-دانشگاه سگد -(Szeged) مجارستان-راهنمای مجارستان

درباره سگد(Szeged )| معرفی جاذبه های گردشگردی و تاریخی شهر سگد

معرفی سگد ( Szeged )

کشور مجارستان دارای جاذبه های گردشگری بسیاری است و یکی از کشور های تاریخی با بناهای قدیمی می باشد.در ادامه به معرفی جاذبه های گردشگری شهر سگد که یکی از شهر های مهم کشور مجارستان می باشد،میپردازیم.

Szeged به عنوان “شهر آفتاب” شناخته می شود،زیرا بیشترین تعداد روزهای آفتابی را در مجارستان دارد. معمولاً سالانه بیش از 2000 ساعت آفتابی وجود دارد.بهترین زمان از سال از نظر آب و هوا، می یا سپتامبر است.مرکز شهر Szeged مکانی دوست‌داشتنی برای قدم زدن است،با فضاهای باز و خیابان‌های عریض و عابران پیاده مملو از ساختمان‌های نئوکلاسیک و سبک هنر نو.با این حال، در پس این فضاهای خوش نقشه و ساختمان های زیبای نئوکلاسیک،تاریخ تا حدودی غم انگیزی وجود دارد.

مجارستان به دلیل هزینه های پایین زندگی و  به ویژه زندگی دانشجویی ،مقصد بسیاری از دانشجویان عزیز می باشد.از طریق تحصیل در مجارستان میتوانید وارد اروپا و حوزه شنگن شوید.هم اکنون جهت تحصیل در مجارستان از همکاران مشاور ما مشورت بگیرید و برای اخذ اقامت تحصیلی مجارستان و تحصیل در مجارستان اقدام فرمایید.

جاذبه های گردشگردی و تاریخی شهر سگد
جاذبه های گردشگردی و تاریخی شهر سگد

 

در سال 1879،سیل بزرگ حدود 6000 ساختمان را با خود برد و تنها چند صد ساختمان باقی ماند. در آن زمان مجارستان بخشی از امپراتوری اتریش-مجارستان بود. امپراتور فرانتس یوزف از شهر ویران شده بازدید کرد و به طور معروف اعلام کرد که سگد به گونه ای زیباتر از آنچه بوده بازسازی خواهد شد. به لطف کمک های مالی از سراسر اروپا،سگد بازسازی شد.دانشگاه Szeged یکی از برجسته ترین دانشگاه های مجارستان است.

شهر سگد
شهر سگد

سگد سومین شهر بزرگ مجارستان،بزرگترین شهر و مرکز منطقه ای دشت بزرگ جنوبی و مقر شهر Csongrad-Csanad است.

جشنواره فضای باز سگد که برای اولین بار در سال 1931 برگزار شد،یکی از جاذبه های اصلی گردشگری که هر تابستان برگزار می شود و در 21 مه به عنوان روز شهر،جشن گرفته می شود.نام Szeged اولین بار در سال 1183 در سندی از پادشاه بلا سوم ذکر شد.نام سگد ممکن است از یک کلمه قدیمی مجارستانی (szeg) گرفته شده باشد،که اشاره به پیچ رودخانه تیزا دارد که از میان شهر می گذرد.

برخی دیگر می گویند از کلمه مجارستانی sziget به معنای جزیره گرفته شده است.بطلمیوس قدیمی ترین نام شناخته شده شهر را ذکر می کند: Partiscum.سگد در سواحل رودخانه Tisza قرار دارد. ضلع غربی به طور کلی به عنوان “Szeged” شناخته می شود،در حالی که سمت شرقی جدیدتر “Új-szeged” _”New Szeged” نامیده می شود.

میدان Széchenyi

میدان Széchenyi یکی از بزرگترین میدان های اروپای مرکزی است. این میدان یک پارک زیبا با گل ها،فواره ها و مجسمه ها خودنمایی میکند. رویدادها اغلب در این میدان برگزار می شود.بناهای قابل توجه اطراف میدان عبارتند از:

تالار شهر با مینی “پل آه” خود (1883) و “خانه آهنی”،ساختمانی به سبک آرت نوو متعلق به سال های 1912-1913.

میدان Széchenyi
میدان Széchenyi

میدان دوگونیک

یک فواره در وسط ،یک بلندگو که معمولاً موسیقی کلاسیک را به صدا در می آورد. این فواره در سال 1979 در صدمین سالگرد سیل بزرگ ساخته شد و ساختمان اصلی میدان متعلق به دانشگاه سگد است. علاوه بر این،می توانید یک شاهکار هنر نو از Ede Magyar: خانه Unger-Mayer را ببینید.

میدان دوگونیک شهر سگد
میدان دوگونیک شهر سگد

میدان Klauzál و خیابان Kárász

این یک میدان مجارستانی است و در عین حال یک میدان شیرین! در اینجا،تعدادی شیرینی فروشی پیدا خواهید کرد که می توانید در بیرون (یا داخل) بنشینید و از یک بستنی،قهوه و نوشیدنی های متنوع لذت ببرید.میدان و خیابان کاراسز مجاور آن برنده جایزه اروپا نوسترا در سال 2004 شد( جایزه اتحادیه اروپا برای برتری در حفاظت از میراث فرهنگی)

میدان دام

میدان دام با بیش از 12000 متر مربع وسعت یکی از بزرگترین میدان ها در کل مجارستان است. این میدان شامل «Szeged Dom» یا کلیسای جامع،و همچنین ساختمان‌های دانشگاه Szeged،یک ساعت موسیقی،و پانتئون ملی Szeged است که با مجسمه‌های مجارستان‌های معروف پوشیده شده است.

میدان دام شهر سگد
میدان دام شهر سگد

کاخ رئوک

ساختمان برجسته Szeged کاخ Reok است. این یک نمونه زیبا و منحصر به فرد از یک ساختمان هنر نو است که در سال 1907 توسط معمار Ede Magyar ساخته شده است. این کار توسط مردی ثروتمند به نام ایوان رئوک سفارش داده شد. این ساختمان به گونه‌ای طراحی شده بود که شامل آپارتمان‌هایی برای پسران و دخترانش،یک رستوران در طبقه همکف و فضاهای دیگری برای اجاره مغازه‌داران یا صنعتگران باشد.

امروزه،کاخ رئوک میزبان گالری هنری منطقه‌ای می باشد. اگر نمایشگاهی برگزار می شود،هم برای دیدن نمایشگاه (که شگفت انگیزاست) و هم برای دیدن داخل ساختمان است.

کاخ رئوک شهر سگد
کاخ رئوک شهر سگد

کنیسه سگد(نیایش‌گاه یهودیان)

کنیسه جدید در سال 1907 به سبک آرت دکو/تاریخیستی ساخته شد و چهارمین کنیسه بزرگ در جهان است. در زمان های محدود خاص (نه شنبه ها) با هزینه اندک (معادل تقریباً 2 دلار) برای عموم باز است. از بازدیدکنندگان مرد خواسته می شود که کلاه بپوشند و از همه بازدیدکنندگان خواسته می شود شانه های خود را بپوشانند.

کنیسه سگد(نیایش‌گاه یهودیان)
کنیسه سگد(نیایش‌گاه یهودیان)

تحصیل در مجارستان برای افراد زیادی گزینه مناسبی است. این روزها دانشجوهای بسیاری در کشور مجارستان مشغول به ادامه تحصیل هستند. با توجه به اینکه در کشور مجارستان هزینه‌های تحصیل، زندگی و اجاره خانه بسیار خوب و معقولانه است،شما هم می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام کرده و از فواید بیشمار آن بهره ببرید.

از طرفی لازم به ذکر است که مدرک لیسانس ایران در بعضی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها برای کشور مجارستان هم معتبر بوده و می‌توانید تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهید. به‌طور مثال کسانی که لیسانس یکی از رشته‌های مهندسی و سازندگی را دارند،می‌توانند در مجارستان در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل داده و مدارک معتبر مورد نظر را دریافت کنند.