مزایا و معایب تحصیل در مجارستان:

اگر تحصیل در بهترین کشورهای دنیا هدف شما از مهاجرت است به شما پیشنهاد میکنم مطالعه این مقاله را از دست ندهید.
قبل از هرگونه تصمیم گیری درباره کشور و دانشگاه مقصد جهت مهاجرت یکی از مسائل مورد بررسی مزایا و معایب تحصیل در آن کشور است که باید به دقت مورد تحلیل و مقایسه قرار گیرد.
چرا که مشکلات و معایب می توانند باعث اتلاف انرژی شما شده و یا بر علایق شما نسبت به تحصیل و مهاجرت تاثیر منفی بگذارد و از طرفی نکات مثبت و مزایای این مساله می تواند باعث افزایش انگیزه در وجود شما شود تا در برابر سختی های آن با مقاومت بیشتری ایستادگی کنید و در نهایت به تخصص و هدف مورد نظرتان دستابید.
حالا که تا اینجای مطلب رو مطالعه کردید،بی تردید برای آینده ی خود ارزش قائلید،حال از شما تقاضا داریم به نکات زیر توجه کنید و با شرایط خودتات مطابقت دهید تا بهترین نتیجه را برای یک تصمیم گیری سرنوشت ساز رقم بزنید.

در مقاله زیر ما به شرح مزایا و معایب تحصیل در مجارستان پرداخته ایم.از مزایای تحصیل در مجارستان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

– اجازه کار برای دانشجویان:
یکی از قوانین خوب و موفق مهاجرت تحصیلی به مجارستان این است که دانشجویان می توانند در طول هفته در کنار تحصیل حداکثر تا ۳۰ساعت مشغول به کار پاره وقت شوند و همچنین به مدت ۶۶روز خارج از دوره ی تحصیل،به کار تمام وقت مشغول شوند.به همین جهت دانشجویانی که قصد کسب درآمد همزمان با تحصیل را دارند مهاجرت به مجارستان را در گزینه های خود جای می دهند تا هم از سطح رفاه بالاتری برخوردار شوند و هم به کسب تجربه کاری همزمان با تحصیل بپردازند.

– هزینه های مناسب نسبت به دیگر دانشگاه های دنیا:
یکی از مسائل مهم در انتخاب مقصد برای مهاجرت هزینه های تحصیل و زندگی در آن کشور است.وقتی نگاهی به هزینه های تحصیل در سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله انگلستان،روسیه و آلمان می اندازیم و با هزینه تحصیل و زندگی در مجارستان مقایسه می کنیم از مزیت رقابتی در این زمینه کاملا آگاه خواهیم شد.

– اخذ اقامت دائمی شینگن:
اقامت شینگن یکی از محبوب ترین و با ارزش ترین اقامت هاست.از این رو خواسته ی اکثر افراد در سراسر جهان است.از آنجایی که اعتبار اقامت شینگن در سراسر جهان جایگاه ویژه ای دارد ، افرادی که این اقامت را دریافت می‌کنند برای رفت و آمد به ۲۷ کشور عضو آن محدودیت تردد مرزی ندارند و می توانند به کشور هایی مثل آلمان ، اتریش ، فرانسه ، اسپانیا ، سوئد ، سویس ، مجارستان و…سفر کنند.در این بین کشور مجارستان که علاوه بر عضویت در اتحادیه اروپا ، عضو کشور های شینگن هم محسوب می گردد می تواند مقصدی جذاب جهت مهاجرت تحصیلی باشد.

– جاذبه های گردشگری:
جاذبه های گردشگری یک کشور می تواند منجر به افزایش مهاجرت به آن‌ کشور شود.کشور مجارستان دارای جاذبه های گردشگری بی شماری می باشد که می توان به معرفی آن ها پرداخت.به صورت کلی از پایتخت این کشور که بوداپست نام دارد تا شهر های بزرگ‌و کوچک دارای جذابیت های گردشگری می باشند و دارای طبیعتی با شکوه ، رودخانه های روان و دره های سرسبز است.
دریاچه لاتون و هویز ،شهر اِگِر ، گیور و دبرسن ، قلعه بودا و رودخانه دانوب از جمله جاذبه های گردشگری مجارستان به شمار می رود.

– مدارک معتبر علمی :
برای دانشجویان اعتبار مدارک اخذ شده از سوی دانشگاه ها و کالج های یک کشور در دنیا بسیار حائز اهمیت است و این موضوع کشور مجارستان را  به مقصدی جذاب جهت مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است.عضویت در اتحادیه اروپا از یک سو و عضوین در کشور های شینگن از سوی دیگر سبب شده که استاندارد های تحصیلی در این کشور با سایر کشورهای پیشرفته جهان مطابقت بیشتری داشته باشد علاوه بر این مدارک دانشگاه های مجارستان قابل ارائه و تایید تمامی کشورهای اروپایی و حتی ایالات متحده می باشند.

– آمادگی ورود به بازار کار :
از دیگر مزایای مهاجرت به کشور مجارستان می توان به در حال توسعه بودن این کشور اشاره کرد.کشورهای درحال توسعه همواره مقصد جذابی برای نیروی کار جوان بوده و نیازمند جذب نیروی کار در همه ی رشته ها و گرایشات است از همین رو می توان به جویندگان کار بین المللی کشور مجارستان را پیشنهاد داد ، بعلاوه این مزیت برای دانشجویان مجارستان فرصت ورود به بازار کار را فراهم می آورد.

– امکان تحصیل به زبان انگلیسی :
همواره یکی از دغدغه های دانشجویان مهاجر،تحصیل به زبان غیر مادری است که این موضوع سختی های تحصیل را چند برابر می کند به همین جهت دانشجویان ایرانی به سبب آشنایی بیشتر با زبان انگلیسی علاقمندِ تحصیل به این زبان هستند و به نسبت سایر زبان های رایج و بین المللی مشتاقِ یادگیری به زبان انگلیسی می باشند.

– امکان آشنایی با افراد از فرهنگ های مختلف :
مزایای بالا نه تنها برای دانشجویان ایرانی بلکه برای تمام دانشجویان از سراسر دنیا در مجارستان فراهم گشته است ، در نتیجه کشور مجارستان مقصد افرادی با فرهنگ های مختلف است که این موضوع می تواند باعث شروع همکاری های جدید و تیم سازی های گسترده در روابط تحصیلی و کاری شما گردد که بی شک در آینده باعث رشد و شکوفایی بیشتر در کسب و کارهایتان خواهد شد.

از معایب تحصیل در مجارستان هم‌ می توان به مدارد زیر اشاره کرد :

– محدودیت تعداد دانشگاه ها :
از آنجایی که برخی از شهر های مجارستان مثل بوداپست پایتخت این کشور و دبرسن و…تعداد دانشگاه های محدودی دارند بنابراین طبیعی است که رقابت جهت ورود به دانشگاه های معتبر هم افزایش می یابد و متقاضیان اقامت دانشجویی باید برای دانشگاه های معتبر و رشته های مختلف با هم رقابت کنند.

– شرایط سنی :
دانشگاه های مجارستان تاکنون محدودیتی در تحصیل برای سنین مختلف اعمال نکرده اند اما تجربه کارشناسان ما برای دستیابی شما عزیزان به دانشگاه های سطح بالاتر نشان می دهد که افراد در سنین ۱۸ تا ۲۴ سال برای مقاطع کارشناسی (لیسانس) و افراد در سنین ۲۶ الی ۳۴سال برای مقاطع کارشناسی ارشد(فوق لیسانس) و همچنین افرادی که بالای ۳۶سال سن دارند برای مقاطع دکترا می توانند از شانس بیشتری برخوردار باشند.

– هزینه های بالای اجاره خانه :
به طور معمول در اکثر کشور هایی که امکانات رفاهی بیشتری وجود دارد به دلیل تقاضای سکونت بیشتر ، هزینه های اجاره خانه بیشتر است.شهرهای مجارستان هم از این قاعده جدا نیستند.به عنوان مثال شهر بوداپست نسبت به سایر شهرهای این کشور از هزینه های اجاره خانه بیشتری برخوردار است.ولی به طور کل هزینه های این کشور نسبت به سایر کشور های اروپایی کمتر است.

– عدم برقراری ارتباط موثر با شهروندان مجاری :
طبق آخرین آمار کارشناسان ما تنها ۱۹درصد شهروندان مجاری به زبان انگلیسی مسلط هستند که این موضوع دانشجویان و مهاجران این کشور را ملزم به دانستن حداقل اطلاعات درباره زبان مجاری می کند.

– سخت گیری دانشگاه های مجارستان :
از آنجایی که یکی از مزیت های دانشگاه های مجارستان اعتبار مدارک آنها بود به طبع در مباحث آموزشی حساسیت های بالایی وجود دارد و این امکان که دانشجویان با دریافت نمرات پایین بتوانند دُروس را سپری کنند عملاً وجود ندارد.

– سختی شرایط کاری برای دانشجویان رشته های پزشکی :
دانشجویان پزشکی در دانشگاه های مجارستان از حساسیت بالاتری برخوردارند و به واسطه حضور بیشتر نسبت به سایر دانشجویان در دانشگاه فرصت ۳۰ساعت کار در هفته را ندارند و صرفاً زمان فراغت خود را صرف استراحت و انجام تکالیف می کنند ، پس طبیعی است به نسبت سایر رشته ها از شرایط سخت تری برخوردارند.

– حقوق و دستمزد پایین در قیاس با کشور های اروپای غربی :
حتماً در بررسی های خود هزینه های زندگی و دستمزد های کشور های مختلف مورد نظرتان را در نظر گرفته اید.با توجه به هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین تر است(که در اینجا به بررسی آنها پرداختیم) به همان نسبت میزان حقوق و دستمزد در این کشور نیز به نسبت سایر کشورهای اروپایی پایین است.

– مالیات پرداختی :
یکی از معایب زندگی در مجارستان پرداخت مالیات است.طبق قوانین مالیاتی مجارستان مالیات بر ارزش افزوده در این‌کشور ۲۷درصد و مالیات بر درآمد ۱۵درصد است که در محاسبات شما جهت مهاجرت قطعاً باید در نظر گرفته شود.

– شهریه دانشگاه :
محاسبات مربوط به شهریه دانشگاه را نمی توان به صورت دقیق بیان کرد چرا که دانشگاه های مختلف و گرایشات متفاوت در این محاسبه نقش مهمی دارند اما جهت آگاهی به شما عزیزان کارشناسان ما پس‌ از بررسی های بسیار حدود قیمتی شهریه رشته های مهندسی و علوم پایه را بین ۲۲۰۰ الی ۳۵۰۰ یورو و برای رشته های پزشکی تا ۹۱۰۰ یورو را به طور میانگین تخمین زده اند.