راهنمای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان 2023

تحصیل دندانپزشکی در مجارستان را به راحتی می‌توان به زبان انگلیسی و با دریافت بورسیه‌ در دانشگاه‌های برتر این کشور تجربه کرد. از عمده دلایل علاقه مندی بسیاری از دانشجویان بین المللی که از سرتاسر جهان برای تحصیل در مجارستان سفر می‌کنند موقعیت جغرافیایی و قرارگیری این کشور در قلب اروپا است که شرایط را برای ادامه تحصیل و همچنین یافتن موقعیت‌های شغلی مناسب به آسانی میسر می‌کند.

اما شهریه‌های دانشگاه‌های مختلف که به صورت سالانه دریافت می‌شود بسته به موقعیت شهری که دانشگاه در آن قرار دارد متفاوت است و میانگین بین ۹ هزار تا ۱۷۵۰۰ دلار متغیر خواهد بود.

راهنمای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

با توجه به این که مدت زمان تحصیل دندانپزشکی در مجارستان به طور کلی ۵ ساله است؛ در نتیجه داوطلبانی که برای تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی این کشور به زبان انگلیسی اقدام می‌کنند بایستی مدرک دیپلم دبیرستان خود را تکمیل کرده باشند و خود را برای گرفتن پذیرش در آزمون ورودی آماده نمایند.

اما اینکه چرا تحصیل دندانپزشکی در مجارستان محبوبیت دارد سوالی است که در ادامه این مطلب به آن پرداخته ایم.

چرا تحصیل دندان پزشکی در مجارستان؟!

شهریه مقرون‌ به ‌صرفه در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی اولین موردی است که متقاضیان دیگر کشورها را به سمت مجارستان هدایت می‌کند. همچنین معتبر بودن برنامه‌های پزشکی این کشور از سوی WHO یا سازمان بهداشت جهانی از دیگر مواردی می‌باشد که ادامه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان را محبوب کرده است.

علاوه بر این امکان دریافت انواع بورسیه‌های تحصیلی برای پوشش هزینه‌های تحصیل و هزینه‌های زندگی که توسط دولت مجارستان ارائه می‌شود به این محبوبیت می‌افزاید.

در نهایت نیز به عنوان توضیحات تکمیلی این موارد می‌توان به اعتبار و قابل قبول بودن مدارک دانشگاهی دریافت شده پیشین در تمامی کشورها از جمله اتحادیه اروپا اشاره کرد.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

اما نکته مهم دیگر که می‌توان آن را به عنوان دلیل اصلی برای تمایل داوطلبان برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان مطرح کرد الزامی نبودن دانش زبان مجاری است؛ به همین علت غالبا پذیرش داوطلبان به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

3 دانشگاه برتر دندانپزشکی در کشور مجارستان

3 دانشگاه برتر رشته دندانپزشکی در کشور مجارستان که پذیرش داوطلبان کشورهای دیگر را در برنامه خود دارند عبارتند از:

به ترتیب دارای رنکینگ جهانی ۶۲۳، ۷۵۹ و ۲۲۰ هستند.

شرایط پذیرش در دانشگاه پچ برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

تاسیس دانشگاه پج در سال ۱۳۶۷ میلادی صورت گرفته و یکی از بزرگترین موسسات آموزش عالی این کشور محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای ۲۰ هزار دانشجو، ۴۵۰۰ دانشجوی بین المللی، ۱۴۰۰ مدرس و محقق و ۱۰ دانشکده است و به عنوان برترین مرکز تحصیلی در منطقه شهرت دارد.

از طرفی نیز برنامه دندانپزشکی در این دانشگاه به صورت کاملاً تئوری و عملی ارائه می‌شود و مدرک صادر شده آن از سوی دانشگاه‌های کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورها مانند ایالات متحده آمریکا قابل قبول است.

راهنمای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

همچنین آزمون ورودی برای این دانشگاه از طریق سنجش مهارت زبان انگلیسی به صورت کتبی و شفاهی در سطح B2 و سوالات کتبی و شفاهی در درس‌های زیست شناسی و شیمی و مصاحبه شفاهی برگزار می‌شود.

به منظور تکمیل مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه پچ بایستی فرم درخواست را به همراه عکس گواهی پایان دوره متوسطه و ریزنمرات دانشگاهی پیوست داد؛ به علاوه مدارک دیگری از جمله: رزومه، انجام آزمایش‌ها و گواهی‌های پزشکی، واکسیناسیون، فتوکپی پاسپورت و دریافت مبلغی بابت هزینه درخواست مورد نیاز هستند.

شرایط پذیرش دانشگاه دبرسن برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

این دانشگاه تقریباً ۲۸ هزار دانشجو دارد که در پی آن موفق شده در سال ۲۰۰۷ اولین موسسه آموزش عالی مجارستان باشد و بالاترین درجه جایزه صلاحیت آموزش عالی را دریافت کند. جالب است بدانید که تمامی برنامه‌ها در این دانشگاه براساس چارچوب صلاحیت‌های اروپایی ارائه و انجام می‌شود.

شرایط پذیرش دانشگاه دبرسن برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان
شرایط پذیرش دانشگاه دبرسن برای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

به علاوه این که برنامه‌های پزشکی توسط وزارت آموزش دولتی نیویورک، ‏WHO یا سازمان بهداشت جهانی، شورای پزشکی کشورهای هند، ایران، ایرلند، نروژ و امارات متحده عربی و همچنین هیئت پزشکی کالیفرنیا معتبر است.

آزمون ورودی این دانشگاه نیز برای مهارت‌های زبان انگلیسی به صورت کتبی و شفاهی در سطح B1 و همچنین امتحان درس‌های شیمی، زیست شناسی و فیزیک برگذار می‌شود. علاوه بر این نیز مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این دانشگاه مشابه با مدارک مورد نیاز برای پذیرش در دانشگاه پچ است که در بندهای بالایی به آن اشاره کردیم.

شرایط پذیرش دانشگاه سملویز برای تحصیل در رشته دندانپزشکی

این دانشگاه یکی از موسسات آموزشی پیشرو در زمینه تحصیلات عالی در مجارستان و همچنین منطقه اروپای مرکزی برای رشته‌های پزشکی و علوم بهداشتی است و به عنوان یک دانشگاه تخصصی شهرت قابل توجهی دارد.

این شهرت را می‌توان به راحتی با تعداد دندانپزشکان و متخصصانی که در این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند نشان داد که تقریبا ۷۰ درصد دندانپزشک، ۴۲ درصد پزشکان، ۲۷ درصد متخصص مراقبت‌های بهداشتی و همچنین 50 درصد داروسازان این کشور را شامل می‌شود.

تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه سملویز
تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه سملویز

به علاوه اینکه مجموعا سالانه ۸۰۰ دانشجوی دندانپزشکی در این دانشگاه ثبت نام می‌کنند که نیمی از آنها دانشجویان بین المللی و خارجی هستند.

سطح سنجش برای پذیرش و آزمون ورودی دانشگاه سملویز نیز در دروس زیست شناسی، شیمی، انگلیسی تخصصی و مهارت زبان انگلیسی عمومی در نظر گرفته می‌شود.

همچنین به منظور تکمیل مدارک مورد نیاز برای درخواست ادامه تحصیل در این دانشگاه پیوست ریز نمرات پیش دانشگاهی، مدرک دبیرستان، گواهی پزشکی، فتوکپی پاسپورت و دریافت هزینه برای درخواست است که به همراه فرم آن پیوست می‌شوند.

راهنمای تحصیل دندانپزشکی در مجارستان

نتیجه گیری

موقعیت جغرافی کشورهای اروپایی مانند مجارستان از جمله دلایلی است که موجب می‌شود تا اکثر داوطلبان متقاضی برای ادامه تحصیل، به این کشور سفر کنند و تمایل داشته باشند تا در رشته دندانپزشکی و دیگر رشته‌های علوم پزشکی تحصیلات تکمیلی خود را بگذرانند.

به همین دلیل شرایط پذیرش و درخواست در دانشگاه‌های معتبر کشور مجارستان دارای موارد مشترک و گاها انحصاری است که در پی آن نیز دریافت بورسیه برای رشته‌های دندانپزشکی این کشور بر اساس شرایط و ضوابطی قابل انجام خواهد بود؛ از جمله این شرایط می‌توان معرفی نامه محل تحصیل متقاضی در کشور مبدا و عدم ثبت نام دانشجو در دیگر موسسات آموزش عالی مجارستان را نام برد که نشان دهد تمکن مالی به وسیله شخص داوطلب صورت می‌گرفته است و واجد شرایط دریافت این کمک هزینه مالی خواهد شد.