نگاهی کلی به تحصیل داروسازی در مجارستان

داروسازی در مجارستان

تحصیل رشته داروسازی نیز مانند سایر رشته‌های علوم پزشکی در دنیا دارای طرفداران بسیاری است. تحصیل داروسازی در مجارستان نسبت به سایر کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند،مقرون به صرفه‌تر می‌باشد. این رشته در مجارستان به زبان انگلیسی تدریس می‌شود و از این رو میان دانشجویان بین‌المللی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

بسیاری از دانشجویانی که برنامه مناسبی برای آینده خود تدارک دیده‌اند و می‌خواهند در یک کشور اروپایی معتبر با هزینه کم در رشته مورد نظرشان تحصیل کنند، تحصیل در مجارستان را هدف قرار می‌دهند. در این مقاله شرایط و هزینه‌های تحصیل رشته داروسازی در کشور مجارستان را به طور کامل مورد بحث قرار خواهیم داد.

نگاهی کلی به تحصیل داروسازی در مجارستان

نگاهی کلی به تحصیل داروسازی در مجارستان

داروسازی در مجارستان یک دوره پنج ساله (۱۰ ترم) را در بر می‌گیرد. این دوره به طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌گردد. رشته داروسازی در این کشور به دو بخش تقسیم می‌شود:

 • بخش اول: مقدمه‌ای بر دروس علوم پایه است که مبنای مطالعات دارویی محسوب شده و دو سال اول تحصیل را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بخش دوم: سه سال تحصیلی را در بر می‌گیرد که دانشجویان طی آن در برنامه‌های عمومی و تخصصی داروسازی شرکت می‌کنند. این برنامه‌ها به مرور از تئوری به سمت عملی و آزمایشگاهی پیش می‌روند تا دانشجویان بتوانند در سطح عملی نیز دانش کسب کنند.

آموزش‌هایی که در دوره پنج ساله به دانشجویان داده می‌شود شامل آموزش‌های بالینی و نحوه استفاده از داروها، فرمولاسیون آن‌ها، اهداف درمانی، موارد منع مصرف دارو و عوارض جانبی آن و … است. آموزش‌ها و دوره‌های ارائه شده در دانشگاه‌های کشور مجارستان هرساله طبق جدیدترین دانش روز دنیا پیشرفت می‌کنند. دانشجویان پس از تکمیل این دوره با موفقیت، مدرک داروسازی را از دانشگاه مربوطه اخذ می‌کنند.

تحصیل داروسازی در مجارستان با کمک دوره فاندیشن

آن دسته از متقاضیانی که از نظر دانش زبان انگلیسی دچار ضعف هستند یا آمادگی کافی برای ورود به دانشکده پزشکی و داروسازی را ندارند، می‌توانند پیش از اقدام برای رشته داروسازی در مجارستان در دوره‌های فاندیشن یا پیش‌پزشکی تحصیل کنند. در این دوره‌ها، متقاضی به مدت یک یا دو ترم به زبان انگلیسی در کشور مجارستان تحصیل نموده تا دانشگاه او را برای گذراندن آزمون ورودی آماده کند.

تحصیل داروسازی در مجارستان
تحصیل داروسازی در مجارستان

متقاضیانی که در دوره فاندیشن شرکت می‌کنند، به مراتب شانس قبولی بیشتری برای تحصیل در رشته داروسازی در کشور مجارستان دارند؛ زیرا با منابع آزمون آشنایی داشته و برای مواجهه با سوالات آن آمادگی دارند.

آزمون‌های ورودی رشته داروسازی در مجارستان کدامند؟

دانشگاه‌های مجارستان جهت پذیرش دانشجو در رشته داروسازی، آزمون‌های ورودی برگزار می‌کنند تا دانش، مهارت و انگیزه متقاضیان را مورد ارزیابی قرار دهند. آزمون‌های ورودی رشته داروسازی در مجارستان دارای دو بخش کتبی و شفاهی هستند.

آزمون‌های ورودی رشته داروسازی در مجارستان
آزمون‌های ورودی رشته داروسازی در مجارستان

بخش کتبی آزمون با توجه به چارچوب خاص هر دانشگاه، به صورت آنلاین برگزار شده و شامل:

 • ۲۰ سوال زیست‌شناسی،
 • ۲۰ سوال شیمی،
 • ۴۰ سوال زبان انگلیسی
 • و ۲۰ سوال پزشکی می‌باشد.

این سوالات به صورت چندگزینه‌ای طراحی شده و مدت زمان پاسخگویی به آن‌ها یک ساعت و چهل دقیقه در نظر گرفته شده است.

بخش شفاهی آزمون نیز یک مصاحبه ۲۰ الی ۳۰ دقیقه‌ای با یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر است که از طریق اسکایپ برگزار شده و در آن از دانشجو سوالاتی درباره پزشکی و انگیزه تحصیلی او پرسیده می‌شود. این نکته حائز اهمیت است که شرایط ذکرشده برای هر دانشگاه متفاوت می‌باشد.

تحصیل داروسازی در کشور مجارستان: مدارک و شرایط لازم

پس از اینکه متقاضیان موفق شدند آزمون ورودی را با موفقیت پشت سر بگذارند، باید مدارک زیر را جهت ثبت نام به دانشگاه ارائه نمایند. مدارک لازم جهت اخذ پذیرش رشته داروسازی در مجارستان شامل موارد زیر هستند:

 • مدرک دیپلم و ریزنمرات به صورت کامل و ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
 • مدرک پاسپورت که باید حداقل دارای ۶ ماه اعتبار باشد
 • مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و کارت ملی یا سایر مدارک شناسایی ترجمه‌شده به زبان انگلیسی
 • پرداخت تمامی هزینه‌های لازم برای امور ثبت نام و پذیرش تحصیلی در مجارستان توسط متقاضی
 • برگه قبولی آزمون ورودی یا مصاحبه که با توجه به نوع دانشگاه در مجارستان، متفاوت می‌باشد.

  

دانشگاه‌های برتر کشور مجارستان برای رشته داروسازی

نگاهی کلی به تحصیل داروسازی در مجارستان

سیستم آموزش عالی مجارستان شامل دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی می‌باشد که هم برنامه درسی آموزشی و هم مقاطع مربوط به آن را تا مقطع دکتری برای متقاضیان فراهم می‌کنند. دانشگاه‌های مجارستان همچنین برای فعالیت‌های تحقیقاتی نیز کمک‌هایی در نظر گرفته‌اند. مجارستان دارای ۴ دانشگاه برای تحصیل در رشته داروسازی است که از دانشجویان بین‌المللی استقبال می‌کنند.

دانشگاه‌های برتر مجارستان در رشته‌های پزشکی و داروسازی که در رنکینگ جهانی تایمز و رنکینگ جهانی QS موفق به کسب رتبه زیر ۱۰۰۰ شده‌اند، در ادامه معرفی خواهند شد:

رتبه در مجارستان: ۱

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی QS: ۵۵۱-۵۶۰

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی تایمز: ۱۰۰۰-۸۰۱

 • دانشگاه دبرسن

رتبه در مجارستان: ۲

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی QS: ۵۹۱-۶۰۰

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی تایمز: ۱۰۰۰-۸۰۱

رتبه در مجارستان: ۳

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی QS: ۶۵۱-۷۰۰

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی تایمز: ۱۰۰۰-۸۰۱

رتبه در مجارستان: ۴

رتبه‌بندی در رنکینگ جهانی تایمز: ۳۰۰-۲۵۱

هزینه‌های تحصیل رشته داروسازی در مجارستان

هزینه تحصیل، آزمون ورودی و ثبت نام در هر کدام از دانشگاه‌های کشور مجارستان متفاوت است. در ادامه هزینه‌های هر چهار دانشگاه را پوشش خواهیم داد.

هزینه‌های تحصیل رشته داروسازی در مجارستان
هزینه‌های تحصیل رشته داروسازی در مجارستان

هزینه ثبت نام: ۳۰۰ EUR

هزینه آزمون ورودی: 200 EUR

شهریه:  ترم اول (۶۲۷۰ EUR)

ترم دوم (۴۱۵۰ EUR)

ترم سوم تا ششم (۵۰۰۰ EUR)

ترم هفتم و هشتم (۵۱۵۰ EUR)

ترم نهم و دهم (۴۸۵۰ EUR)

هزینه ثبت نام: ۲۰۰ USD

هزینه آزمون ورودی: 700 EUR

شهریه:  ۸۴۰۰ EUR به ازای هر سال (۴۴۰۰ یورو برای ترم اول و ۴۰۰۰ یورو برای ترم دوم)

هزینه ثبت نام: ۲۲۰ USD

هزینه آزمون ورودی: ۳۵۰ USD

شهریه:  ۶۰۰۰ USD به ازای هر ترم

شرایط کار فارغ‌التحصیلان داروسازی در مجارستان

دانشجویان رشته داروسازی در مجارستان پس از فارغ‌التحصیلی تا ۹ ماه اجازه اقامت در این کشور را دارند تا به جستجوی کار بپردازند. اگر بتوانند کار پیدا کنند، می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل نموده و در نهایت اقامت دائم مجارستان را دریافت کنند. آن‌ها این امکان را دارند که در بیمارستان‌ها، مراکز بهداشت، دانشگاه‌ها، داروخانه‌ها، شرکت‌های آرایشی بهداشتی یا مراکز تحقیقاتی مشغول به کار شوند.