رشته پزشکی در مجارستان بررسی دوره ها و شرایط تحصیل

اکثر دانشجویانی که به دنبال تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا هستند، تحصیل در مجارستان را در برنامه ریزی تحصیلی خود قرار می‌دهند. مجارستان مزیت‌‌های زیادی دارد که سبب شده تا متقاضیان برای رشته پزشکی در مجارستان به دنبال ویزا یا بورسیه تحصیلی باشند.

از جمله مهمترین مزیت‌‌های تحصیل در مجارستان این است که دانشجویان می‌توانند از خدمات آموزشی با کیفیت بهره‌مند شوند، در عین حال نیاز به پرداخت هزینه زیادی نیست. مجارستان از جمله کشورهای عضو اتحادیه اروپا است. با کشورهای همسایه خود مرز زمینی مشترک دارد. تبادلات مرزی و دیگر فعالیت‌های اقتصادی هدفمند سبب شده تا این کشور ثبات اقتصادی داشته باشد‌. ثبات اقتصادی سبب شده تا وضعیت اشتغال در این کشور ثابت و رو به‌ رشد باشد‌. وضعیت اقتصادی ایده‌ال در کنار دولتی که به فکر رفاه شهروندان خود است سبب شده تا هزینه زندگی مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مناسب‌تر باشد.

برای برخی از افراد با شنیدن آمار دانشجویان بین المللی در مجارستان این سوال مطرح می‌شود که چرا پزشکی در مجارستان؟ یا سوالات دیگری از این قبیل که شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان چگونه است؟

در پاسخ به سوال اول باید گفت بالا بودن کیفیت زندگی و سطح علمی این کشور اروپایی در کنار مناسب بودن هزینه زندگی در آن سبب شده تا افراد زیادی متقاضی تحصیل و زندگی در این کشور باشند. اگر قصد تجربه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر اروپایی را دارید، این مقاله مخصوص شما است.

لازم به توضیح است که دانشگاه‌های مجارستان در رتبه بندی جهانی از اعتبار خوبی برخوردار هستند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با موضوعاتی مثل تحصیل داروسازی در مجارستان، تحصیل دندانپزشکی در مجارستان و…. بیشتر آشنا شوید. علاوه بر این با خواندن این مطلب پاسخ بسیاری از سوالات متداول در زمینه پزشکی و دندانپزشکی مجارستان را خواهید فهمید.

تحصیل پزشکی در مجارستان

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در مجارستان

بررسی آمار دانشجویان بین المللی رشته پزشکی که در چند سال اخیر وارد دانشگاه‌های مجارستان شده‌اند، به خوبی نشان دهنده محبوبیت این کشور در بین دانشجویان پزشکی است. در خصوص شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان لازم به توضیح است که دانشجو متقاضی تحصیل پزشکی در مجارستان قبل از شروع تحصیل باید مراحل خاصی را با موفقیت پشت سر بگذارد.

شرایط تحصیل پزشکی در مجارستان

از طرفی دیگر در مجارستان دوره‌های آموزشی تحت عنوان دوره مقدماتی پیش پزشکی برگزار می‌شود. دانشجو باید این دوره را با موفقیت به پایان برساند .  دوره های پیش پز شکی اجباری نیستن، ولی اکثر متقاضیان برای آماده شدن جهت آزمون ورودی و سطح زبان شرکت میکنند

پس از گذراندن مراحل گفته شده دانشجو تحصیل خود در رشته پزشکی را آغاز می‌کند. مدت زمان طول تحصیل پزشکی عمومی در مجارستان ۶ سال است. پس از با موفقیت سپری کردن این ۶ سال دانشجو به عنوان پزشک عمومی معرفی می شود. پس از کسب مدرک پزشکی در صورت تمایل شخص می‌تواند برای تحصیل در دوره تخصص اقدام کند.

 

دوره‌های پیش پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه دبرسن، تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه سگد university of szeged ایده‌آل بسیاری از دانشجویان پزشکی است.

پرای شروع پزشکی در مجارستان متقاضی میبایست در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر خود  قبول شود و در صورت قبولی متقاضی مستلزم به ارائه مدرک زبان نیست، ولی طبیعتا متقاضی باید از سطح زبان متوسط رو به بالایی برخوردار باشد، تا بتواند در این آزمون قبول شود.

همچنین در مجارستان دوره های پیش پزشکی وجود دارد که متقاضیان می‌توانند جهت آمادگی برای آزمون ورودی دانشگاه و تقویت سطح زبان خود در آن شرکت کنند و با آمادگی بیشتری رشته مورد نظر خود را شروع کنند

تحصیل پیش پزشکی در مجارستان

لازم به توضیح است که علاوه بر مهارت آموزی در این دوره، شرکت در دوره پیش پزشکی برای افرادی که در زبان انگلیسی ضعیف هستند و هنوز آمادگی کامل برای حضور در کلاس‌های پزشکی را ندارند، بسیار موثر و مفید است. در دوره‌های پیش پزشکی دانشجو به مدت زمان یک سال یا دو ترم زبان انگلیسی را آموزش می‌بیند. به طور کلی این دوره‌ها دانشجو را برای حضور در کلاس‌های پزشکی دانشگاه‌های مجارستان آماده می‌کنند.

لازم به توضیح است که برای تحصیل پزشکی و تحصیل دندانپزشکی در مجارستان شخص باید در آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی مجارستان قبول شود. شرکت در دوره پیش پزشکی برای موفقیت در آزمون ورودی پزشکی و دندانپزشکی مجارستان بسیار موثر است، زیرا دانشجو را با منابع آزمون آشنا می‌کند. دوره‌های پیش پزشکی به زبان انگلیسی برگزار می‌شوند. به طور کلی می‌توان گفت شرایط کار پس از تحصیل پزشکی در مجارستان خوب و ایده‌آل است.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل پزشکی مجارستان

با وجود مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در مجارستان مدرک پزشکی این کشور از اعتبار بالایی برخوردار است. با وجود اینکه مدرک پزشکی مجارستان در جامعه پزشکی از اعتبار بالایی برخوردار است، افرادی که مشغول به تحصیل دندانپزشکی در مجارستان هستند و همچنین دانشجویانی که مشغول به تحصیل دارو سازی در مجارستان هستند برای تحصیل نیاز به صرف هزینه زیادی ندارند.

هزینه تحصیل پزشکی در مجارستان مقرون به صرفه است و دانشجویان با مناسب‌ترین هزینه می‌توانند تحصیلات خود را در این کشور اروپایی به پایان برسانند. متقاضیان تحصیل در دانشگاه‌های برتر پزشکی مجارستان 2021 نظیر دانشگاه سملوایز بوداپست در ابتدا باید در آزمون ورودی این رشته قبول شوند. پس از کسب رتبه قابل قبول در آزمون ورودی دانشگاه باید مدارک لازم را به دانشگاه ارائه کنند. به همراه داشتن مدارک هویتی، تحصیلی و ویزا مجارستان لازم و ضروری است.

 

دانشگاه‌های برتر پزشکی در مجارستان

در ادامه پاسخ به این سوال که چرا پزشکی در مجارستان بهتر است؟ می‌توان به مناسب بودن هزینه تحصیل پزشکی و هزینه تحصیل دندانپزشکی در مجارستان اشاره کرد. علاوه بر این برای شناخت بهتر سطح آموزش پزشکی در مجارستان بهتر است در ادامه به معرفی بیشتر دانشگاه‌های برتر مجارستان پرداخته شود.

دانشگاه های پزشکی در مجارستان

دانشگاه سگد

سگد شهری واقع در قسمت جنوبی

کشور مجارستان است. این شهر از لحاظ جمعیت سومین شهر مجارستان می‌باشد. دانشگاه سگد جز بهترین و معتبرترین دانشگاه‌های اروپا محسوب می‌شود. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه سگد university if sezeged آرزوی بسیاری از دانشجویان رشته پزشکی است. خوشبختانه در این دانشگاه امکان آموزش به زبان انگلیسی نیز فراهم شده است. این موضوع سبب شده تا دانشجویان بین المللی به آسانی بتوانند به زبان انگلیسی در این دانشگاه مشغول به تحصیل در رشته دلخواه خود شوند.

 

ناگفته نماند که در بالا تنها به دو مورد از بهترین دانشگاه‌های مجارستان اشاره شده است. علاوه بر این مجارستان دانشگاه‌های معتبر زیادی دارد. از جمله دیگر دانشگاه‌های معتبر مجارستان می‌توان به این موارد اشاره کرد: دانشگاه پچ مجارستان، دانشگاه سملوایز مجارستان و … علاوه بر این امکان تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه اوتووس لونارد و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی مجارستان در دانشگاه کاروینوس بوداپست برای دانشجویان علاقمند نیز فراهم است.

 

نحوه اخذ پذیرش پزشکی در مجارستان

دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی کشور مجارستان را دارند باید سطح زبان خوبی داشته باشند ولی نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند. زبان تدریس رشته‌های پزشکی در دانشگاههای مجارستان زبان انگلیسی است. در برخی موارد به زبان‌های دیگر نظیر زبان آلمانی، فرانسوی و مجارستانی نیز تدریس می‌شود. به طور کلی طول دوره تحصیل در دانشگاه‌های این کشور ۳ تا ۶ سال است.

اشخاصی که جز شهروندان اتحادیه اروپا نیستند برای حضور در این کشور برای تحصیل باید ویزای این کشور را دریافت کنند. برای دریافت ویزای تحصیلی باید از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش دریافت کرده باشید. دانشجویان ابتدا باید رشته و دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کنند و برای تحصیل در آن دانشگاه درخواست ارسال کنند. اگر دانشگاه با درخواست شخص مبنی بر تحصیل در آن دانشگاه موافقت کند، دانشجو با داشتن پذیرش دانشگاه می‌تواند ویزای تحصیلی خود را دریافت کند. ناگفته نماند که مدت زمان اعتبار ویزای تحصیلی مجارستان دائم نیست و متناسب با مدت زمان تحصیل شخص در این کشور است.

به عنوان سخن پایانی می‌توان گفت در این مقاله پاسخ سوال چرا پزشکی در مجارستان آمده است. دانستید که مجارستان یک کشور اروپایی عضو اتحادیه اروپا است. در این کشور ثبات اقتصادی و ثبات سیاسی حکمفرما است. شهروندان این کشور از سطح رفاه و کیفیت زندگی بالایی بهره‌مند هستند. مهمتر از همه این است که بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور سبب افزایش هزینه زندگی نشده است.

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی مقرون به صرفه‌تر است. جدای از ایده‌آل بودن شرایط زندگی در مجارستان سیستم آموزشی مجارستان نیز بسیار با کیفیت است. بیشتر دانشگاه‌های مجارستان در لیست معتبرترین دانشگاه‌های اروپا قرار دارند. ایده‌آل بودن شرایط زندگی و تحصیل در مجارستان این کشور را به مقصد تحصیلی برای بسیاری از دانشجویان تبدیل کرده است.