دانشگاه سگد (Szeged) مجارستان

دانشگاه سگد (Szeged)، در شهر سگد مجارستان واقع شده است. همچنین، بعد از دانشگاه سِملوایز، محبوب ترین دانشگاه علوم پزشکی جهت تحصیل پزشکی در مجارستان می‌باشد. با توجه به رنکینگ جهانی QS، سگد جزو 300 دانشگاه برتر دنیاست. تمامی رشته‌های علوم پزشکی در این دانشگاه به زبان انگلیسی نیز تدریس می‌شود.

دانشگاه سگد مجارستان
کشور: Szeged (مجارستان)
سال تاسیس: ۱۳۶۷
تعداد دانشجویان: 20,000 (23% international)
رنک دانشگاه: #۲۸۸ (اروپا)#۶۵۱ (جهان)
شناسه :

 ۱۰۳۴۸۰۰۰۲۳

وبسایت: https://u-szeged.hu/

فهرست محتوا

معرفی دانشگاه، بررسی رشته‌ها و هزینه‌ها

szeged university

دانشجو‌هایی که از دانشگاه سگد فارغ التحصیل می‌شوند، می‌توانند در تمامی کشور‌های اروپایی به راحتی شروع به کار کنند. متقاضیان برای ورود به رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، و فیزیوتراپی در این دانشگاه، باید ابتدا در آزمون ورودی شرکت کنند.

از این رو به تمامی متقاضیان پیشنهاد می‌شود تا به مدت یک یا دو ترم در کالج مک دنیل به تحصیل در دوره پیش پزشکی بپردازند. این دوره در آمادگی برای امتحان ورودی تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی در اروپا بسیار مؤثر است.

 

پزشکی در دانشگاه سگد

در دو سال اول رشته پزشکی به تدریس دروس پایه پرداخته می شود. در سال سوم، دانشجویان همراه با تکمیل دانش پایه پزشکی به تمرینات عملی در مراکز درمانی مشغول می شوند. سه سال پایانی، اکثرا شامل گذراندن دوره های بالینی تخصصی در مراکز درمانی مختلف می باشد.تحصیل رشته پزشکی در دانشگاه‌های دیگری مانند دانشگاه دبرسن، سملوایز و دانشگاه پِچ (Pecs) در مجارستان امکان پذیر است

دانشجویان در دوران تحصیل خود، می توانند در گروه های تحقیقاتی دانشگاه نیز فعالیت کنند. دانشگاه سگد به گروه های تحقیقاتی بسیار فعال خود در تمامی شاخه های علوم پزشکی معروف است. از جمله: بیوشیمی، بیوفیزیک، فیزیولوژی، میکروبیولوژی، پاتولوژی، و غیره. جهت بررسی شرایط ورود به دانشگاه های پزشکی مجارستان، بر لینک زیر کلیک کنید.

 

دندانپزشکی در دانشگاه سگد

مدت زمان شرکت در  رشته دندانپزشکی 5 سال معادل 10 ترم است همانند سایر دانشگاه‌های مجارستان ( دانشگاه سملوایز ، بچ، دبرسن) است.
در 3 سال اول رشته دندانپزشکی در دانشگاه سگد، علوم پایه دندانپزشکی دانشجویان تقویت می شود. درس هایی چون آناتومی، بیو شیمی، فیزیولوژی و … در این رشته نیز به اندازه پزشکی جدی گرفته می شوند. از این جهت تحصیل دندانپزشکی نه تنها ساده تر از پزشکی نیست، بلکه در 2 سال اول سخت تر نیز می باشد.

در 2 سال آخر تحصیل در رشته دندانپزشکی ، دانش آموختگان به تمرینات بسیار فشرده عملی در مراکز دندان پزشکی پرداخته می شود. تمامی روش های آموزشی در این رشته به طوری انجام می شوند تا دانشجویان با به روز ترین و بالا ترین سطح علمی از تکنیک های درمانی فارغ التحصیل شوند. جهت بررسی شرایط ورود به دانشگاه های دندانپزشکی مجارستان، بر لینک زیر کلیک نمایید.

 

داروسازی در دانشگاه سگد

تحصیل در مجارستان در رشته داروسازی در این دانشگاه نیز به دو بخش تقسیم شده است. بخش اول شامل درس های پایه علوم پزشکی از جمله شیمی، فیزیولوژی، آناتومی و غیره است.

بخش دوم تمرینات فیزیکی می باشد که در آزمایشگاه ها، شرکت های تولید دارو، و داروخانه های مختلف برگزار می شود.

دانشجویان با اتمام این دوره، مدرک دکتر داروسازی (Doctor Pharmaciae) دریافت خواهند کرد. همچنین، در آینده می توانند به دریافت Phd در رشته علوم دارویی در این دانشگاه نیز اقدام کنند. جهت بررسی شرایط ورود به دانشگاه های داروسازی مجارستان، بر لینک زیر کلیک نمایید.

 

رشته های پیراپزشکی در دانشگاه سگد

دانشگاه سگد یکی از دانشگاه‌های برتر در سطح جهان است که بیشتر موردتوجه دانشجویان پزشکی قرار دارد. چرا که مدرک کسب شده در این دانشگاه، در سطح جهانی معتبر است و افراد بعد از اتمام تحصیل می‌تواند در دیگر کشورهای دنیا به‌خصوص اروپا مشغول به کار و ادامه تحصیل شوند. لازم به ذکر است که این دانشگاه مورد تأیید وزارت علوم ایران است. ازاین‌رو دانشجویان ایرانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه را دارند، می‌توانند بعد تحصیل با مدرک کسب شده از این دانشگاه در ایران مشغول به کار یا ادامه تحصیل شوند.

 در این دانشگاه علاوه بر رشته‌های پزشکی، رشته‌های پیراپزشکی نیز تدریس می‌شود. فیزیوتراپی یکی از زیرشاخه‌های رشته پزشکی و در دسته پیراپزشکی است که مباحث موردنیاز تحصیل در آن در این دانشگاه ارائه می‌شود. 

رشته پرستاری که یکی دیگر از رشته‌های گروه علوم پزشکی است، نیز در این دانشگاه ارائه می‌شود. مدت‌زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه سگد مجارستان، چهار سال است. 

برای ورود به این دانشگاه متقاضیان می‌بایست در آزمون ورودی آن شرکت نموده و در صورت اخذ نمره قبولی مجاز به تحصیل در این دانشگاه خواهند بود. زبان تحصیل در رشته پیراپزشکی در این دانشگاه مجاری و انگلیسی است. به همین دلیل افراد بعد از پایان تحصیل در این کشور دارای یک مدرک بین‌المللی در زبان می‌شوند که می‌توانند در هر جای دنیا به‌وسیله آن مشغول به کار یا ادامه تحصیل شود.

رشته های مهندسی در دانشگاه سگد

دانشگاه سگد (Szeged) مجارستان​

یکی دیگر از دانشکده‌های این دانشگاه در مجارستان به دانشجویان مهندسی اختصاص دارد. دانشکده فنی مهندسی دانشگاه سگد مجارستان از ۴ دپارتمان تشکیل شده است. دپارتمان مهندسی صنایع غذایی، دپارتمان مهندسی فرایند، دپارتمان تکنولوژی و دپارتمان توسعه شهری و اقتصادی جزو دپارتمان‌های این دانشگاه برتر در کشور مجارستان هستند.

آموزش آکادمیک صنایع غذایی و مدارس حرفه‌ای آموزش صنایع غذایی در بوداپست و سگد در سال ۱۹۶۲ میلادی به طور هم زمان شروع به کار نمودند. اما در سال ۱۹۷۰ این دو مجموعه با یکدیگر ادغام شدند و کالج غذا صنایع غذایی سگد به وجود آمد. آموزش‌ها در مقطع کارشناسی ارشد برای رشته‌های مهندسی صنایع غذایی، مهندسی کیفیت و امنیت غذا، مدیریت مهندسی و مهندسی مکانیک در این دانشگاه ارائه می‌شود.

مدت‌زمان تحصیل رشته‌های مهندسی در مقطع کارشناسی در دانشگاه سگد مجارستان چهار سال و در مقطع کارشناسی ارشد دو سال به طول می‌انجامد. لازم به ذکر است که رشته مهندسی صنایع غذایی در این دانشگاه دارای قدمت و سطح آموزش بالایی نسبت به دیگر رشته‌های مهندسی است.

رشته های دیگر در دانشگاه سِگد

دانشکده های برتر دانشگاه سِگد

دانشگاه سگد علاوه بر دانشکده‌های پزشکی، پیراپزشکی و فنی مهندسی دارای دانشکده‌های برتر بسیار است که در ادامه به شرح برخی از آنها می‌پردازیم:

· دانشکده کشاورزی

این دانشکده در شهری کوچک در حومه شهر سگد قرار دارد. آموزش کشاورزی در این شهر دارای قدمت ۱۱۰ساله است و اولین مدرسه کشاورزی در محل فعلی مزرعه دانشکده کشاورزی و به‌منظور آموزش اصول اولیه کشاورزی در سال ۱۸۹۶ تأسیس شد.این مرکز در سال ۱۹۶۱ به یک انستیتو آموزش عالی تبدیل شد و بعد از گذشت چندین سال و تغییرات فراوان این مدرسه عالی در سال ۱۹۹۲ اقدام به آموزش و تربیت مهندسان کشاورزی نمود.

این دانشکده شامل سه انستیتو و مرکز تحقیقاتی به نام‌های انستیتو مدیریت حیات‌وحش و علوم حیوانی، انستیتو اقتصاد و توسعه شهری و انستیتو حفاظت محیط‌زیست و علوم زمین است که دانشجویان کارهای تحقیقاتی خود را در این مجموعه انجام می‌دهند. دوره‌های آموزش در مقطع کارشناسی به دو دوره مدیریت بازی و مهندسی کشاورزی به زبان مجاری و دوره مهندسی کشاورزی و دستیاری به زبان انگلیسی در دانشکده کشاورزی دانشگاه سگد مجارستان ارائه می‌شود.

· دانشکده موسیقی

دانشکده موسیقی این دانشگاه نیز از چندین دپارتمان تشکیل شده است. دپارتمان پیانو، دپارتمان سازهای زهی، دپارتمان سازهای بادی، دپارتمان صدا دپارتمان، Brass دپارتمان اتاق موسیقی و دپارتمان نظریه موسیقی جزو بخش‌های مختلف دانشکده موسیقی دانشگاه سگد هستند. رشته‌های پیانو، ارگان، هارپ سیکورد و هارپ که جزو دپارتمان پیانو هستند،

در این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد آموزش می‌بیند. علاوه بر این رشته‌های ویولن، ویولا، سلو، دابل باس و گیتار در دپارتمان سازهای زهی؛ رشته‌های اوبو، فلوت، کلارینت، باسون و رکور در دپارتمان سازهای بادی؛ رشته‌های ترامپت، هورن فرانسوی، ترومبون و توبا در دپارتمان Brass ؛ رشته‌های پرکاشن و رشته صدا در دپارتمان صدا نیز در مقطع کارشناسی ارشد تدریس ارائه می‌نمایند. ضمن اینکه دانشجویان رشته‌های پیانو، گیتار، ویولن، سلو، ترومبون و خوانندگی اپرا نیز تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده هنر این دانشگاه امکان ادامه تحصیل خواهند داشت.

· دانشگاه اقتصاد و کسب‌وکار دانشگاه سگد مجارستان

این دانشکده در سال ۱۹۹۴ میلادی تأسیس و در سال ۱۹۹۹ شروع به کار نمود. پایه‌های اولیه اقتصاد سگد از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۳۶ با نام دانشکده آمار و اقتصاد در این شهر تأسیس شد.

این دانشکده دوره‌های متعددی به زبان‌های انگلیسی برای دانشجویان بین‌الملل و زبان مجاری برای دانشجویان بومی برگزار می‌نماید. کارشناسی مدیریت کسب‌وکار، تجارت و اقتصاد بین‌الملل در مقطع کارشناسی ارشد و در سه دوره مجزا به زبان انگلیسی در این دانشگاه تدریس می‌شود. ضمن اینکه رشته اقتصاد و روش‌های مالی برای دانشجویان بین‌الملل تا مقطع دکترا در دانشکده اقتصاد این دانشگاه ارائه می‌شود.

در مقطع کارشناسی نیز دوره‌های مدیریت کسب‌وکار، بازاریابی و بازرگانی، حسابداری و مالی به زبان مجاری و همچنین اقتصاد کسب‌وکار بین‌المللی، بازاریابی، مالی و توسعه کسب‌وکار به زبان مجاری در دوره دکتری در رشته‌های روش‌های اقتصاد و علوم مدیریت باز هم زبان مجاری تدریس می‌شود.

· دانشکده علوم سلامت و علوم اجتماعی دانشگاه سگد مجارستان

این دانشکده دارای دپارتمان و انستیتوهای بسیاری است. انستیتوها نیز شامل چندین دپارتمان هستند که در مقاطع مختلف پذیرای دانشجویان هستند. انستیتو مطالعات آلمانی، انستیتو زبان و ادبیات مجاری، انستیتو مطالعات رمانیستیک، انستیتو آموزش، انستیتو روان‌شناسی، انستیتو علوم اجتماعی، انستیتو فیلولوژی اسلاویک و انستیتو تاریخ جزو مراکز عالی دانشگاه علوم اجتماعی و انسانی در دانشگاه سگد هستند.

هرکدام از این مراکز آموزش عالی شامل چندین بخش و دپارتمان هستند که آماده ارائه آموزش آکادمیک به دانشجویان رشته‌های تاریخ، فلسفه، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، زبان و ادبیات روسی، برنامه‌ریزی و توسعه آموزشی، مطالعات ایتالیایی، مطالعات فرانسوی، زبان‌شناسی، مطالعات آلمانی، مطالعات آمریکایی و انگلیسی در تمامی مقاطع هستند.

·دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه سگد مجارستان

دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه سگد مجارستان

این مرکز آموزش عالی در اول ژانویه ۲۰۰۰ و در راستای یکپارچه‌سازی آموزشی در مجارستان شروع به کار نمود. در این تاریخ بسیاری از دانشکده‌های دانشگاه سگد به‌عنوان زیرمجموعه دانشگاه شروع به کار نمودند. در این دانشکده رشته‌هایی مانند حقوق، روابط بین‌الملل، علوم سیاسی و کار و تأمین اجتماعی به زبان انگلیسی و فرانسه تدریس می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه سگد

برای ورود به دانشگاه سگد مجارستان مانند دیگر دانشگاه‌ها باید در آزمون ورودی آن که شامل دو مرحله کتبی و شفاهی است، شرکت نمایید. در ادامه توضیح مختصری در مورد هر دو مرحله ارائه می‌نماییم؛

· آزمون کتبی

این آزمون به‌صورت آنلاین برگزار شده و دانشجویان با زمان مشخص شده باید در آن شرکت و به سؤالات پاسخ دهد. در مدت‌زمان ۱۲۰ دقیقه که برای این آزمون در نظر گرفته شده، دانشجویان باید به ۲۰ سؤال چندگزینه‌ای زیست‌شناسی، ۲۰ سؤال چندگزینه‌ای شیمی و ۶۰ سؤال چند گزینه زبان انگلیسی پاسخ دهند.

· آزمون شفاهی

 این آزمون به شکل یک مصاحبه با یک استاد از طرف دانشگاه و از طریق برنامه زوم انجام می‌شود. ظرف مدت‌زمان ۲۰ دقیقه دانشجو باید به دو سؤال زیست‌شناسی، دو سؤال شیمی و دو سؤال زبان انگلیسی پاسخ دهد. نتیجه این آزمون بعد از آزمون کتبی به دانشجو اعلام می‌شود.

شرایط دریافت بورسیه از دانشگاه سگد

این دانشگاه به‌تمامی دانشجویان و در تمامی مقاطع از کشورهای مختلف کمک‌ هزینه و بورسیه تحصیلی اعطا می‌نماید. یکی از مهم‌ترین بورسیه ها در این مرکز آموزش عالی بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum   است. بورسیه کمک‌هزینه مالی وایس و برنامه هزینه تحصیلی دانشگاه برای دانشجویان جوان مسیحی و بورسیه Diaspora  از دیگر بورسیه های تحصیلی است که این دانشگاه برای دانشجویان خود در نظر گرفته است.

ضمن اینکه بعضی از بورسیه ها در مقاطع مختلف برای دانشجویان بین‌الملل ارائه می‌شود. از دیگر برنامه‌های بورسیه این دانشگاه می‌توان به برنامه اراسموس پلاس، سیپوس و کمک‌هزینه دانشگاه سگد برای دانشجویان تازه‌وارد اشاره نمود.

دانشجویان بعد از آزمون ورودی این دانشگاه می‌تواند فرم درخواست بورسیه را از طریق سایت تکمیل نمایند و مدارک موردنیاز را برای کمیته تصمیم‌گیری دانشگاه ارسال نمایند. کمیته اعطای بورسیه بعد از بررسی سوابق فرد متقاضی و نمره آزمون ورودی نسبت به اعطای بورسیه تصمیم‌گیری می‌نماید. لازم به ذکر است که بورسیه تحصیلی Stipendium Hungaricum شامل موارد زیر است:

· مقطع کارشناسی

۱۲۰ یورو در ماه برای کمک‌هزینه تحصیلی، حدود ۱۱۵ یورو کمک‌هزینه خوابگاه و

حدود ۲۷۵ یورو در سال برای کمک‌هزینه بیمه درمانی

· مقطع کارشناسی ارشد

 ۱۲۰ یورو در ماه برای کمک‌هزینه تحصیلی، حدود ۱۱۵ یورو در ماه برای کمک‌هزینه خوابگاه و حدود ۲۷۵ یورو در سال برای کمک‌هزینه بیمه درمانی

· دکتری

۳۹۰ یورو هر ماه و در طول ۴ ترم اول ۵۰۰ یورو در ماه در دوره آموزشی دوم به‌عنوان کمک‌هزینه تحصیلی، حدود ۱۱۵ یورو در ماه برای کمک‌هزینه خوابگاه و حدود ۲۷۵ یورو در سال برای کمک‌هزینه بیمه درمانی

ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاه سگد

دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در دانشگاه سگد برای ادامه تحصیل باید ویزای دانشجویی داشته باشند. ویزای شینگن یکی از ویزاهای مناسب برای تحصیل است که امکانات مناسبی برای دانشجو فراهم می‌کند.

دانشجویان بعد از ورود به مجارستان و پذیرش در دانشگاه یا کالج‌های این کشور می‌بایست با مراجعه به اداره ویزای مجارستان، اقدام به اخذ ویزای یک‌ساله دانشجویی نمایند. لازم به ذکر است که دانشجویان دانشگاه سگد مجارستان با دردست‌داشتن ویزای شینگن قادر خواهند بود به ۲۷ کشور بدون نیاز به مجوز و روادید رفت‌وآمد داشته باشند. ضمن اینکه دانشجویان محصل به کمک این ویزا قادر خواهند بود در دیگر کشورها، دانشگاه‌ها و کالج‌ها حضور داشته باشند.

تصاویر دانشگاه سگد (Szeged) مجارستان

سوالات متداول

دانشجویان می‌بایست با مراجعه به اداره ویزای مجارستان، اقدام به اخذ ویزای یک‌ساله دانشجویی نمایند.

 • دانشکده کشاورزی
 • دانشکده موسیقی
 • دانشکده اقتصاد و کسب‌وکار
 • دانشکده علوم سلامت و علوم اجتماعی
 • دانشکده حقوق و علوم سیاسی

 • طول دوره: ۶ سال (۱۲ ترم)
  زبان تدریس: انگلیسی
  شروع سال تحصیلی: ماه سپتامبر
  شهریه ترم اول پزشکی: ۷۹۰۰ یورو
  شهریه ترم دوم تا آخر: ۷۳۰۰ یورو

 • طول دوره: ۵ سال (۱۰ ترم)
  زبان تدریس: انگلیسی
  شروع سال تحصیلی: ماه سپتامبر
  شهریه هر ترم: ۸۵۰۰ دلار

 • طول دوره: ۵ سال (۱۰ ترم)
  زبان تدریس: انگلیسی
  شروع سال تحصیلی: ماه سپتامبر
  هزینه ترم اول داروسازی: ۶۲۷۰ یورو
  هزینه هر یک از دو ترم آخر: ۴۸۵۰ یورو

تحصیلات دکترا در شاخه های |Clinical Medicin | Multidisciplinary Sciences | Interdisciplinary Sciences | Theoretical Medicine | Pharmaceutical Sciences

 • آزمون کتبی
 • آزمون شفاهی

One thought on “دانشگاه سگد مجارستان، معرفی و بررسی رشته‌ها و شهریه‌ها

  • پیام میگوید:

   سلام،
   به صورت قانونی‌، هر دانشجو میتونه ۲۴ ساعت در هفته کار کنه، تجربه اینطور نشون داده که دانشجویان مقطع کارشناسی برای کار کردن در طول هفته وقت پیدا نمیکنن اما بزیشون در آخر هفته کار می‌کنن ( مثل دلیوری کردن ) اما دانشجویان مقطع کارشناسی وقت کافی‌ برای کار کردن دارن مخصوصا اگر دانشگاه ibs باشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *