ویزای تحصیلی مجارستان: 0 تا 100 مهاجرت تحصیلی [هزینه‌ها+شرایط]

چه کسانی واجد شرایط ویزای تحصیلی مجارستان هستند؟ مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی چیست؟ آیا امکان تبدیل ویزای تحصیلی به نوع دیگری از اقامت وجود دارد؟

دریافت ویزا و‌ اقامت تحصیلی در مجارستان، در قدم اول منوط به گرفتن پذیرش تحصیلی از کالج یا یکی از دانشگاه های این کشور و پس از آن انجام‌ کارهای مربوطه در سفارت این کشور است.به همین دلیل بایستی در رابطه با شرایط عمومی مهاجرت تحصیلی مجارستان ، بوداپست و نکات دیگر اطلاعات کاملی داشته باشیم که  مؤسسه راهنمای مجارستان در تمامی این مراحل کنار شما خواهد بود و‌ مسیر موفقیت در این راه را هموار خواهد کرد. در ادامه این مقاله به تفصیل مدارک، شرایط و‌ هزینه های دریافت این نوع از اقامت پرداخته ایم، اگر علاقه مند به تحصیل در مجارستان هستید با ما همراه شوید.

ویزای تحصیلی مجارستان

برای دریافت پذیرش از مراکز آموزشی در مجارستان با ما تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. 

1. دریافت پذیرش تحصیلی از مجارستان

قرار گرفتن در قلب اروپا، کیفیت بالای دانشگاه های مجارستان و‌ هزینه های پایین زندگی، این کشور را به مقصد مورد علاقه ی بسیاری از دانشجویان بین المللی تبدیل کرده است. مدارک علمی دانشگاه های مجارستان در اقصی نقاط جهان و‌ همچنین سازمان بهداشت جهانی مورد تأیید بوده و فارغ التحصیلان میتوانند مدارک خود را در همه ی کشور های اروپایی و‌ بسیاری دیگر از کشور های دنیا ارائه دهند.
اخذ پذیرش با توجه به علایق و شرایط شما در شاخه های زیر از دانشگاه های مجارستان صورت میگیرد:

برای تحصیل در مقطع کارشناسی که در دوره های سه الی چهار ساله برگزار میشود، داشتن مدرک دیپلم الزامی ست؛ لازم به ذکر است با این که ورود به دانشگاه های پزشکی و‌ مهندسی در مقطع کارشناسی از بدو ورود امکان پذیر است،

پیشنهاد میشود متقاضیان، به ویژه در رشته های علوم پزشکی، به مدت یک یا دو ترم در دوره های پیش دانشگاهی که با هدف تقویت پایه و‌ آماده کردن دانشجو‌ برگزار می شود شرکت کنند.
دوره های پیش دانشگاهی برای رشته های علوم مهندسی توسط دانشگاه فنی و‌ مهندسی بوداپست و برای رشته های علو‌م پزشکی توسط کالج مک دنیل برگزار می شود. همچنین علاقه مندانی که سطح زبان ضعیف یا متوسطی دارند میتوانند بدون نگرانی در دوره های مربوطه در این کشور ثبت نام کنند. حتی بسیاری از دانشگاه ها برای این دسته از متقاضیان، دوره های پایه ای تقویت زبان را پیش از شروع تحصیل در رشته ی مورد نظر ارائه میدهند.
شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی

2. اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

پس از دریافت نامه ی پذیرش  از دانشگاه مورد نظر، اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی با تعیین وقت سفارت برای ارائه ی مدارک و انجام مصاحبه صورت می گیرد.
تمامی امور جمع آوری مدارک و درخواست ویزا می تواند توسط مؤسسه راهنمای مجارستان به صورت دقیق و بسیار مطمئن انجام شود. شما می توانید درخواست خود را به همراه اطلاعات زیر به ما ارسال کنید.

نکات مهم قبل از ارسال درخواست ویزای تحصیلی مجارستان

 1. تمامی مدارک شما قبل از ارسال ایمیل باید حاضر باشد.
 2. درخواست ویزا باید حداقل 3 هفته و حداکثر 2 ماه قبل از تاریخ سفر باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

کشور مجارستان در قلب اروپا قرار دارد. هر سال بیش از سی هزار دانشجوی بین‌المللی در دانشگاه‌های مجارستان پذیرفته می‌شوند و به تحصیل می‌پردازند. شرایط مناسب و آسان دریافت ویزای این کشور، وجود دانشگاه‌هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت و علوم ایران هستند، Study and work migration in Hungaryو همچنین هزینه‌های نسبتا پایین و به صرفه زندگی و تحصیل در این کشور، باعث شده است که بسیاری از متقاضیان مهاجرت به خارج از ایران، تحصیل در مجارستان را به عنوان سکوی پرتابی جهت ورود به سایر کشورها انتخاب کنند. ما در این مقاله قصد داریم به نحوه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و شرایط دریافت آن بپردازیم.

تحصیل در کشور مجارستان

سیستم آموزشی کشور مجارستان نیز مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از پیمان بولونیا پیروی می‌کند. این یعنی مدارکی که در دانشگاه‌های مجارستان اعطا می‌شوند، مطابق با استانداردهای بین‌المللی مدارک، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری هستند. این موضوع باعث شده است که مدارک دانشگاه‌های مجارستان به شکل گسترده‌ای در بازار بین‌المللی قابل انتقال و مقایسه باشند. دانشجویان در کشور مجارستان این امکان را دارند که در دوره کارشناسی ارشد، در رشته‌ای متفاوت با رشته کارشناسی خود ادامه تحصیل دهند.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که از طریق دریافت ویزای تحصیلی، امکان اخذ اقامت دائم مجارستان وجود نخواهد داشت.

شرایط کلی مورد نیاز برای دریافت ویزای مجارستان

یکی از بهترین و راحت‌ترین راه‌ها برای مهاجرت به اروپا، اخذ ویزای تحصیلی و تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی است. پس از اخذ پذیرش از سوی دانشگاه‌های کشور مجارستان، جهت سفر و تحصیل در این کشور نیاز دارید ویزای تحصیلی مجارستان را دریافت کنید. این ویزا از سوی سفارت مجارستان صادر می‌شود. برخی از نکات مهمی که باید هنگام دریافت ویزای مجارستان از آن‌ها باخبر باشید، عبارتند از:

 • افرادی که آخرین مدرک تحصیلی خود را به تازگی دریافت کرده‌اند، شانس بیشتری جهت اخذ ویزای تحصیلی کشور مجارستان دارند.
 • مهم‌ترین موردی که هنگام اخذ ویزای این کشور باید رعایت کنید، ارائه پشتوانه مالی یا تمکن مالی در طول دوره تحصیل است.
 • یکی از قابلیت‌هایی که ویزای تحصیلی کشور مجارستان دارد، امکان تبدیل این ویزا به سایر اقامت‌های بلندمدت مانند ویزای کار است.
 • متقاضیان دوره زبان نیز می‌توانند برای اخذ ویزای تحصیلی در این کشور اقدام کنند.

انواع ویزای تحصیلی در مجارستان کدامند؟

با در نظر گرفتن دوره تحصیل در مجارستان (کوتاه یا بلند مدت)، امکان دریافت دو نوع ویزای تحصیلی مجارستان را دارید که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن
 • ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان که به آن ویزای D هم گفته می‌شود

ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن:

این ویزا برای کسانی صادر می‌شود که قصد گذراندن دوره‌های کوتاه تحصیلی، از جمله دوره‌های زبان را دارند. طول اقامت از طریق این ویزای کوتاه مدت، ۹۰ روز است.

ویزای D یا ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان

برای کسانی مناسب است که می‌خواهند در دوره‌های بلندمدت مانند کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مجارستان به تحصیل بپردازند. میزان اعتبار ویزای D به مقطع یا دوره تحصیلی که متقاضی در آن پذیرش شده (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری) بستگی دارد.

فرایند اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به چه صورت است؟

 ابتدا باید از وبسایت دانشگاه یا موسسه انتخابی خود در مجارستان بازدید کرده و با توجه به شرایط و علایق خودتان، رشته مورد نظرتان را در دانشگاه انتخاب کنید. پس از فراهم کردن شرایط و مدارک مورد نیاز برای رشته مورد نظر، باید فرم درخواست آنلاین را تکمیل کنید و منتظر دریافت دعوت‌نامه و پذیرش از سوی دانشگاه مربوطه بمانید. این نکته را در نظر داشته باشید که معمولا بخشی از شهریه هنگام ثبت نام از شما دریافت می‌گردد.

پس از دریافت پذیرش از دانشگاه، می‌توانید برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان به سفارت این کشور در ایران مراجعه کنید.

برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان چه مدارکی نیاز دارم؟

علاوه بر مدرکی که اخذ پذیرش دانشگاه یا موسسه در مجارستان را ثابت کند، سفارت این کشور از شما می‌خواهد مدارک دیگری مانند اسناد هویتی، بیمه درمانی، تمکن مالی و اثبات محل سکونت در مجارستان در طول دوره تحصیل را در اختیار آن‌ها بگذارید.

لیست کامل مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کشور مجارستان به شرح زیر است:

 • گواهی پرداخت شهریه
 • نامه پذیرش دانشجو در دانشگاه مورد نظر
 • گذرنامه‌ای که تا حداقل ۶ ماه بعد از ورود شما اعتبار داشته باشد
 • کپی از صفحه اصلی گذرنامه یا پاسپورت
 • اعتبار عکس پاسپورت نباید بیشتر از ۶ ماه باشد
 • اثبات بیمه درمانی
 • اثبات آدرس مسکن در کشور مجارستان
 • تمکن مالی (اثبات داشتن هزینه زندگی و تحصیل به مدت یک سال در مجارستان)
 • فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • پاکت مُهردار ۳

قابل ذکر است که میزان تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی مجارستان، ماهیانه بین ۷۰۰ الی ۸۰۰ یورو می‌باشد.

رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان چقدر طول می‌کشد؟

سفارت مجارستان نیز مانند سایر سفارت‌ها، تأکید دارد که متقاضی ویزای تحصیلی شخصا جهت انجام مصاحبه در سفارت حضور بهم رساند. هنگامی که درخواست قرار مصاحبه را می‌دهید، رسیدگی به درخواست شما حداکثر ۴ الی ۶ هفته طول می‌کشد. پس از انجام مصاحبه نیز حدود ۱ الی ۴ هفته برای رسیدگی به مصاحبه زمان لازم است.

هنگامی که به خاک مجارستان رسیدید، باید طی 30 روز درخواست اجازه اقامت را بدهید. توجه داشته باشید که این درخواست ضروری می‌باشد. پس از اخذ پذیرش دانشگاه در مجارستان، در اسرع وقت مراحل درخواست برای ویزا را آغاز کنید زیرا ممکن است کل فرایند بین ۱ الی ۳ ماه طول بکشد.

هزینه اخذ ویزای تحصیلی کشور مجارستان

طبق قانون کشور مجارستان، هزینه اخذ ویزای بلند مدت دانشجویی یا ویزای D (برای بیش از ۹۰ روز)، به میزان ۸۰ یورو (معادل ۹۹ دلار) در نظر گرفته شده است. به دلیل پایین‌تر بودن هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان، ویزای تحصیلی مجارستان در بین دانشجویان طرفداران بسیاری دارد.

نحوه اقامت در مجارستان پس از تحصیل

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه‌های مجارستان دارند، مسئله دریافت اقامت این کشور پس از اتمام تحصیل است. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه‌های مجارستان، تا ۹ ماه اجازه دارند در این کشور بمانند و به دنبال کار بگردند. در صورتی که موفق به پیدا کردن کار شدند، می‌توانند ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تبدیل نموده و در این کشور بمانند.

این نکته شایان ذکر است که نرخ بیکاری در کشور مجارستان تنها ۳.۴ درصد بوده و افرادی که در یکی از دانشگاه‌های برتر این کشور مانند دانشگاه BME یا سملوایز تحصیل کرده و حداقل به دو زبان از سه زبان انگلیسی، آلمانی و مجاری مسلط باشند شانس بسیار بالایی برای پیدا کردن کار در این کشور خواهند داشت.

لازم به ذکر است که همکاران ما در مجارستان می توانند شما را در تمامی این مراحل نیز یاری کنند. 

سوالات متداول

 • تمامی مدارک شما قبل از ارسال ایمیل باید حاضر باشد.
 • درخواست ویزا باید حداقل ۳ هفته و حداکثر ۲ ماه قبل از تاریخ سفر باشد.

منوط به گرفتن پذیرش تحصیلی از کالج یا یکی از دانشگاه های مجارستان

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی

 • ویزای تحصیلی کوتاه مدت شینگن
 • ویزای بلند مدت دانشجویی مجارستان که به آن ویزای D هم گفته می‌شود

One thought on “ویزای تحصیلی مجارستان

 1. masoud Bagheri میگوید:

  با سلام و خسته نباشید
  من 33 سالمه و میخوام توی یکی از کالج های مجارستان دوره زبان آلمانی بگذرونم
  میتونید بهم کمک کنید
  ممنون

 2. علی خانزاده میگوید:

  سلام من 22 سالمه لیسانس گرفتم ولی سربازی نرفتم.
  چطور میتونم اقدام کنم مشکلی برای ویزا و خروج از کشور پیش نمیاد یا موقع برگشت چی؟

    • پیام میگوید:

     سلام

     متاسفانه سوال شما برای ما مفهوم نیست، چون خیلی به صورت کلی سوال کردید. برای گرفتن ویزای تحصیلی شما میبایست هزینه زندگی در مجارستان رو در نظر بگیر و آگاه باشید و به خصوص هجزینهٔ شهریهٔ دانشگاه یا کالج رو. هزینهٔ سفارت برای درخواست ویزای تحصیلی آنقدر زیاد نیست که سوال شما دربارهٔ اون باشه، برای همین ما گیج شدیم.

 3. عباس میگوید:

  سلام خسته نباشید
  من مدرک زبان(ielts و تافل) ندارم، میخواستم ببینم طی فرایند پذیرش مشکلی برام پیش نمیاد؟

  و یه سوال دیگه هم داشتم اینکه اگه تونستم پذیرش بگیرم و در اونجا تحصیل کنم، با کار کردن در اونجا میتونم از پس خودم بر بیام؟

  • پیام میگوید:

   سلام

   شما برای تحصیل در مجارستان به مدرک زبان نیازی ندارید مگر اینکه بخواید برای دانشگاه فنی برای مقطع ارشد اقدام کنید. در غیر این صورت به مدرک زبان نیزی ندارید. مسالهٔ کار در مجارستان اصلا آسان نیست و برای اطلاعات بهتر در مورد کار میتونید توی صفحهٔ instagram ما توی قسمت Highlight اطلاعات خوبی در مورد شرایط کاری بگیرید.

 4. حامد میگوید:

  سلام، خسته نباشید
  من مدرک زبان انگلیسی(ایلتس) ندارم
  میخواستم ببینم تو فرایند پذیرش از دانشگاه و سفارت به مشکلی میخورم یا نه؟

  سوال دومم اینه که اگه پذیرش گرفتم، میتونم با کار کردن در اونجا هزینه خودم و دانشگاه رو پرداخت کنم؟

  • پیام میگوید:

   سلام،

   مدرک زبان در بیشتر موقع برای مجارستان الزامی نیست، اما به عنوان مثل برای رشته مهندسی‌ و یا بعضی‌ مقاطع ارشد این مدرک رو از شما درخواست میکنند. با کار کردن یک دانشجو متاسفانه نمیتونه تمام هزینه زندگی‌ رو در بیارد، کلا کار کردن دار مجارستان یک مسالهٔ راحت و ساده نیست و شرایط لکر کردن آسان نیست و صرفا کمک هزینهٔ کوچک خواهد بود

  • پیام میگوید:

   سلام،

   شرایط دانش آموزان و اینکه کلاس چند هستن متفاوت هست. اما چیزی که مشترک هست اینه که دانش آموزان اینجا همیشه ۱ سال عقب میافتند که دورهٔ آمادگی رو بگزرونند، در حل حاضر تنها جایی که برای دبیرستان می‌شه اقدام کرد Avicenna college هست

 5. سامان میگوید:

  من ۳۶ سالمه ارشد مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی با معدل بالای ۱۹ از آزاد تهران
  سابقه کار و سابقه بیمه در زمینه فروش و مشاوره کسب و کار دارم الان هم شاغل هستم
  قصدم اقامت دائم هست
  میتونم بعد از گذراندن دوره زبان یکساله کار پیدا کنم و اقامت دائم بگیرم ؟شانسی دارم؟

  • پیام میگوید:

   دوست عزیز سلام،

   دریافت اقامت دائم در صورتی امکانپذیر هست که شخصی اول اقامت تحصیلی دریافت کنه و اینجا ۵ سال تحصیل کنه و ۱ سال کار و بعد از اون با ارائه پشتوانهٔ مالی مناسب امکان گرفتن اقامت دائم وجود داره. یا اینکه شخصی اینجا ۳ سال کار کنه و با حقوق خوب، مالیات براش رد بشه… شما میتونید با اقدام برای دورهٔ Pre-PHD به مجارستان سفر کنید و در یک سال اول با این دوره شما حق کار کردن ندارید اما بعدش میتونید ادامهٔ تحصیل بدید و یا اینکه شرایط کاری پیدا کنید که مسالهٔ کار در مجارستان اصلا آسان نیست و برای اطلاعات بهتر در مورد کار میتونید توی صفحهٔ instagram ما توی قسمت Highlight اطلاعات خوبی در مورد شرایط کاری بگیرید.

 6. فاطمه پورموسی میگوید:

  سلام من ۳۶ سالمه کارشناسی حسابداری با معدل ۱۷.۷۸ فارغ التحصیل ۹۰ با ۸ سال سابقه کار در زمینه حسابداری و مالی و حسابرسی
  میخواستم برای مهر آینده اقدام کنم
  در این مدت هم می‌خوام روی زبانم کار کنم
  آیا شانس ویزا شدن دارم یا خیر
  رشته و دانشگاهی که برای ارشد بهم معرفی میکنید که بازار کار خوبی داشته باشه چی هست ؟سپاسگزارم

  • پیام میگوید:

   با سلام،

   شرایط شما برای ویزا گرفتن مناسب هست، در مورد رشته و شرکت در مقطع ارشد به شما دانشگاه IBS رو پیشنهاد می‌کنیم، توی این دانشگاه بعضی‌ رشتها در مقطع ارشد نیزی به مدرک کارشناسی مرتبط ندران، در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر لطفا وقت مشاور بگیرید. با تشکر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *