پزشکی در مجارستان، آخرین شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان و شرایط ورود

تحصیل رشته پزشکی در مجارستان و ورود به دانشگاه های علوم پزشکی ، بسیار ساده تر از دیگر کشورهای اروپا می باشد. دانشجویان جهت ورود به رشته های علوم پزشکی و تحصیل در مجارستان باید ابتدا در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کنند.

این دانشگاه ها، سالانه چند آزمون ورودی در ماه های مارس، آوریل، مِی، جون، و جولای برگزار می کنند که نه تنها در خود مجارستان بلکه در سایر کشورهای اروپایی  از جمله ترکیه، اسپانیا، نروژ، آلمان نیز برگزار می شود.

هر متقاضی حداکثر می‌تواند دو بار برای امتحان ورودی هر دانشگاه شرکت کند. سوالات آزمون ورودی دانشگاه ها از مباحث مرتبط به شیمی، زیست و زبان انگلیسی طراحی می‌شوند هرچند که نسبت به رشته انتخابی متقاضیان، این‌ مباحث متغیر خواهند بود.

پس از وقوع کوید-۱۹‌، آزمون های ورودی دانشگاه های پزشکی مجارستان به صورت آنلاین برگزار می‌شود و این شرایط را برای متقاضیان جهت شرکت در این آزمون ها بسیار آسان کرده است.

کالج مک دنیل
معرفی رشته پزشکی در مجارستان
همین حالا درخواست اپلای بدهید

شرکت راهنمای مجارستان، نماینده رسمی دانشگاه‌های علوم پزشکی مجارستان، آماده مشاوره و درخواست پذیرش از دانشگاه های زیر میباشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در قسمت پایین، روی عکس دانشگاه مورد نظر خود کلیک کنید.

تحصیل پزشکی بدون دیپلم در مجارستان

مجارستان یکی از کشورهای کوچک و قدیمی اروپایی است که در واقع پلی بین مرکز و شرق اروپا می باشد.یکی از رشته هایی که در مجارستان هر ساله دانشجویان زیادی را جذب می کند تحصیل در پزشکی  است.در کنار فضا و امکانات آموزشی مناسب، هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور منطقی و مقرون به صرفه است.

 همانطور که گفتیم شرایط ورود به دانشگاه های علوم پزشکی در مجارستان، بسیار ساده تر از دیگر کشورهای اروپا می باشد. برای مثال کالج مک دنیل شرایط بسیار منحصر به فردی برای تحصیل در رشته پزشکی در مجارستان را دارد و دانشجویان می توانند بدون مدرک دیپلم در دوره های پیش پزشکی شرکت کنند.

دانشجویان جهت آمادگی برای امتحان های ورودی، می توانید در کالج پیش پزشکی مک دنیل (Mc Daniel) یا سایر دانشگاه های معتبر در بوداپست به مدت یک یا دو ترم تحصیل کنید. این کالج کاملا زیر نظر دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان می باشد و تمامی مباحث مورد نیاز برای امتحان های ورودی به دانش آموزان آموزش داده میشود.

تحصیل پیش پزشکی در کالج مک دنیل بدون دیپلم

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد کالج پیش پزشکی مک دنیل (Mc Daniel) این است که شما بدون دیپلم هم می‌توانید برای شروع شاخه‌های پزشکی اقدام کنید..البته لازم به ذکر است که دانشجویان می‌توانند در رشته‌های تحصیلی مدیریت بازرگانی، اقتصاد، علوم ارتباطات، روانشناسی  و هنر در این کالج شروع به تحصیل کنند.

کالج مک دنیل به متقاضیانی که در صدد گرفتن دیپلم هستند، نیز پذیرش می‌دهد. اما باید تضمین بدهید که دیپلم خود را تا تابستان سال بعد خواهید گرفت

پس همه افراد ۱۷ تا ۱۸ ساله که هنوز مدرک دیپلم خود را نگرفته‌اند، می‌توانند برای تحصیل در پزشکی در کالج مک دنیل اقدام کرده و ویزا و اقامت خود را بگیرند.

این کالج به صورت آنلاین و حضوری است، این امکان وجود دارد که دانش آموزان  در کنار کلاس‌های سال آخر دبیرستان، کلاس‌های کالج را به صورت آنلاین شرکت کنند. با شرکت در کلاس‌های آنلاین هم می‌توانید برای ویزا و اقامت اقدام کنید.

دوره پیش پزشکی یا فاندیشن در مجارستان چیست؟

آن دسته از متقاضیانی که از نظر دانش زبان انگلیسی مشکل دارند یا دارای آمادگی کافی برای ورود به دانشکده‌های پزشکی نیستند، می‌توانند در دوره‌های پیش‌پزشکی یا فاندیشن جهت تحصیل پزشکی در مجارستان شرکت کنند.

دوره پیش پزشکی در مجارستان به مدت یک الی دو ترم به زبان انگلیسی جهت آماده سازی دانشجویان در آزمون ورودی پذیرش دانشگاه ها برگزار می شود. شانس قبولی متقاضیانی که این دوره‌ها را با موفقیت سپری می‌کنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون آشنایی دارند و از قبل برای سوالات آزمون آمادگی پیدا کرده‌اند.

از مزایای دوره فاندیشن می‌توان به این امر اشاره کرد که متقاضی می‌تواند پس از اتمام سال سوم دبیرستان، وارد این دوره شود.

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در مجارستان

بررسی آمار دانشجویان بین المللی رشته پزشکی که در چند سال اخیر وارد دانشگاه‌های مجارستان شده‌اند، به خوبی نشان دهنده محبوبیت این کشور در بین دانشجویان پزشکی است. در خصوص شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان لازم به توضیح است که دانشجو متقاضی تحصیل پزشکی در مجارستان قبل از شروع تحصیل باید مراحل خاصی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

از طرفی دیگر در مجارستان دوره‌های آموزشی تحت عنوان دوره مقدماتی پیش پزشکی برگزار می‌شود. دانشجو باید این دوره را با موفقیت به پایان برساند .  دوره های پیش پز شکی اجباری نیستن، ولی اکثر متقاضیان برای آماده شدن جهت آزمون ورودی و سطح زبان شرکت میکنند

پس از گذراندن مراحل گفته شده دانشجو تحصیل خود در رشته پزشکی را آغاز می‌کند. مدت زمان طول تحصیل پزشکی عمومی در مجارستان ۶ سال است. پس از با موفقیت سپری کردن این ۶ سال دانشجو به عنوان پزشک عمومی معرفی می شود. پس از کسب مدرک پزشکی در صورت تمایل شخص می‌تواند برای تحصیل در دوره تخصص اقدام کند

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی در مجارستان

با وجود مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان مدرک پزشکی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار است. با وجود اینکه مدرک پزشکی مجارستان در جامعه پزشکی از اعتبار بالایی برخوردار است، افرادی که مشغول به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان هستند و همچنین دانشجویانی که مشغول به تحصیل داروسازی در مجارستان هستند برای تحصیل نیاز به صرف هزینه زیادی ندارند.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان مقرون به صرفه است و دانشجویان با مناسب‌ترین هزینه می‌توانند تحصیلات خود را در این کشور اروپایی به پایان برسانند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های برتر پزشکی مجارستان ۲۰۲۱ نظیر دانشگاه سملوایز بوداپست در ابتدا باید در آزمون ورودی این رشته قبول شوند.

پس از کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی دانشگاه باید مدارک لازم را به دانشگاه ارائه کنند. به همراه داشتن مدارک هویتی، تحصیلی و ویزا مجارستان لازم و ضروری است.

دانشگاه‌های علوم پزشکی در مجارستان

جهت تحصیل پزشکی در مجارستان با قبولی در آزمون ورودی هرکدام از این دانشگاه ها می توانید نسبت به اخذ ویزای تحصیلی در مجارستان اقدام کنید.

با کلیک بر لینک های زیر، اطلاعات کامل درباره دانشگاه مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

– دانشگاه پچ

دانشگاه پچ واقع در شهر پِچ (Pecs)، قدیمی ترین دانشگاه در کشور مجارستان می باشد. همچنین، در حال حاضر یکی از بزرگ ترین مراکز آموزشی در این کشور محسوب می شود.

– دانشگاه سگد

دانشگاه سگد (Szeged)، در شهر سگد مجارستان واقع شده است. همچنین، بعد از دانشگاه سِملوایز، محبوب ترین دانشگاه علوم پزشکی در مجارستان می باشد. با توجه به رنکینگ جهانی QS، سگد جزو 300 دانشگاه برتر دنیاست.

– دانشگاه سملوایز

دانشگاه سملوایز (Semmelweise University)، در شهر بوداپست، پایتخت مجارستان واقع شده است. سملوایز با بیش از ۲۵۰ سال قدمت، یکی از بزرگ ترین دانشگاه های علوم پزشکی در اروپای مرکزی می باشد.

شهریه‌ها

دانشگاه پچ

  • شهریه ترم اول : 7900 دلار
  • شهریه ترم دوم : 7750 دلار

دانشگاه سملوایز

  • شهریه هر ترم: 9600 دلار آمریکا

دانشگاه سگد

  • شهریه ترم اول پزشکی: 7900 یورو
  • شهریه ترم دوم تا آخر: 7300 یورو

سایر اطلاعات تحصیلی

  • طول دوره: 6 سال (12 ترم)
  • زبان تدریس: انگلیسی
  • شروع ماه تحصیلی: ماه سپتامبر

نحوه اخذ پذیرش جهت تحصیل پزشکی در مجارستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی کشور مجارستان را دارند باید سطح زبان خوبی داشته باشند ولی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.

زبان تدریس رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های مجارستان زبان انگلیسی است. در برخی موارد به زبان‌های دیگر نظیر زبان آلمانی، فرانسوی و مجارستانی نیز تدریس می‌شود. به طور کلی طول دوره تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ۳ تا ۶ سال است.

اشخاصی که جز شهروندان اتحادیه اروپا نیستند برای حضور در این کشور برای تحصیل باید ویزای این کشور را دریافت کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کرده باشید. دانشجویان ابتدا باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و برای تحصیل در آن دانشگاه درخواست ارسال کنند.

اگر دانشگاه با درخواست شخص مبنی بر تحصیل در آن دانشگاه موافقت کند، دانشجو با داشتن پذیرش دانشگاه می‌تواند ویزای تحصیلی خود را دریافت کند. ناگفته نماند که مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان دائم نیست و متناسب با مدت زمان تحصیل شخص در این کشور است.

به عنوان سخن پایانی می‌توان گفت در این مقاله پاسخ سوال چرا پزشکی در مجارستان آمده است. دانستید که مجارستان یک کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا است.

در این کشور ثبات اقتصادی و ثبات سیاسی حکم فرما است. شهروندان این کشور از سطح رفاه و کیفیت زندگی بالایی بهره‌مند هستند. مهمتر از همه این است که بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور سبب افزایش هزینه زندگی نشده است.

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است. جدای از ایده‌آل بودن شرایط زندگی در مجارستان سیستم آموزشی مجارستان نیز بسیار با کیفیت است. بیشتر دانشگاه‌های مجارستان در لیست معتبرترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارند.

ایده‌آل بودن شرایط زندگی و تحصیل در مجارستان این کشور را به مقصد تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.

رشته پزشکی در مجارستان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *