SZTE_Library Hungary

دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

با بررسی دانشگاه­‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان شما می­توانید در رشته­‌های پزشکی و زیر شاخه­‌های آن با خیال راحت در مجارستان تحصیل کنید. مجارستان یکی از مقصدهای پرطرفدار دانشجویان برای ادامه تحصیل در مجارستان است، زیرا این کشور یکی از بهترین کشورها و همچنین ارزان­‌ترین کشور اروپایی برای تحصیل در رشته­‌های پزشکی و زیر شاخه­‌های آن است.

هرچند که در مجارستان دانشگاه‌­های کمتری هم از نظر وسعت و هم از نظر تعداد وجود دارد ولی همین تعداد اندک دانشگاهی که در این کشور وجود دارد، در رتبه بندی QS حرفی برای گفتن دارند.

هرساله از طرف وزارت بهداشت لیستی مبتنی بر دانشگاه‌­هایی که مورد تایید وزارت بهداشت هستند اعلام می­‌شود یعنی شما مدرکی که از آن دانشگاه­‌ها دریافت می­‌کنید در ایران مورد تایید است و شما صلاحیت کار در آن رشته را دارید.

به این نکته توجه کنید که اگر قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارید باید به­‌روزترین لیستی که توسط وزارت بهداشت اعلام شده را مورد بررسی قرار دهید.

اگر شما در سال ورودتان به یکی از دانشگاه­‌های مجارستان طبق این اطلاعیه عمل کردید ولی متوجه شدید که در سال­های بعد دانشگاه مقصد شما مورد تایید وزارت بهداشت نیست، نگران نباشید چون شما در سالی اقدام به تحصیل در آن دانشگاه کردید که آن دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت بوده و مدرک شما در ایران ارزش و اعتبار خود را دارد.

همچنین برعکس، اگر شما در سالی اقدام کردید که دانشگاه شما مورد تایید وزارت بهداشت نبود ولی سال­های بعد مورد تایید وزارت بهداشت شد بنابر سال ورودتان مدرک شما مورد تایید وزارت بهداشت نیست و اعتباری ندارد.

یکی از مزایای تحصیل در دانشگاه‌­های مجارستان این است که با اینکه زبان اصلی این کشور مجاری است ولی دانشگاه­‌های این کشور در دانشکده‌­های خود به دانشجویان بین‌الملل به زبان انگلیسی تدریس می‌­کنند.

لیست دانشگاه­‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان (2022-2023)

  • دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست (Semmelweis University Budapest)
  • دانشگاه علوم پزشكي دبرسن در شهر دبرسن (University Debrecen)
  • دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ (University of Pecs)
  • دانشگاه آلبرت سنت جورجي در شهر سگد (University Szeged)

توجه داشته باشید که دانشگاههاي علوم پزشكي مجارستان با استناد به صفحه 39 كتاب وزارت بهداشت بدون امتحان علوم پايه مورد تائيد وزارت بهداشت ايران بوده و ارزشيابي مي­گردد.

معرفی دانشگاه­های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

معرفی دانشگاه­های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان معرفی دانشگاه­های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست (Semmelweis University Budapest)

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در بوداپست یکی از معتبرترین و قدیمی‌­ترین دانشگاه­ در مرکز اروپا است که فعالیت خود را از سال 1769 در رشته­‌ها پزشکی و پیراپزشکی آغاز کرده است. این دانشگاه در پایتخت کشور مجارستان قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز شامل دانشکده­‌های پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، علوم تربیتی، علوم ورزشی و دانشکده بهداشت و درمان است. همچنین این دانشگاه اولین دانشگاه پزشکی بود که در مجارستان شروع به فعالیت کرد.

در این دانشگاه طول دوره پزشکی 6 سال، دندانپزشکی 5 سال و داروسازی 5 سال است. طول دوره­ لیسانس فیزیوتراپی، پرستاری، مامایی، اپتومتری 4 سال و طول دوره لیسانس فیزیوتراپی و پرستاری یک سال‌ونیم است.

دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان دانشگاه های علوم پزشکی مجارستان

دانشگاه علوم پزشكي دبرسن در شهر دبرسن (University Debrecen)

دانشگاه علوم پزشکی دبرسن اولین دانشگاهی بود که رشته­‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه داد. این دانشگاه شامل 25 بخش بالینی تخصصی و 22 بخش علوم پایه است.

دانشگاه دبرسن شامل دانشکده­‌های علوم کشاورزی و غذایی و مدیریت محیط زیست، آموزش کودک و بزرگسال، دندانپزشکی، اقتصاد و بازرگانی، مهندسی، بهداشت، علوم انسانی، انفورماتیک، حقوق، پزشکی، موسیقی، داروسازی، بهداشت عمومی، علم و صنعت.

رشته­‌های پزشکی و پیراپزشکی که در این دانشگاه ارائه می­‌شود: مغز و اعصاب، ارتوپدی، داروسازی، چشم پزشکی، پزشکی، جراحی مغز، زنان، مامایی، متخصص قلب، فیزیوتراپی، علوم آزمایشگاهی، رادیولوژی، پرستاری و بهداشت عمومی.

دانشگاه علوم پزشکی پچ در شهر پچ (University of Pecs)

در مجارستان شهر پچ را به عنوان یک شهر دانشجویی می‌­شناسند. دانشگاه پچ مجارستان با ۶۴۲ سال قدمت قدیمی­‌ترین دانشگاه مجارستان در مرکز شهر پچ می‌باشد که در سال ۱۳۶۷ میلادی توسط پادشاه لویس تاسیس شده است.

دانشکده­‌های دانشگاه پچ عبارت است از: علوم فرهنگی آموزش و توسعه منطقه ای، تجارت و اقتصاد، داروسازی، بهداشت، علوم انسانی، حقوق، پزشکی، موسیقی و هنرهای تجسمی، علوم و دانشکده مهندسی، فناوری اطلاعات.

رشته­های پزشکی و پیراپزشکی که توسط این دانشگاه ارائه می­‌شود عبارت است از: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، فیزیوتراپی، گیاه‌­پزشکی، مامایی، پرستاری و…

دانشگاه آلبرت سنت جورجي در شهر سگد (University Szeged)

شهر سگد شهر کوچکی در امتداد رودخانه دانوب است که دانشگاه آلبرت سنت جورجی در آن قرار دارد. رشته‌هایی که در دانشگاه سگد مجارستان ارائه می­‌شوند به این شرح است: پزشكی، دندانپزشكی، داروسازی و پيش‌­دانشگاهی است که رشته داروسازی یکی از معروف­ترین رشته­‌های این دانشگاه است. این دانشگاه مانند دانشگاه­‌های دیگر مجارستان زبان تدریس برای دانشجویان بین‌­المللی را زبان انگلیسی قرار داده­‌است.

پروفسور آلبرت سنت جورجی برنده جایزه نوبل، ریاست سابق دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی بوده است که اعتبار او به دلیل کشف ویتامین ث و اجزا و واکنش‌های چرخه اسید سیتریک است.

دانشگاه های علوم پزشکی در مجارستان دانشگاه های علوم پزشکی در مجارستان

رنکینگ بین المللی دانشگاه­های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان (2022-2023)

دانشگاه علوم پزشکی سملوایز در سال 2018 رتبه 201، دانشگاه علوم پزشكی دبرسن در سال 2023 رتبه 651-700، دانشگاه علوم پزشکی پچ در سال 2023 رتبه 701-750 و دانشگاه علوم پزشکی آلبرت سنت جورجی در سال 2019 رتبه 758 در رتبه بندی جهانی QS را از آن خود کرده­ اند.

نتیجه گیری

ما در این مقاله سعی بر این داشتیم که دانشگاه­‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان را به شما معرفی کنیم به این نکته توجه کنید هر سالی که قصد ادامه تحصیل رشته­‌های پزشکی و پیراپزشکی در خارج از کشور را دارید قبل از آن لیست دانشگاه‌­های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در مجارستان را بررسی کنید.