8 کاری که باید در اطراف دریاچه بالاتون انجام دهید

8 کاری که باید در اطراف دریاچه بالاتون انجام دهید

هر ساله هزاران نفر از بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین اروپای مرکزی دیدن می‌کنند. دریاچه بالاتون در تمام طول سال بازدید‌کننده دارد و آن هم به لطف منظره‌های متنوع و فرهنگ زندگی پر‌هیاهوی مردمان این منطقه است. ‌به شما پیشنهاد می‌شود که اگر شما قصد بازدید از دریای مجارستان را دارید و می‌خواهید اطراف این منطقه را به خوبی بشناسید در یکی از سکونت‌گاه‌های اطراف دریاچه بالاتون اقامت کنید و از منظره‌های بسیار متنوعی که دارد؛ دیدن کنید.

دریاچه بالاتون

یک دریاچه آب شیرین در منطقه ترانسدانوبیا‌ی مجارستان است. این دریاچه از بزرگ‌ترین دریاچه‌های مرکز اروپا و از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری این منطقه به شمار می‌رود. بزرگترین جریان ورودی آب به این دریاچه توسط رودخانه زالا” تامین می‌شود و سیو کانالیزه تنها خروجی آب است.

منطقه کوهستانی ساحل شمالی به دلیل قدمت و تاریخی بودن و هم به‌عنوان سرزمین شراب شناخته شده است؛ در‌حالی که سواحل آفتابی جنوب به دلیل شهر‌های تفریحی و جاذبه توریستی شناخه شده‌اند.

آب‌ و هوای قسمت کوچکی از اطراف دریاچه بالاتون, این منطقه را برای کشت درخت انگور ایده آل کرده است. آب و‌ هوای این منطقه مانند آب‌ و هوای مدیترانه‌ای است؛ که خاک آن حاوی سنگ‌های آتش‌فشانی است. به دلیل تولید شراب انگور از دوره رومی با قدمت دو هزار ساله, این منطقه را مورد توجه قرار داده است.

اوج فصل گردشگری از ماه ژوئن شروع شده و تا پایان ماه آگوست ادامه دارد. میانگین دمای آب در طول فصل تابستان 25 درجه سانتی‌گراد (77درجه فارنهایت) است که آب‌تنی و شنا کردن در دریاچه را بسیار لذت‌بخش می‌کند. سواحل دریاچه و از شن و ماسه و صخره و چمن تشکیل شده است و بیشتر قسمت‌های کف دریاچه از خاک گلی است.

بیشتر استراحت‌گاه‌های ساحلی که به آب دریاچه دسترسی دارند دارای ساحل شن مصنوعی هستند. اگر چه فصل تابستان فصل اوج دریاچه بالاتون است اما گردشگران و بازدیدکنندگان در فصل زمستان نیز به این منطقه می‌آیند و به ماهیگیری روی یخ و به بازی اسکیت و سورتمه‌سواری می‌روند البته در صورت یخ زدن آب دریاچه امکان‌پذیر است.

دریاچه بالاتون
دریاچه بالاتون

اگر می‌خواهید بدانید که چگونه به دریاچه بالاتون بروید، بسیار آسان است! قطار مسیر ایستگاه راه‌آهن بوداپست به بالاتونفورد و سپس سیوفوک، روزانه در حال مسافرت است. سفر شما بین 1 الی 2ساعت به طول می‌انجامد.

برای شما که قصد مسافرت به اطراف دریاچه بالاتون را دارید، 7 پیشنهاد داریم، که در طول سفر خود انجام دهید:

  1. گشت و گذار در ارتفاعات بالاتون

سفر به بالاتون تنها شامل شنا کردن و حمام کردن و آفتاب گرفتن نیست. بلکه مکان‌های گردشگری زیبایی در اینجا وجود دارد، مانند ارتفاعات ساحل شمالی بالاتون به اسم بالاتون فلوید که در بالای کوه‌هایی واقع شده است، که می‌توانید با عبور از جاذبه دیدنی و کوه پلکانی باجدوسوک به آن منطقه برسید. ما به شما هشدار می‌دهیم که باید از 464 پله بالا بروید اما منظره‌ای که از آن بالا تماشا خواهید کرد خستگی شما را جبران خواهد کرد.

گشت و گذار در بالاتون مجارستان
گشت و گذار در بالاتون مجارستان

برای دوست‌داران درختکاری آب و هوای مدیترانه‌ای بسیار خوب است. درختکاری که بیشتر انها از کاج تشکیل شده باشد در مجموعه باداک سونیورس که در سمت جنوبی تپه کیسورسی که در فهرست بین المللی درختان سرو و کاج ثبت شده است.

اما هنوز مناطق حومه شهر و روستاها و منظره‌های فراوانی در کوهستان بالاتون وجود دارند که شما به گشت و گذار در انجا بپردازید و ارزش آن را دارد که شما چندین روز برای این کار وقت بگذارید.

  1. تور در منطقه باداکسونی

باداکسونی نام یک کوه آتشفشانی است.این تور یک برنامه‌ی عالی برای خوردن غذاهای لذیذو یک فضای عالی است که در ان همه چیز به‌طور هماهنگ پیش می‌رود.تپه‌های اتشفشانی زیبا و زمین پر از مواد معدنی حاصلخیز، اطراف دریاچه بالاتون را پوشانده است که بهترین مکان برای کشت انگو و تاکستان است.

باداکسونی مملوء از تکه‌های سنگ آهک و از غنی ترین مناطق کشت مزارع انگور و مزارع اسطوخودوس است که دارای جویبار‌های پر پیچ و خم است. انگور مجارستانی از زمان رومیان محبوب بوده است.

اتشفشان باداکسونی و منطقه تولید شراب
اتشفشان باداکسونی و منطقه تولید شراب
  1. تیهانی را کشف کنید

قدیمی‌ترین شهر قرون وسطایی منطقه است که با شکوه تمام در ساحل شمالی دریاچه خیره کننده بالاتون، قرار گرفته است. تیهانی با افتخار در بالای جزیره نشسته است، که کل چشم‌انداز دریاچه فیروزه‌ای و دره در روبه روی آن قرار دارد. صومعه باروک مانند تاجی برای آن است.

برج‌های آجری، دخمه‌های سلطنتی و در دامنه تپه خیابان ‌هایی که با سنگ فرش پوشیده شده‌اند، وجود دارد_ عاشقانه‌ها و تاریخ در یک جا. هر زمان که بازدید از صومعه را انجام دادید می‌توانید پژواک معروف تیهانی را امتحان کنید،یک بستنی اسطوخودوس خوشمزه میل کنید و چشم انداز نفس گیر را تحسین کنید.

تیهانی
تیهانی

در این مکان هنوز هم کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد. شما می‌توانید برای گشت و گذار خود در این منطقه دوچرخه کرایه کنید و یک دسته گل اسطوخوس طبیعی از میدان‌ها بچینید؛ اما می‌توانید یک قایق کرایه کنید و قایقرانی را نیز امتحان کنید.

  1. حمام در بهترین ساحل‌ها

سیوفوک یکی دیگر از تفرج‌گاه‌های اصلی اطراف دریاچه و از شهرهای تفریحی بالاتونیفورد در سواحل جنوبی است. یک منطقه ساحلی به وسعت 2000متر مربع در سیوفوک وجود دارد که یک مکان برای حمام افتاب با درختان نخل، و صندلی‌های راحت مناسب آفتاب گرفتن در انتظار شما هستند.

این ساحل رایگان کیلومترها طول دارد و برای برگزاری جشنواره‌های زامرادی بسیار محبوب است. علاوه بر این در هنگام شنا شبه‌جزیره تیهانی در مقابل چشمان شما آشکار می‌شود. بالاتونکنس میزبان بسیاری از رویدادهای غذاهای سنتی است.

ثانیا شما اگر به شنا کردن علاقه مند هستید می‌توانید در مسابقات شنای5. 2کیلومتری شرکت کنید. ایا قصد دارید با دوست پشمالوی خود به این مکان بیایید؟ مشکلی ندارد، قسمتی به‌عنوان ساحل سگ” در اختیار شما قرار گرفته است تا سگ‌ها و صاحبانشان راحت باشند.

  1. کروز‌ها در دریاچه بالاتون

یکی از جالبترین برنامه‌ها در تور دریاچه بالاتون، علاوه بر حمام، آفتاب گرفتن و شنا کردن، (کشتی یا قایق‌های)* کروز هستند که برای یک سفر دریایی کوچک یا رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر در این دریاچه بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اگربه هیجان و سرعت علاقه دارید قایق‌های سریعی وجود دارند که می‌توانید در مسیر سیوفوک_ بالاتون فرد_ فونییود_باداکسونی استفاده کنید. کورس در وسط دریاچه یک تجربه فراموش نشدنی برای شما خواهد بود.

یک تور غروب واقعی چطور است؟ شما از بین چندین سفر دریایی می‌توانید یکی را انتخاب کنید: سفر یک ساعته یا دوساعته یا تور رمانتیک باداکسونی و یا تور ستاره شبانه، تجربه‌ای که یک عمر در انتظارش بودید در انتظار شماست.

برای افرادی که قصد دارند یک جشن یا یک میهمانی حیرت‌آور در وسط دریاچه بالاتون برگزار کنند، قایق‌های مهمانی و نورافکن‌ها و دی‌جی‌ها و همچنین تیم پذیرایی و هماهنگی و.. آماده است. همه چیز بر وفق مراد شما پیش خواهد رفت.

کروز‌ها در دریاچه بالاتون
کروز‌ها در دریاچه بالاتون
  1. بالاتون کوچک را بشناسید (کیس بالاتون)

کیس‌بالاتون یکی از خاص‌ترین نقاط مجارستان است که در انتهای جنوب غربی خلیج کیستلی قرار دارد. این مکان زمانی خلیج دریاچه‌ی بالاتون بود و برای مدت طولانی بین این دو دریاچه هیچ تمایزی وجود نداشت.

رودخانه زالا رسوبات را در این محل انباشته میکرد و در نتیجه کیسبالاتون بعنوان یک فیلتر عمل میکرد، اما به آرامی نقش خود را از دست داد. پس از چندین سال بی توجهی، کارشناسان با یک سیستم منحصر‌به‌فرد حفاظت از آب، کمک کردند و به آرامی شروع به بازگرداندن شرایط 200سال پیش کردند.

بنابر این خوشبختانه ما می‌توانیم از این منظره شگفت انگیز و حیات وحش منحصر‌به‌فرد این منطقه لذت ببریم.

  1. نمایش غذای خیابانی و کاخ فستیتیک در کستلی

تعداد زیادی از مردم وقتی از دریاچه بالاتون یادآوری می‌کنند به یاد خمیر سرخ شده‌ی خشک می‌افتند، هر چند که در سالهای اخیر انقلابی واقعی در این منطقه رخ داده است؛ نه تنها رستوران‌های فوق العاده‌ای به این دلیل افتتاح شده‌اند بلکه جشنواره‌های بزرگی نیز برگزار می‌شوند.

یکی از این جشنواره‌ها کستلی است که در آن همه‌ی نمایشگاه‌های که با غذاهای خیابانی در رستوران‌ها و کافه‌ها و حتی مناطق دورتر سر و کار دارند، در این جشنواره حضور دارند. در چنین زمانی، این مکان به دلیل برنامه‌های موزیکال، ارزش بازدید و تماشا را دارد.

همانطور که لیست غذاها متنوع‌تر می‌شود، لیست نوازندگان نیز افزایش می‌یابد. همه‌ی ژانر‌ها و گروه‌های موسیقیی مانند راک/ جاز / یا موسیقی محلی در این مکان وجود دارد.

شهر کستلی به دلیل کاخ فستیتیکس مشهور است. زمانی که در قرن 18 خانواده‌ی فستیتیکس به مجارستان به نقل مکان کردند به کاخ فستیتیک مشهور شده است. آن‌ها در جایی به جز یک قصر به یاد ماندنی باروک ساکن نشدند که اطراف ان را بت‌ها احاطه کرده بود و باغ‌های آن پوشیده از تخت‌های گل و فواره‌ها است.

این کاخ از کاخ‌های مجلل فرانسوی الهام گرفته است و 34 اتاق در دو طبقه دارد و دارای مبلمان نئوکلاسیک، بزرگترین کتابخانه دست نخورده کشور، پرتره‌هایی با قاب طلا که به‌طور کلی یک مجموعه سلطنتی کامل است.

  1. پیک نیک بالاتون

تصور نکنید که فقط در پایتخت می‌توانید با هنرمندانی در سطح جهانی آشنا شوید، بلکه در مراسم پیک نیک بالاتون نیز می‌توانید انها را ملاقات کنید. این فستیوال در بالاتونبوگلار بسیار محبوب است.

در سالهای اخیر این رویداد که به دو روز افزایش یافته است و فقط به دلیل موقعیت خیره کننده ارزش بازدید دارد؛ برگزارکنندگان نمی‌توانستند چند مکان بهتر از تماشاخانه کروی بالاتون بوگلار پیدا کنند.

نوازندگان بزرگ و بسیاری از برنامه‌های متنوع دیگر، یک فضای جادویی کامل را به وجود می‌آورد. لازم نیست انتظار جمعیت زیادی را در اینجا داشته باشید می‌توانید بچه‌های خود را با خیال راحت به این مکان بیاورید؛ همه‌ی  امکانات فراهم و در عین حال همه‌ی امور حرفه‌ای اجرا می‌شود.

 

ما امیدوار هستیم که شما از این مطلب الهام گرفته باشید و ایده‌ی چگونگی کشف دریاچه بالاتون در فصل تابستان را گرفته باشید. بیایید کت و شلوار اداری خود را در بیاوریم و در ساحل دریای مجارستان استراحت خوبی داشته باشیم.