راهنمای جامع تحصیل رایگان در مجارستان

راهنمای جامع تحصیل رایگان در مجارستان و بورسیه تحصیلی

تحصیل رایگان در مجارستان یکی از راه‌های مطمئن برای شروع و یا ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و پروسه مهاجرت است. با توجه به اینکه کشور مجارستان در اروپای مرکزی واقع شده، از این رو دانشگاه‌های معتبری در این کشور وجود دارند که امکان تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را برای اتباع خارجی فراهم می‌کنند.

از جمله دلایلی که می‌توان به علاقه مندی حضور دانشجویان و دانش آموزان جهت تحصیل در مجارستان اشاره کرد هزینه‌های کم، رشته‌های تحصیلی خوب و در عین حال پر مخاطب و همچنین بورسیه‌های تحصیلی  است.

برای اینکه بتوانید مشمول تحصیل رایگان در مجارستان شوید لازم است مراحلی را طی نمایید که در ادامه مطلب به آنها اشاره کرده ایم.

راهنمای تحصیل رایگان در مجارستان

برنامه ریزی هدفمند

داشتن برنامه ریزی هدفمند پیش از اقدام به تحصیل رایگان در هر کشوری ضرورت دارد؛ چرا که بایستی با شرایط ورود به کشور جدید آشنا شد. به عنوان مثال برای چیدن پلن مناسب و انجام برنامه ریزی هدفمند بهتر است که در طول آخرین سال تحصیل مدرسه سعی کنید نمرات درسی و معدل خود را بهبود ببخشید؛ زیرا بیشترین تاثیر و شانس را برای پذیرش شما به دنبال خواهند داشت.

به علاوه در خصوص مواردی مثل ویزا، بیمه، واکسیناسیون (به خصوص اگر در کشوری زندگی می‌کنید که عضو اتحادیه اروپا نیست) تحقیق کنید.

حرکت بر اساس زمان بندی

بهتر است که چند ماه قبل تر از شروع ددلاین‌ها و فرآیند پذیرش دانشجو درخواست خود را آماده کنید؛ لازمه این کار شروع زودتر از موعد برای آماده سازی مدارک مورد نیاز و چک کردن چندین باره تمامی جزئیات آن است؛ به طوری که مطمئن شوید چیزی از قلم نیفتاده باشد.

توجه داشته باشید که شرایط کشورها و دانشگاه‌های مختلف نسبت به یکدیگر متفاوت است و بایستی این موارد را بسته به شرایط اختصاصی کشور مقصد در نظر بگیرید.

مدارک مشترکی که برای تحصیل در کشورهای مختلف نیاز هستند عبارتند از:

  • ریز نمرات دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی
  • مدرک زبان معتبر
  • ویزا
  • تمکن مالی
  • انگیزه نامه تحصیلی

اقدام برای دریافت بورسیه از دانشگاه‌های مجارستان

از آنجایی که انواع بورسیه‌های تحصیلی مجارستان در دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌شود از این رو برای دانش آموزانی که اولین سال تحصیلی خود را در این کشور می‌گذرانند دریافت بورسیه مناسب خواهد بود. برای کسب اطلاع از شرایط دریافت بورسیه می‌توانید به وب سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید.

راهنمای تحصیل رایگان در مجارستان

خوب است بدانید که بورسیه‌های تحصیلی مختلفی وجود دارند و برخی از آنها علاوه بر هزینه تحصیل، بخشی از هزینه زندگی دانشجویی را نیز پوشش می‌دهند، به طوری که دریافت این سری از بورسیه‌های تحصیلی سبب می‌شوند تا بتوانید تحصیل رایگان در مجارستان را تجربه کنید.

دریافت وام از کشور مبدا

در راستای حمایت از آموزش عالی، اغلب کشورهای دنیا به طور فزاینده ‌ای در این مورد فعال هستند و برخی از آنها از شهروندان خود که مشغول به تحصیل در کشورهای دیگر هستند از نظر مالی حمایت می‌کنند. لازم به ذکر است که این مورد در تمامی کشورها دارای سیستم یکسانی نیست؛ بنابراین توصیه می‌شود پیش از اقدام به دریافت وام، موضوع را بررسی نمایید.

دریافت بورسیه بین المللی

اگر قصد تحصیل رایگان در مجارستان را دارید می‌توانید به عنوان یک دانشجوی بین المللی برای دریافت کمک‌های مالی بین‌المللی در زمینه ادامه تحصیل خود اقدام کنید. سازمان‌های مختلفی هستند که در این زمینه فعالیت دارند که می‌توانید درخواست خود را برای آنان ارسال نمایید.

دریافت بورسیه بین المللی
دریافت بورسیه بین المللی

اگر بتوانید با تمام سازمان‌های مربوطه تماس بگیرید و یا اصطلاحا مکاتبه داشته باشید شانس شما برای دریافت حمایت مالی بین المللی و امکان تحصیل رایگان در مجارستان افزایش خواهد یافت.

پیدا کردن دانشگاه‌های دولتی و رایگان

اکثر دانشگاه‌های کشور مجارستان که برای دوره‌های لیسانس دانشجو می‌پذیرند میانگین ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار شهریه دریافت می‌کنند. به عنوان مثال اگر به رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی علاقه مند هستید به طور تقریبی هزینه سالانه تحصیل شما بین ۸۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار خواهد بود. اما جای نگرانی نیست! در صورتی که بتوانید دانشگاه‌های دولتی را بیابید و برای آنها اپلای کنید از پرداخت شهریه معاف خواهید شد.

خوب است بدانید که تحصیل در شهر بوداپست هزینه بیشتری دارد، اما می‌توانید برای شروع به شهرهای کوچکتر مهاجرت کنید و درخواست پذیرش خود را برای دانشگاه‌های این شهرها ارسال نمایید؛ چرا که به احتمال زیاد تحصیل در آنجا بسیار پایین‌تر است و می‌تواند در پذیرش و تحصیل رایگان در مجارستان کمک کننده باشد.

راهنمای تحصیل رایگان در مجارستان

شروع به اپلای

پس از انجام تمامی مراحل گفته شده اکنون زمان ارسال مدارک و شروع اپلای و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های مختلف است. پیش از ارسال درخواست بهتر است که با دانشگاه مورد نظر مکاتبه داشته باشید و تاییدیه تمامی مدارکی که جمع آوری کرده اید را بگیرید.

در این مرحله و پس ارسال مدارک می‌توانید به جستجوی مسکن بپردازید؛ توجه داشته باشید که در زمان اپلای می‌توانید درخواست خود را نیز برای اقامت در خوابگاه ثبت نمایید. با توجه به این که زندگی در خوابگاه مقرون به صرفه تر است از این رو شما را از پرداخت اجاره خانه سنگین منع می‌کند؛ زیرا هزینه یک تخت در خوابگاه به مراتب کمتر از هزینه‌های خصوصی خواهد بود و اجاره خانه، قیمت سه تا چهار برابری نسبت به خوابگاه خواهد داشت.

جستجوی شغل پاره وقت

با وجود اینکه کشور مجارستان کشور گرانی نیست و هزینه‌های زندگی در ماه حدودا بین ۲۵۰ تا ۴۰۰ دلار است اما دولت این کشور نیز همانند دیگر کشورهای اروپایی به دانشجویان بین المللی خود مجوز انجام کار پاره وقت در طول مدت اقامت و تحصیل در این کشور را می‌دهد و قطعاً می‌تواند یکی از مزایای تحصیل رایگان در کشور مجارستان باشد.

شغل پاره وقت در مجارستان
شغل پاره وقت در مجارستان

این مجوز برای اتباع اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا تا زمانی که ویزای دانشجویی آنان معتبر باشد صادر می‌گردد و با استفاده از آن می‌توان در حین تحصیل کار پاره وقت و یا فریلنسری را انجام داد.

برای کاهش هزینه‌های رفت و آمد نیز می‌توانید از سیستم اشتراکی حمل و نقل مانند اجاره دوچرخه در شهرها و همچنین کارت‌های تخفیفی ماهانه برای دارندگان کارت دانشجویی استفاده کنید.

راهنمای تحصیل رایگان در مجارستان

سخن پایانی

به دلیل تقاضای زیاد افراد برای تحصیل رایگان در مجارستان، دولت این کشور دائما موسسات آموزشی و دانشگاه‌های خود را ارتقا می‌دهد و کیفیت مطالعاتی و تحقیقاتی آن را نیز بهبود می‌بخشد تا در راستای کسب علم دانشجویان و تحقق این هدف تلاش مضاعف کرده باشد.

برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی لازم است تا چندین مرحله را به صورت کاملا اصولی طی کنید، از جمله: آماده سازی مدارک، داشتن کارت پایان خدمت برای آقایان، مدرک زبان انگلیسی معتبر و…

برای مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید-راهنمای مجارستان