مدت زمان تعیین شده برای این رشته 4 سال معادل 8 ترم است.

برای اطلاع از شرایط تحصیل فیزیوتراپی در مجارستان بر روی لینک زیر کلیک کنید.

امتحان ورودی دانشگاه سملوایز

امتحان ورودی از سوالات چهار گزینه‌ای از دروس زیست شناسی، شیمی و انگلیسی تشکیل شده است. بعد از آزمون کتبی، متقاضی موظف است در مصاحبه‌ای که با اساتید دانشگاه برگزار میگردد شرکت کند تا شخصیت و رفتار، تسلط شخص به زبان انگلیسی و سطح دانش او سنجیده شود.

در ادامه هر سال تحصیلی، شهریه‌ها طبق همان قیمت ذکر شده باید طبق روند زیر پرداخت شود:

دانشگاه سملوایز، همچنین توجه ویژه‌ای، به شناسایی و مشارکت دانشجویان با استعداد و حمایت و آموزش علمی آن‌ها دارد. مدارس دکترا و برنامه‌های حمایت از استعداد‌های اولیه به دانش‌اموزان این امکان را می‌دهد که در مراحل اولیه‌، تحقیقات علمی رو احساس کنند و یک حرفه‌ی آکادمیک شرع کنند.

دیگر رشته‌های تحصیلی در دانشگاه Semmelweise

تصاویر دانشگاه سملوایز مجارستان (Semmelweis University)

سوالات متداول

 • امکانات رفاهی این خوابگاه‌ها شامل اتاق‌های دو و سه‌نفره با محیط راحت و مجزا برای دانشجویان
 • دسترسی به وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند مترو برای جابه‌جایی دانشجویان به مرکز شهر

زبان‌های تحصیل در این دانشگاه به زبان‌های انگلیسی، آلمانی و مجاری است.

این دانشگاه مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و از نظر جهانی نیز دارای رتبه جهانی است.

 • طول دوره: ۶ سال (۱۲ ترم)
  زبان تدریس: انگلیسی
  شروع سال تحصیلی: ماه سپتامبر
  شهریه هر ترم: ۹۱۰۰ دلار آمریکا

امتحان ورودی از سوالات چهار گزینه ای از دروس زیست شناسی، شیمی و انگلیسی تشکیل شده است.

پرستاری -رژیم شناسی-مامایی -بینایی سنجی-مدیریت گردشگری و سلامت-تحصیلات دکترا در تمامی شاخه های علوم پزشکی

One thought on “دانشگاه سملوایز مجارستان معرفی و بررسی رشته‌ها و شهریه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *