تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

بسیاری از دانشجویانی که می‌خواهند در یک کشور معتبر اروپایی با هزینه پایین به تحصیل بپردازند، کشور مجارستان را انتخاب می‌کنند. پزشکی در مجارستان یک رشته پردرآمد و با پرستیژ است که برای دانشجویانی که قصد تحصیل یا فعالیت شغلی در یک کشور معتبر اروپایی عضو شینگن را دارند، بسیار مناسب می‌باشد. شما دانشجویان عزیز می‌توانید با هزینه بسیار کم به زبان انگلیسی به تحصیل در این کشور بپردازید. در این مقاله به شرایط کلی تحصیل پزشکی در مجارستان و هزینه‌های آن خواهیم پرداخت.

نگاهی کلی به تحصیل پزشکی در مجارستان

تحصیل پزشکی در مجارستان

طی سال‌های اخیر، دانشگاه‌های پزشکی کشور مجارستان به یکی از محبوب‌ترین انتخاب‌های دانشجویان بین‌المللی در صحنه اروپا تبدیل شده‌اند. دانشجویانی که قصد تحصیل رشته پزشکی در این کشور را دارند، باید ابتدا زبان انگلیسی خود را تقویت کنند. علاوه بر این، آن‌ها باید در دوره‌های مقدماتی پیش‌پزشکی که در این کشور برگزار می‌شوند شرکت نموده و با موفقیت آن‌ها را سپری کنند.

پس از اینکه دانشجو ۶ سال دوره تحصیل پزشکی را در کشور مجارستان به طور کامل و با موفقیت پشت سر گذاشت، می‌تواند به عنوان پزشک عمومی مشغول به کار شود یا برای تخصص در زمینه‌های مختلف پزشکی اقدام نموده و دوره‌های تخصص را نیز سپری کند. امکان تحصیل رشته پزشکی در مجارستان بدون داشتن مدرک زبان مجارستانی نیز وجود داشته و بیشتر دانشگاه‌های این کشور، به زبان انگلیسی خدمات تحصیلی و آموزشی خود را ارائه می‌دهند.

دوره پیش‌پزشکی یا فاندیشن در مجارستان چیست؟

آن دسته از متقاضیانی که از نظر دانش زبان انگلیسی مشکل دارند یا دارای آمادگی کافی برای ورود به دانشکده‌های پزشکی نیستند، می‌توانند در دوره‌های پیش‌پزشکی یا فاندیشن جهت تحصیل پزشکی در مجارستان شرکت کنند.

در این دوره‌ها متقاضی به مدت یک الی دو ترم به زبان انگلیسی در مجارستان تحصیل نموده و آماده می‌شود تا آزمون ورودی دانشگاه را بگذراند. شانس قبولی متقاضیانی که این دوره‌ها را با موفقیت سپری می‌کنند بسیار بالاست زیرا با منابع آزمون آشنایی دارند و از قبل برای سوالات آزمون آمادگی پیدا کرده‌اند. از مزایای دوره فاندیشن می‌توان به این امر اشاره کرد که متقاضی می‌تواند پس از اتمام سال سوم دبیرستان، وارد این دوره شود.

 

برای پذیرش رشته پزشکی در مجارستان چه شرایط و مدارکی لازم است؟

تحصیل پزشکی در مجارستان کاملا با استانداردهای موجود در دنیا تطابق داشته و بالاترین سطح کیفیت برای خدمات تحصیلی و آموزشی ارائه شده در مجارستان توسط جامعه جهانی پزشکی در نظر گرفته شده است.

شرایط پذیرش این رشته در مجارستان آنقدر آسان است که افراد با کمترین سطح دشواری می‌توانند به راحتی پذیرش دانشگاه‌های برتر این کشور را اخذ کنند. هزینه‌های زندگی در مجارستان نیز به نسبت دیگر کشورهای اروپایی منطقی و به صرفه است. متقاضیان پس از اخذ قبولی آزمون ورودی، باید مدارک زیر را جهت تحصیل پزشکی در مجارستان به دانشگاه‌ها ارائه کنند:‌

  • مدرک دیپلم و ریزنمرات به صورت کامل و ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
  • مدرک پاسپورت که باید حداقل دارای ۶ ماه اعتبار باشد
  • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی یا سایر مدارک شناسایی ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
  • پرداخت تمامی هزینه‌های لازم برای امور ثبت نام و پذیرش تحصیلی در مجارستان توسط متقاضی
  • برگه قبولی آزمون ورودی یا مصاحبه که با توجه به نوع دانشگاه در مجارستان، متفاوت می‌باشد.

دانشگاه‌های پزشکی برتر مجارستان کدامند؟

سیستم آموزش عالی مجارستان دارای دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌باشد که هم برنامه درسی آموزشی و هم مقاطع مربوط به آن را تا دکتری فراهم می‌سازند و همچنین برای فعالیت‌های تحقیقاتی نیز کمک‌هایی در نظر می‌گیرند. مجارستان دارای ۴ دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی است که از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند. این دانشگاه‌ها که سالانه هزاران دانشجوی جدید را در رشته پزشکی جذب می‌کنند، عبارتند از:

در ادامه به بررسی هزینه‌های تحصیل پزشکی در مجارستان در این دانشگاه‌ها خواهیم پرداخت.

تحصیل پزشکی در مجارستان

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد مجارستان

سگد سومین شهر بزرگ کشور مجارستان می‌باشد که در قسمت جنوبی آن واقع شده است. دانشگاه سگد در قرن ۱۶ میلادی و دانشکده پزشکی آن، در سال ۱۷۷۵ میلادی تأسیس شد. این دانشگاه که یکی از برترین دانشگاه‌های مجارستان است، هرساله دانشجوهای زیادی را به زبان انگلیسی می‌پذیرد.

هزینه پذیرش و آزمون ورودی تحصیل پزشکی در دانشگاه سگد معادل ۴۰۰ دلار آمریکا بوده و هزینه ترم اول ۹۳۰۰ دلار آمریکا، هزینه ترم دوم تا دوازدهم ۸۶۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه دبرسن مجارستان

این دانشگاه در شهر تاریخی دبرسن (دومین شهر بزرگ مجارستان) در سال ۱۹۱۲ میلادی افتتاح شد. دانشکده پزشکی دانشگاه دبرسن ۲۲ دپارتمان در علوم پایه و ۲۵ دپارتمان بالینی دارد. این دانشگاه همچنین به عنوان یک بیمارستان شهری عمل می‌کند، که بهترین فرصت برای دانشجویان مشتاق برای آموزش بالینی می‌باشد.

هزینه درخواست پذیرش دانشگاه دبرسن برای تحصیل پزشکی در مجارستان ۱۵۰ دلار آمریکا و هزینه آزمون ورودی آن ۳۵۰ دلار آمریکا است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه هر سال ۱۶۹۰۰ دلار آمریکا هزینه دارد و زمان شروع کلاس‌های آن، اول سپتامبر است.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه پچ مجارستان

این دانشگاه در سال ۱۳۶۷ میلادی در شهر پچ که پنجمین شهر بزرگ مجارستان است، واقع شد. دانشگاه پچ قدیمی‌ترین دانشگاه این کشور بوده و انواع فعالیت‌های تحقیقاتی و آموزشی را در بر می‌گیرد که در داخل و خارج از مجارستان به رسمیت شناخته می‌شوند.

دانشکده پزشکی پچ که صد سال قدمت دارد، رشته پزشکی را به دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می‌دهد که هزینه هرکدام متفاوت است:‌

  • تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پچ به زبان انگلیسی: هزینه درخواست اخذ پذیرش به زبان انگلیسی ۲۰۰ دلار آمریکا و هزینه آزمون ورودی آن ۲۵۰ دلار آمریکا می‌باشد. هزینه ثبت نام آن نیز معادل ۲۵۰ دلار آمریکا است. هر سال تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه ۱۶۷۵۰ دلار آمریکا هزینه به دنبال دارد.
  • تحصیل پزشکی در مجارستان در دانشگاه پچ به زبان آلمانی: هزینه درخواست جهت پذیرش ۲۰۰ یورو و هزینه آزمون ورودی آن ۱۷۰ یورو می‌باشد. هزینه ثبت نام آن نیز معادل ۲۲۰ یورو است. هر ترم تحصیل در رشته پزشکی این دانشگاه ۷۵۰۰ یورو هزینه به دنبال دارد.

هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه سملوایز مجارستان

این دانشگاه در بوداپست، پایتخت مجارستان در سال ۱۷۶۹ میلادی تأسیس شد و قدیمی‌ترین دانشکده پزشکی مجارستان را دارد. هزینه پذیرش آن ۳۵۰ دلار آمریکا می‌باشد. متقاضیانی که در این دانشگاه پذیرفته می‌شوند باید ظرف ۱۴ روز پس از ثبت نام، یک سپرده غیرقابل استرداد به مبلغ ۲هزار دلار آمریکا به حساب دانشگاه واریز نمایند که از هزینه شهریه ترم اول کسر خواهد شد. هزینه ثبت نام برای تحصیل پزشکی در مجارستان در این دانشگاه معادل ۲۲۰ دلار و شهریه تحصیل رشته پزشکی به ازای هر ترم ۹۱۰۰ دلار آمریکا می‌باشد.