آشنایی با کشور مجارستان

آشنایی با کشور مجارستان

مجارستان، کشوری با مساحت تقریبی ٩٣ هزار کیلومتر مربع. کشوری دیدنی که مزیت آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی در احاطه نشدنش توسط دریاست. کشورهای هم‌مرز مجارستان را اسلواکی، اوکراین، رومانی، صربستان و اسلوونی تشکیل می‌دهد.

پایتخت مجارستان، بوداپست است. بوداپست در فهرست ١۴ شهر برتر دنیاست و مانند پایتخت هر کشور دیگری، توریست‌های زیادی را جذب خود می‌کند. از دیدنی‌های شاخص بوداپست، می‌توان به موزه‌ی ملی مجارستان، موزه‌ی هنرهای زیبا و کسل‌هیل اشاره کرد.

آشنایی با کشور مجارستان

 

تأملی بر اقتصاد مجارستان

به سال ١٩٩۵ و همزمان با پیوستن مجارستان به “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه“، بازار آزاد این کشور شاهد جهشی چشم‌گیر در تبادلات ارزی بوده است. علاوه بر این، محیط جغرافیایی مساعد مجارستان، این کشور را بیش از آنچه که گمان می‌رفت در معادلات ارزی منطقه‌ای موفق ساخته است.

پیش از سال ١٩٩۵، یعنی به سال ١٩٩٠ مجارستان توانست با اتکا به توان داخلی دست به تقویت تولیدات داخلی خود بزند. هر دوی اتفاقات رخ داده در سال‌های ١٩٩٠ و ١٩٩۵، از مجارستان قدرتی ماندگار در اقتصاد جهانی ساخت.

مجارستان، با شناختی خوب از نقاط قوتش، اقدام به پیشروی در سیر تکاملی اقتصادی خود کرده است. شاهدی بر این مدعا، این است که مجارها تمرکز اصلی خود را معطوف به الکترونیک کرده‌اند. تولیدات داخلی خوب و سپس صادرات به اقصی‌نقاط دنیا. مجارستان، نیز توانسته است در تولید قطعات خودرو رشد ١٧ درصدی داشته باشد.

ساخت تجهیزات جنگی در مجارستان که روزی کند بوده است و سطحی، امروزه‌روز رشد چشمگیری پیدا کرده و به سطح حرفه‌ای بدل شده است و رشد ١۴ درصدی در حیطه، نشانی از خوبی‌های این مسیر است.

علاوه بر الکترونیک و تجهیزات جنگی، مجارها دستی هم در ساخت مواد شیمیایی دارند. مجارستان از ٢٠ سال پیش تاکنون توانسته رشد قابل‌قبولی در صنعت جذب‌ توریست داشته باشد. و همه‌ی توضیحات فوق باعث شده تا مجارستان تورم بسیار ناچیز ٠.٠٧ درصدی را تجربه کند.

تاملی بر اقتصاد مجارستان

مجارستان در رده‌بندی جهانی

مجارستان طی سالیان گوناگون، جزو کشورهای کم‌تورم جهان بوده است. در آمار و داد‌ه‌ها، مجارستان را کشوری با میزان تورم صفر اعلام می‌‌کنند. نخبگان اقتصادی آمار تورم این کشور را، که کمتر از عددِ ١ است، قابل‌اغماض می‌دانند.

در مجارستان، چیزی به عنوان “افزایش قیمت کالا” به چشم نمی‌خورد و بازار (در هر زمینه‌ای) تب و نبضی یکسان و برقرار دارد. دولت مجارستان، یکی از برگ‌برنده‌ها و افتخارات خود را در کاهش نرخ تورم کشورش دانسته است؛ معضلی که اکثر کشورها در کنترل آن عاجز هستند و درمانده.

مجارستان، ٣٣٠ میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد که این میزان نشان از صلابت اقتصادی این کشور در مقیاس جهانی دارد. همچنین، مجارستان در کشاورزی شاخص است و توانسته حدود ۴.٣ درصد از تولیدات داخلی خود را عهد‌ه‌دار شود که این مورد سبب شده تا مکانیزم کشاورزی در مجارستان پیشروی مساعدی داشته باشد.

مجارستان در صنعت رتبه‌‌ی خوبی ندارد، اما این کشور کیفیت را فدای کمیت نکرده است و تولیدات صنعتی‌اش گرچه کم اما باکیفیت است. مجارستان در زمینه‌ی شرکت‌های خدماتی سهم داخلی ۵.۶ درصدی دارد و حتی از سایر کشورها هم جذب سرما‌یه‌ی انسانی می‌کند.

جمعیت زیر خط فقط در این کشور، بر روی عدد ١٢ درصد ثابت مانده است. مجارستان در رتبه‌بندی سهولت ایجاد کسب و کار، رتبه‌ی ۴١ دنیا را اتخاذ کرده است؛ و البته تلاشش بر این است تا با تدوین برنامه‌ای مدوّن خود را جزو ١٠ کشور کند.

یکی از نقاط قوت دولت مجارستان، اتکا بر تولیدات داخلی و نیز این طرز تفکر است که هر کشور باید طبق پتانسیل جغرافیایی خود بهترین استفاده را از امکاناتش ببرد. در درمان و بهداشت گرچه مجارستان رتبه‌ی خوبی ندارد، اما با سرمایه‌گذرای روی نسل جوان و آموزش‌های هدفمند در صدد این است که در آینده‌ای نه‌چندان‌دور به این مهم دست یابد.

سیاست در مجارستان

سیاست و مجارستان

ساختار سیاسی مجارستان، جمهوری چند حزبی تحت نظر یک مجلس قانون‌گذار است. رئیس‌جمهور توسط مجلس ملی برای پنج سال انتخاب می‌‌‌شود. لازم به ذکر است که مجارستان جزو آن تیپ کشورهایی است که در آن قدرت دست نخست‌وزیر است و حضور رئیس‌جمهور در سیاست این کشور جنبه‌ی تشریفاتی دارد. به سال ١٩۴٩ قانون اساسی در کشور مجارستان تدوین گشته، گرچه با تغییراتی اساسی همراه بوده است.

 

شهرهای مهم مجارستان

به جز بوداپست که پایتخت مجارستان است و در توضیحات قبلی به این شهر اشاره کردیم، قصد ما بر این است که سایر شهرهای مهم این کشور را معرفی کنیم.

شهرهای کشور مجارستان

دبرسن

دبرسن، شهری با وسعت بالا و هم‌جوار با بوداپست. علاوه بر زیبایی دبرسن، همیشه از دانشگا‌های معتبر و خوب این کشور یاد می‌شود.

سگد

سگد، شهری مدرن. سگد، مملو از طبیعت زیبا و پارک‌‌های دیدنی است.

نیرِگهزا

نیرگهرا، شهری مهم و تاریخی. این شهر از رونق اقتصادی برخوردار است. فرهنگ غنی مردم و تجارت قوی اقتصاددانان در این شهر، از سگد شهری ویژه ساخته است.

میشکولتس

میشکولتس، شهری بزرگ در شمال مجارستان. خانه‌ی هرمان‌موتو و پارک ملی بوک، از دیدنی‌های این شهر است. میشکولتس، ترکیب معماری و طبیعت است.

پِچ

پچ، شهری باستانی. معماری این شهر بی‌نظیر و چشم‌انداز است. مهم‌ترین دانشگاه علوم‌پزشکی در این شهر است.

گیور

گیور، یکی دیگر از شهرهای بزرگ مجارستان. گیور از نظر تجاری بسیار مهم است و اماکن دیدنی قلعه بیشاپ و قلعه زانتوس جانوس در این شهر واقع شده است.

کَپشوار

کاپشوار، کوچک‌ترین و جذاب‌ترین شهر مجارستان. طبیعتی بکر دارد که آن را از سایر شهرهای این کشور متمایز می‌کند.

 

 

فصل مشترک ایران – مجارستان

از آن‌جا که در کشور مجارستان صنعت الکترونیک قدرتی ویژه محسوب می‌شود، جذب نیروی کار در این کشور از سایر کشورها، به‌خصوص از ایران، مشاهده می‌شود. شرکت‌های الکترونیکی در مجارستان که توسط ایرانی‌ها مدیریت می‌شود روند فعالیت خوبی به خود گرفته و امسال نسبت به سال گذشته، رشدی ٣ درصدی داشته است.

گرچه صنعت خودرو در مجارستان فعالیت قابل‌قبولی ندارد، اما تولید قطعات خودرو در این کشور دیده می‌شود و ایرانی‌ها نیز در این حیطه حضوری چشم‌گیر دارند.همچنین در صنعت دارویی علی‌رغم سختی‌های ارتباط این کشور با جهان به لحاظ قوانین،با تدوین قوانین جدید توسط دولت مجارستان ایرانیان در این زمینه حضوری مثبت از خود نشان داده‌اند. و اما شایان ذکر است که بیشتر فعالیت ایرانیان در مجارستان در قالب نیروهای خدماتی است.

 

عجایب مجارستان

کاخ رویال بوداپست، کاخی با قدمتی به‌وسعت قرن ١٣ میلادی. این کاخ منظره‌ای چشم‌نواز دارد و زیبایی‌اش در شب بیشتر به چشم می‌آید. رویال بوداپست، شامل یک کتابخانه و نیز یک موزه می‌باشد. تپه گلرت، مکانی مقدس و مهم. پل زنجیره‌ای واقع بر روی رود دانوب از دیدنی‌ترین‌های مجارستان است.

ساختمان پارلمان، زیبایِ سنگی. این ساختمان در جوار رود دانوب واقع شده و بنای سنگی آن حاوی طرح نئوگوتیک است. دریا‌چه‌ی بالاتون، یکی از بزرگ‌ترین دریاچه‌های طبیعی اروپا. این دریاچه در نزدیکی بوداپست قرار دارد. دریا‌چه‌ای با کلی امکانات آب‌درمانی، قایق‌سواری، جت‌اسکی و … .

تاریخ مجارستان

چکید‌ه‌ی تاریخ مجارستان

مجارستان روزگاری دور بخشی از سرزمین روم بوده است. اسلاوها در سد‌ه‌های هفتم و هشتم بخشی از این کشور را تصرف کرده‌اند. در سده‌ی نهم، مجارها قسمت اعظم مجارستان را از آنِ خود ساخته‌اند. طی درگیری‌های این قوم با سایر اقوام دیگر، امپراتوری روم شکست می‌خورد.

طی سد‌ه‌های ١٧ و ١٨ کشور مجارستان تحت‌سلطه‌ی دو امپراتوری عثمانی و اتریش قرار گرفت. در سال ١۶٨۶ بوداپست از تصرف عثمانی‌ها خارج شد. در سال ١۶٩٩ دولت عثمانی تصمیم گرفت بخش اعظم کشور مجارستان را به اتریش واگذار کند. این روند در سال ١٧٣٩ سبب شد کشور مجارستان تحت‌سلطه‌ی اتریش در بیاید.

دو دوره‌ی فرانسوا، جنگ میان اتریش و انقلابیون مجاری رخ داد و پیامد این جنگ مستقل‌شدن مجارستان در سال ١٨۴٩ بود. در سال ١٩١٨ شار اول، امپراتور اتریش از سلطنت کنار رفت و این‌گونه بود که کنت کارولی بر تخت نخست‌وزیری این کشور تکیه زد.

 

چکیده‌ی جغرافیای مجارستان

مجارستان، کشوری با وسعت ٩٣ هزار کیلومتر مربع. کلیساهای مجارستان و قلعه‌های باستانی، متمایزکننده‌ی این کشور از سایر کشورهای دنیاست. این آثار، علاوه بر اثبات تاریخ غنی مجارستان، جغرافیای زیبایی از این کشور ساخته است. همچنین، مجارستان دارای چشمه‌های فراوان آب گرم است. شایان ذکر است که بزرگ‌ترین دریا‌چه‌ی اروپای مرکزی در مجارستان قرار دارد. این کشور دارای رودهای پر آب است، که این هم نقطه‌ی قوتی است برای آن.

جغرافیای مجارستان
جغرافیای مجارستان

مناظر طبیعی مجارستان، بسیار بکر است. این کشور کم‌ارتفاع است و مرتفع‌ترین بخش آن کوه ککس است.

زبان مجارستان، مجاری است. مجاری بودنِ زبانِ مجارستانی‌ها سبب جذابیت این مردم نزد کشورهای همسایه شده است. واحد پول در مجارستان، فورینت است. ساعت این کشور نسبت به ایران، دو و نیم ساعت عقب‌تر است.

برای سفر به مجارستان، هر فصل سال توصیه می‌شود. گرمی و سردی هوا در آن آزاردهنده نیست. اما در کل تابستانِ مجارستان شلوغ است و توصیه نمی‌شود.

 

مشاهیر مجارستان

میهای زیچی، تصویرگر مشهور مجاری.

آتیلا دارگای و فرنتس میکولاش، پویانماگران خوش‌سابقه‌ی مجارستانی.

 

مناطق وابسته به مجارستان

مجارستان در طول تاریخ توسط اتریشی‌ها و نیز توسط اسلواکی اشغال شده است، اما حال آزاد است و کشوری‌ست خودمختار و صاحب‌امر.

فرهنگ مردم مجارستان

فرهنگ مردم مجارستان

خانواده، حرف اول را در مجارستان می‌زند. کانون اصلی و فصل مشترک تصمیمات فردی در این کشور خانواده است. شیرینی‌پزی و آشپزی در مجارستان از کارنامه و نیز رشد خوبی برخوردار است. مهمان‌نوازی مردم مجارستان به این صورت است که از مهمان با دسته‌گل یا شکلات پذیرایی می‌کنند.

 

پیشرفت در مجارستان

مجارستان در اقتصاد جهانی سری در میان اَبَرقدرت‌ها دارد. اقتصاد این کشور طبق نظر کارشناس‌ها تحت‌کنترل ٩٩درصدی است. سرمایه‌گذاران خارجی نیز خوب می‌دانند که اگر پول‌شان را در مجارستان سرما‌یه‌گذاری کنند، پیشرفت خوبی نصیب‌شان خواهد شد.

دارو و درمان در دهه‌ی گذشته چالشی بزرگ برای این کشور بوده است اما اکنون بر آن غلبه کرده است. سابق بر این، بیماران خاص به‌منظور درمان به کشورهای دیگر می‌رفتند اما اکنون در همین کشور توسط کادر بیمارستان‌های دولتی مورد مداوا قرار می‌گیرند.

وضعیت رفاهی در مجارستان از قدرت مانور خوبی برخوردار است. طی تلا‌ش‌های صورت‌گرفته توسط دولت، فاصله‌ی طبقاتی در این کشور بسیار ناچیز است.

در سیستم آموزشی مجارستان از جدیدترین متد روز دنیا استفاده می‌شود. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که در ابتدا از کودک استعدادیابی می‌‌کند و سپس با شناخت از توانایی‌های کودک او را در مسیر تحصیل در مجارستان همراهی می‌کند.

مجارستان در تولید محصولات مختلف از صفر تا صد از قدرت خوبی برخوردار است و به همین دلیل است که نیروی کار در این کشور رشد زیادی داشته است.

 

قوانین عمومی در مجارستان

در پایان، شماری از قوانین مهم عمومی در کشور مجارستان، در ادامه می‌آید. خانواده مرکز نظامی در مجارستان به احتساب می‌آید. هر نوع بی‌احترامی به کانون خانواده مشکل‌ساز است.

  • حجاب در کشور مجارستان آزاد است.
  • مردم کشور مجارستان در تناول غذا و نیز در مراعات آداب و رسوم بسیار رسمی هستند. برای مثال، پیش از میزبان نباید شروع به غذا خوردن کنید و این‌که قرار دادن آرنج بر روی میز به هنگام تناول غذا، پذیرفته نیست و خلاف قوانین فرهنگی این سرزمین است.
  • ارتباط چشمی  (eye contact)در کشور مجارستان نشان‌دهنده‌ی صداقت در رفتار و کلام فرد است.

 

سوالات متداول

مجارستان بخشی از سرزمین روم بوده است.اسلاوها در سد‌ه‌های هفتم و هشتم بخشی از این کشور را تصرف کرده‌اند.طی سد‌ه‌های ١٧ و ١٨ کشور مجارستان تحت‌سلطه‌ی دو امپراطوری عثمانی و اتریش قرار گرفت.در سال ١٩١٨ شار اول، امپراتور اتریش از سلطنت کنار رفت و این‌گونه بود که کنت کارولی بر تخت نخست‌وزیری این کشور تکیه زد.

 

مجارستان، کشوری است با وسعت ٩٣ هزار کیلومتر مربع.دارای چشمه‌های فراوان آب گرم است.برای سفر به مجارستان، هر فصل سال توصیه می‌شود. گرمی و سردی هوا در آن آزاردهنده نیست. اما در کل تابستانِ مجارستان شلوغ است و توصیه نمی‌شود.

  • میهای زیچی، تصویرگر مشهور مجاری
  • آتیلا دارگای و فرنتس میکولاش، پویانماگران خوش‌سابقه‌ی مجارستانی