مقایسه تحصیل در مجارستان با سایر کشورها

مقایسه تحصیل در مجارستان با سایر کشورها

تحصیل در مجارستان به دلیل تبدیل شدن این کشور به مقصد تحصیلی و کاری برای متقاضیان دیگر کشورها،یک موضوع بسیار حائز اهمیت است که موجب شده تا در طول چند سال اخیر اعتبار زیادی را در علوم مختلف کسب کند.

برای مقایسه تحصیل در مجارستان با سایر کشورها میتوان به موارد مختلفی همچون هزینه های مشابه با زندگی در ایران ،داشتن دانشگاه های با کیفیت بالا که عاملی است تا با فرهنگ پرجنب و جوش مجارها آشنا شوید و همچنین از شهرهای زیبا و تاریخ جذاب این کشور دیدن کنید.

مقرون به صرفه بودن هزینه های تحصیل و زندگی در مجارستان،وجود بورسیه های تحصیلی و نبود الزام ارائه مدرک زبان برای اخذ پذیرش در دانشگاه های مجارستان، دانشجویان زیادی را به سمت گرفتن ویزای تحصیلی مجارستان سوق داده است.

این موارد تنها بخشی از انگیزه‌های داوطلبان سایر کشورها برای مهاجرت به مجارستان است؛ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی تحصیل در مجارستان ادامه این مطلب را از دست ندهید.

کشور مجارستان به دلیل موقعیت منطقه‌ای که در اروپا دارد کشوری با فرهنگ و تاریخ غنی بوده و با زبان بسیار متفاوت از دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و همسایگانش،مسیر تکامل خود را طی کرده است.

این کشور از نظر جغرافیایی در منطقه کم‌ارتفاع و پست حوزه کارپات با چشم‌اندازی از تپه‌ها و دشت‌ها واقع شده و یکی از بزرگترین علفزارهای پیوسته در اروپا را دارد.

موقعیت مکانی و همچنین آب و هوای همه پسند کشور مجارستان سبب شده تا در طی بیست سال گذشته باعث شده که دانشجویان زیادی جهت اقامت تحصیلی مجارستان به این کشور مهاحرت کنند.

همچنین این کشور در اکثر علوم مختلف به خصوص در رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی و دامپزشکی محبوبیت زیادی را کسب کند و بیش از ۳۰ هزار دانشجوی بین المللی در موسسات آموزش عالی این کشور پذیرفته شوند.

بررسی اعتبار دانشگاه‌های مجارستان

اعتبار مدارک دریافت شده از دانشگاه‌های مجارستان برای رشته‌های پزشکی کیفیت بالایی دارد که توسط سازمان بهداشت جهانی قابل قبول است و می‌توان آن را مستقیماً به سایر کشورهای اتحادیه اروپا انتقال داد. به علاوه اینکه تحصیل در این رشته به دو زبان انگلیسی و دیگر زبان‌های خارجی مانند آلمانی امکان پذیر است تا دانشجویان خارجی بیشتری جذب دانشگاه‌های مجارستان شوند.

اعتبار دانشگاه‌های مجارستان
اعتبار دانشگاه‌های مجارستان

برخی از کشورهای برتری که متقاضی تحصیل در مجارستان هستند عبارتند از:

  • آلمان
  • نروژ
  • ایران
  • چین
  • و کانادا.

مدارک صادر شده در کشور مجارستان برای تمامی دانشجویان بین المللی و داخلی این کشور از طرح بولونیای اروپا پیروی می‌کنند و در سرتاسر این قاره و سایر نقاط جهان به رسمیت شناخته می‌شوند

به همین دلیل اگر به دنبال آموزشی با کیفیت هستید مجارستان می‌تواند یک انتخاب هوشمندانه و مناسب باشد چرا که دانشگاه‌های این کشور ذهن‌های باهوش و دانشمندان مشهور بسیاری را پرورش داده است؛ مانند ریاضیدان جان فون نویمان که برنده جایزه نوبل شد یا آلبرت سنت-جورجی که موفق شد ویتامین سی را کشف کند.

همچنین تمامی دانشکده‌های پزشکی و غیرپزشکی کشور مجارستان برنامه‌های مناسبی را بر پایه اصول تحصیلی بین المللی برای دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند و امکان گذراندن تحصیلات تکمیلی افراد را به زبان انگلیسی میسر کرده اند.

معرفی دانشگاه‌های برتر مجارستان

از بهترین دانشگاه‌های کشور مجارستان که در بین ۵۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند می‌توان دانشگاه سملوایز و لورانت در شهر بوداپست،دانشگاه پچ و دانشگاه سگد را نام برد.

بررسی هزینه‌های تحصیل و زندگی در مجارستان

با وجود اینکه دانشگاه‌های مجارستان از دانشجویان خارجی و بومی خود شهریه دریافت می‌کنند اما در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی دارای هزینه‌های بسیار کمتر و مقرون به صرفه‌تر هستند.

بر اساس موقعیت دانشگاه و برنامه تحصیلی خود می‌توانید میانگین بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو در سال بپردازید که این پرداخت شهریه برای رشته‌های مهندسی کمی گران‌تر و تا حدود 5000 یورو در سال افزایش می‌یابد. به علاوه اینکه شهریه دریافتی دانشگاه‌ها در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی معمولاً ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو در سال است.

با این وجود زندگی دانشجویی در مجارستان بسیار به صرفه‌تر از  دیگر کشورهای حوزه اتحادیه اروپا خواهد بود و با در نظر گرفتن هزینه‌های محل اقامت،خوراک،حمل و نقل و دیگر موارد قادر خواهید بود تا با کمتر از ۶۰۰ یورو در ماه در شهر بوداپست پایتخت کشور مجارستان و کمتر از ۵۰۰ یورو در شهرهای کوچکتر زندگی خود را ادامه دهید.

تحصیل در مجارستان و بورسیه تحصیلی

شرایط آسان برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور مجارستان از دلایلی است تا این کشور را به یک میزبان محبوب برای دانشجویان بین‌المللی تبدیل کند.

این بورسیه‌ها شامل هزینه‌های تحصیل،بیمه درمانی،کمک هزینه مسکن و همچنین کمک هزینه ماهیانه است و سالیانه به حدود پنج هزار دانش آموز یا دانشجو که از ۷۰ کشور دنیا هستند اعطا می‌شود.

اما این موضوع که آیا واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی خواهید بود یا نه کاملا به برنامه‌های تحصیلی و شرایط فعلی شما بستگی دارد که بایستی برای دریافت پاسخ این موضوع ابتدا درخواست و مدارک خود را تا قبل از زمان مقرر سالیانه ارسال کرده باشید.

سه عامل اصلی و عمده برای تحصیل در مجارستان

دلایل زیادی وجود دارند تا کشور مجارستان را برای ادامه تحصیلات خود به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی انتخاب کنید؛ برترین این عوامل شامل موارد زیر هستند:

  • تحصیل با کیفیت بالا
  • هزینه‌های مقرون به صرفه

دانشگاه‌های کشور مجارستان تحصیلاتی با کیفیت بالا و هزینه‌های مقرون به صرفه ارائه می‌دهند و با توجه به اینکه کشوری امن و مدرن است اما برای زندگی هزینه‌های پایین‌تری نسبت به دیگر کشورهای اروپایی دارد؛ همچنین این کشور دارای تفاوت‌های متنوعی از نظر فرهنگی و آداب و رسوم مختلف است که مطمئنا برای دانشجویان خارجی جذاب خواهد بود.

نتیجه گیری

با توجه به این که اغلب کشورهای اروپایی پذیرش دانشجو های بین المللی را در راس برنامه‌های آموزشی خود دارند اما رقابت بین آنها بسیار تنگاتنگ است و کشور مجارستان نیز از این قاعده مستثنا نیست! ولی با این تفاسیر شانس پذیرش و ادامه تحصیل در مجارستان دور از انتظار نخواهد بود و این امکان وجود دارد تا با بررسی کامل شرایط خود،شروع دوران دانشجویی و یا تحصیلات تکمیلی را در این کشور سپری کنید.