اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

یکی از بهترین راه‌ها برای مهاجرت ایرانیان در سال ۲۰۲۲، اخذ ویزای تحصیلی مجارستان است. این کشور اروپایی از سال ۲۰۰۷ به عضویت شنگن درآمده و هزینه زندگی در آن به شکل قابل توجهی پایین می‌باشد. علاوه بر این، امکان تحصیل به زبان انگلیسی در مجارستان وجود دارد و این کشور با پذیرش دوره زبان نیز به افراد ویزا می‌دهد. این در حالی است که سایر کشورها در این زمینه سختگیرتر عمل می‌کنند. همچنین جالب است بدانید بسیاری از دانش‌آموزان ایرانی که در کنکور رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی و داروسازی موفق به قبولی نشده‌اند، اکنون در حال تحصیل در رشته مورد نظر خود در کشور مجارستان هستند.

پرسش‌هایی که معمولا افراد در رابطه با ویزای تحصیلی مجارستان دارند، به مدت زمان اعتبار ویزا، شرایط اخذ آن، شرایط پذیرش در دوره‌های زبان این کشور و امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کار و اخذ اقامت دائم مربوط می‌شود که در این مقاله قصد داریم به تمامی این سوالات پرداخته و به آن‌ها پاسخ دهیم.

مختصری درباره کشور مجارستان

مناظر شهرهای کشور مجارستان، به‌خصوص پایتخت آن یعنی بوداپست پوشیده از معماری قرون وسطایی و ساختمان‌های نئوکلاسیک است. فرهنگ مردم این کشور از مردم روم و ترکیه تأثیر پذیرفته و زبان آن‌ها، مجاری می‌باشد. این کشور از سال ۲۰۰۷ به عضویت شنگن درآمده و به همین دلیل، اخذ اقامت آن بسیار ارزشمند است. دانشگاه‌های این کشور از سوی دانشجویان ایرانی به‌خصوص دانشجویان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده‌اند.

 

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان
تحصیل و زندگی در مجارستان

آشنایی با سیستم آموزشی مجارستان

ساختار سیستم آموزشی از سن ۳ تا ۶ سالگی اجباری می‌باشد. پس از گذراندن این دوران، تحصیل تا ۱۶ سالگی نیز اجباری خواهد بود. دوره دبستان ۸ ساله است و پس از آن، شخص به دوره دبیرستان وارد می‌شود. تحصیل در مدارس دولتی مجارستان برای دانش‌آموزان تبعه اروپا رایگان بوده و دانش‌آموزان خارجی امکان تحصیل در مدارس خصوصی این کشور را دارند که هزینه تحصیل در آن‌ها بسیار بالاست.

چرا باید به تحصیل در مجارستان فکر کنیم؟

امروزه ویزای تحصیلی مجارستان میان افرادی که قصد دارند به روش تحصیلی به خارج از کشور مهاجرت کنند، بسیار پرطرفدار شده است. از جمله دلایل این امر می‌توان به آموزش اکثر دوره‌ها و رشته به زبان انگلیسی اشاره کرد که دغدغه یادگیری زبان سوم را از بین می‌برد. همچنین دانشگاه‌های این کشور دارای رتبه‌های برتر جهانی هستند و از میان آن‌ها دانشگاه‌های زیر برترین رتبه‌ها را دارند:

علاوه بر این، شما با اقامت در مجارستان اجازه رفت و آمد به سایر کشورهای حوزه شنگن را خواهید داشت. لازم به ذکر است که بیشترین درخواست ویزای تحصیلی این کشور برای رشته‌های علوم پزشکی بوده است که لازمه ورود به آن‌ها، شرکت در دوره‌های یکساله آماده‌سازی می‌باشد. اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا موسسات آموزش عالی، یکی از مواردی است که برای اخذ ویزای تحصیلی و مهاجرت به مجارستان نیاز خواهید داشت.

همه چیز در رابطه با ویزای تحصیلی مجارستان

اگر دوره آموزشی شما در مجارستان به مدت زمانی بیشتر از ۳ ماه نیاز داشته باشد، باید برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمایید، اما این اولین کاری نیست که باید انجام دهید. ابتدا باید به دنبال اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه‌های مجارستان باشید؛ در نتیجه اولین قدم شما باید انتخاب شهر، دانشگاه و سپس بررسی وبسایت دانشگاه، انتخاب رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر و شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی باشد که تمامی این اطلاعات در وبسایت دانشگاه‌ها ذکر شده‌اند.

با توجه به اینکه ویزای تحصیلی مجارستان بلندمدت می‌باشد و به متقاضیان واجد شرایط کارت اقامت دانشجویی داده می‌شود، باید برای درخواست ویزا به سفارت و کنسولگری مجارستان در تهران مراجعه نمایید. ویزای تحصیلی این کشور اعتباری یک ساله دارد و با شروع ترم جدید می‌توانید آن را تمدید کنید.

البته علاوه بر ویزای تحصیلی، باید نسبت به دریافت کارت اقامت موقت اروپا و مجوز تحصیل (Study Permit) نیز اقدام نمایید. یکی از مزایای ویزای تحصیلی مجارستان این است که می‌توانید علاوه بر تحصیل، به انجام کار پاره‌وقت یا دانشجویی نیز بپردازید تا بتوانید هزینه‌های زندگی خود در مجارستان را پرداخت کنید. همچنین داشتن کارت اقامت دانشجویی مجارستان به شما این اجازه را می‌دهد که آزادانه به سایر کشورهای حوزه شنگن از جمله فرانسه و آلمان سفر کنید.

پیش از فارغ‌التحصیلی، می‌توانید از داخل کشور مجارستان برای دریافت ویزای جستجوی کار ۹ ماهه اقدام نموده و پس از پیدا کردن یک کار تمام‌وقت و عقد قرارداد کاری با کارفرمای مجاری، ویزای کار مجارستان را اخذ نمایید تا بتوانید به صورت طولانی‌مدت در این کشور حضور داشته باشید.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که زمان ارزیابی درخواست پذیرش شما از سوی دانشگاه‌ها، بین سه هفته تا یک ماه و نیم و مدت زمان مورد نیاز برای رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان بین ۱ تا ۳ ماه کاری می‌باشد.

ساختار ویزای تحصیلی مجارستان در سال ۲۰۲۲ به چه صورت است؟

اخذ پذیرش از دانشگاه که یکی از شروط مهم برای کسب ویزای تحصیلی کشور مجارستان است، به عوامل زیادی از جمله مدارک تحصیلی پیشین و شرایط سنی فرد بستگی دارد. گپ تحصیلی نیز یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار در این زمینه است که به فاصله زمانی از موقعی که فرد فارغ‌التحصیل شده است تا زمانی که تصمیم به مهاجرت گرفته است، اشاره دارد. نکات مهمی که در خصوص ویزای تحصیلی مجارستان باید مد نظر داشته باشید عبارتند از:

 • افرادی که به تازگی فارغ‌التحصیل شده و آخرین مدرک خود را دریافت کرده‌اند، دارای بیشترین شانس برای اخذ ویزای تحصیلی هستند.
 • یکی از مدارک مهم برای اخذ ویزای تحصیلی، اثبات پشتوانه یا تمکن مالی می‌باشد.
 • ویزای تحصیلی کشور مجارستان قابل تبدیل به سایر اشکال اقامت بلندمدت از جمله ویزای کار است.

روند اخذ ویزای تحصیلی مجارستان چگونه است؟

فرد متقاضی ویزای تحصیلی مجارستان ابتدا باید از وبسایت دانشگاه مورد نظر خود بازدید کند و دوره‌های ارائه‌شده را بررسی نماید. پس از انتخاب دوره مناسب بر اساس علاقه و شرایط خود، شرایط پذیرش را بخواند و مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری نماید (طی این پروسه، فرد متقاضی باید به مهلت زمانی درخواست نیز توجه داشته باشد).

پس از تکمیل فرم درخواست آنلاین برنامه، متقاضیان باید مدارک لازم را در سیستم بارگذاری نمایند یا به سفارت تحویل دهند. در نهایت متقاضیانی که موفق به اخذ پذیرش می‌شوند، دعوت‌نامه‌ای از سوی دانشگاه مربوطه دریافت می‌کنند که نشان می‌دهد در یک دوره خاص پذیرفته شده‌اند. به طور معمول، دانشجو باید بخشی از شهریه را هنگام ثبت نام در دوره پرداخت کند. پس از دریافت دعوت‌نامه و پذیرش دانشگاه، دانشجو باید برای مصاحبه حضوری به سفارت مراجعه نماید.

اخذ ویزای تحصیلی
ویزای تحصیلی

زمان رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟

متقاضیان ویزا باید شخصا جهت انجام تشریفات اداری در کنسولگری حاضر شوند. اما برای اکثر متقاضیان این سوال پیش می‌آید که روند رسیدگی به درخواست ویزای تحصیلی مجارستان چقدر طول می‌کشد؟ کنسولگری حداکثر از ۴ الی ۶ هفته قبل از موعد، درخواست قرار مصاحبه را می‌دهد. این بازه زمانی بدین دلیل است که تعداد زمان‌های قرار کنسولگری محدود می‌باشد و ممکن است سریع پر شود. پس از اینکه دانشجو در موعد مقرر در سفارت حضور یافت و مصاحبه را انجام داد، حدود ۱ الی ۴ هفته طول می‌کشد تا سفارت به درخواست ویزای او رسیدگی کند.

هزینه صدور ویزای بلندمدت دانشجویی یا ویزا A که بیش از ۹۰ روز مهلت دارد، به میزان ۹۹ یورو می‌باشد که طبق قانون مجارستان تعریف شده است. کشور مجارستان از لحاظ زمان رسیدگی به درخواست ویزا، بسیار مناسب بوده و بهترین گزینه برای افرادی است که می‌خواهند طی مدت کوتاهی این فرایند را طی کنند و به مقصد خود مهاجرت نمایند. از آنجا که مدت زمان صدور ویزای تحصیلی مجارستان کوتاه است، متقاضیان باید از قبل خود را برای مهاجرت به این کشور آماده نمایند.

مدارک لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی مجارستان

فردی که متقاضی ادامه تحصیل در مجارستان می‌باشد، باید ابتدا شرایط و مدارک مورد نیاز دانشگاه را آماده کند و سپس به دنبال آماده کردن مدارک ویزای تحصیلی مجارستان برود. مدارکی که برای اخذ ویزای تحصیلی این کشور مورد نیاز هستند عبارتند از:

 • فرم درخواست پذیرش تکمیل‌شده
 • اصل پاسپورت که حداقل یک سال و نیم اعتبار داشته باشد
 • دو قطعه عکس رنگی سایز 3*4 که طی شش ماه اخیر گرفته شده است
 • رسید پرداخت هزینه پذیرش دانشگاه
 • رسید پرداخت هزینه ویزای تحصیلی مجارستان
 • انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه اساتید پیشین
 • ارائه مدرک معتبر زبان (تافل یا آیلتس)
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • ریزنمرات دانشگاهی ترجمه‌شده به زبان انگلیسی با تأییدیه امور خارجه و دادگستری
 • ترجمه آخرین مدارک تحصیلی با تأییدیه امور خارجه و دادگستری
 • ترجمه سند ملکی با تأییدیه امور خارجه و دادگستری
 • ترجمه گواهی شغلی حامی (پدر یا مادر) دانشجو که به تأیید امور خارجه و دادگستری درآمده باشد
 • ترجمه تعهدنامه محضری حامی جهت پشتیبانی از هزینه‌های دانشجو در مجارستان
 • رزومه و برنامه تحصیلی + هرگونه گواهینامه در دسترس دانشجو
 • پژوهش‌ها× مقالات و نمونه کارهای مرتبط با رشته تحصیلی
 • سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • رزرو بلیت پرواز و هتل یا خوابگاه دانشجویی
 • نامه پذیرش دانشگاه
 • پرینت قرار ملاقات سفارت
 • ترجمه شناسنامه دانشجو، مادر و پدر او با تأییدیه امور خارجه و دادگستری
 • رضایت‌نامه والدین که برای دانش‌آموزان زیر ۱۸ سال لازم است
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت پزشکی و بیمه درمانی بین‌المللی

هزینه اخذ ویزای تحصیلی مجارستان چقدر است؟‌

علاوه بر هزینه ۹۹ یوروی اخذ ویزای تحصیلی مجارستان که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، فرد باید ۵۱ یورو نیز برای دریافت کارت اقامت دانشجویی پرداخت کند که تمدید آن هر سال ۲۸.۵۰ یورو هزینه خواهد داشت.

هزینه ادمیشن فی یا پذیرش نیز توسط دانشگاه مورد نظر اخذ می‌شود که معمولا بین ۷۰ تا ۱۵۰ یورو است. یک نکته مهم که باید در مورد ویزای تحصیلی کشور مجارستان بدانید، این است که این ویزا دارای اعتبار کوتاه مدت (۳۰ روزه) است و تنها با حضور دانشجو در این کشور و ثبت گزارش رسیدن او در سازمان مهاجرت و شهروندی، یک کارت اقامت دانشجویی معتبر برای او صادر می‌گردد که اعتبار یک-دو ساله دارد.

در واقع می‌توان گفت ویزای تحصیلی مجارستان و کارت اقامت دانشجویی یکدیگر را تکمیل می‌کنند و مهم‌ترین مدرکی که فرد دانشجو می‌تواند در این کشور داشته باشد که مجوز تحصیل او نیز محسوب می‌شود، همین کارت است.

با اخذ ویزای تحصیلی مجارستان در چه مقاطعی می‌توان تحصیل کرد؟

مقطع کارشناسی

دوره‌های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور مجارستان، حدود ۳ الی ۴ سال طول می‌کشند. از جمله مزیت‌های این کشور، ارائه دوره‌های آمادگی برای مقطع لیسانس است که امکان تحصیل در این مقطع را تضمین خواهد کرد. از رشته‌های مورد علاقه دانشجویان بین‌المللی در این مقطع می‌توان به پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، دامپزشکی و مهندسی اشاره کرد. همچنین کشور مجارستان دوره‌های زبان ارائه می‌دهد که باعث می‌شود شانس دانشجویان خارجی برای اخذ پذیرش در مقاطع بالاتر یا حتی اخذ پذیرش به همراه بورسیه بالاتر رود.

مقطع کارشناسی ارشد

مقطع کارشناسی ارشد در مجارستان ۲ سال طول می‌کشد. ارائه گواهی که نشان‌دهنده تحصیلات تکمیلی دیپلم باشد به همراه دانشنامه کارشناسی، برای اخذ ویزای تحصیلی مجارستان در مقطع کارشناسی ارشد ضروری می‌باشد. سایر مواردی که در این زمینه اهمیت دارند عبارتند از مدارک هویتی و انگیزه‌نامه شخصی، گواهی دال بر دانش زبان (آیلتس ۶.۵ یا معادل آن در تافل).

همچنین موسسات آموزش عالی در مجارستان دوره‌های ۲ ساله‌ای برگزار می‌کنند که به آموزش مهارت فنی حرفه‌ای (Accredited Higher Vocational Training) اختصاص دارند. این دوره‌ها که بیشتر دروس عملی را در بر می‌گیرند، با همکاری کالج و مدارس فنی برگزار می‌گردند. دانشجویان همچنین می‌توانند در مقطع Szakiranyu Tovabbkepzesi Oklevel ادامه تحصیل دهند که طول مدت آن ۱ الی ۳ ساله بوده و معادل مدرک تحصیلی M.Phil انگلستان می‌باشد.

مقطع دکترا

اخذ ویزای تحصیلی مجارستان و تحصیل دکترا در این کشور، ۴ سال طول می‌کشد. دوره‌های آموزشی در این مقطع اکثرا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند که مجارستان را به مقصدی ایده‌آل برای افرادی تبدیل می‌کند که زبان دومشان انگلیسی است.

علاوه بر این، افراد می‌توانند نسبت به اخذ پذیرش از موسسات نیز اقدام نمایند که تمرکز آن‌ها بر رشته‌های خاص مانند هنر، اقتصاد، مهندسی و کشاورزی است. روند اخذ پذیرش در این موسسات و معیارهای آن‌ها متفاوت بوده و دانشجویان باید با بررسی وبسایت‌های رسمی در این زمینه تصمیم‌گیری نمایند.

کالج زبان

از جمله سایر موسساتی که متقاضیان مهاجرت به مجارستان می‌توانند در نظر بگیرند، کالج‌های زبان هستند. این کالج‌ها دانشجویان را از ارائه مدرک زبان برای ادامه تحصیل در مجارستان بی‌نیاز می‌سازد و باعث می‌شود بتوانند مدرک زبان خود را در کشور مقصد دریافت کنند. هزینه کالج زبان آلمانی در مجارستان نیز از ۵۹۰۰ تا ۸۰۰۰ یورو (برای یک سال تحصیلی) متغیر است.

تحصیل در کالج زبان آلمانی در مجارستان یکی از بهترین راه‌ها برای تحصیل پزشکی و مهندسی در کشورهای آلمان و اتریش می‌باشد که هر سال دانشجویان زیادی را جذب می‌کند.

کالج پزشکی

کالج‌های پزشکی در مجارستان نیز از دیگر جنبه‌های جذاب آموزش و دلایل اخذ ویزای تحصیلی مجارستان هستند که افراد را برای شرکت در آزمون پزشکی آماده می‌سازند. دانشجویان پس از اتمام این دوره‌ها، می‌توانند وارد دانشگاه‌های پزشکی مجارستان شوند و ادامه تحصیل دهند.

از آنجا که کشور مجارستان از لحاظ مسافت نزدیک به کشورهایی چون آلمان و اتریش است، افرادی که می‌خواهند به تحصیل رایگان بپردازند می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و از دانشگاه‌های پزشکی هر کدام از این کشورها، پذیرش بگیرند. هزینه کالج پزشکی در مجارستان حداقل ۷۹۰۰ یورو (برای یک سال) می‌باشد.

هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان

یکی از مواردی که متقاضیان ویزای تحصیلی مجارستان باید مورد توجه قرار دهند، هزینه‌های زندگی در این کشور است. به صورت کلی مقدار هزینه‌ای که هر دانشجو خرج می‌کند بستگی به خود او سبک زندگی‌اش دارد، اما میانگین هزینه زندگی در مجارستان به شرح زیر است:

 • محل اقامت (خوابگاه دانشجویی): ۱۱۰-۲۰۰ یورو ماهیانه
 • محل اقامت (آپارتمان شخصی): ۱۵۰-۵۰۰ یورو ماهیانه
 • خوراک: ماهیانه ۲۰۰ یورو
 • حمل و نقل: ماهیانه ۳۰ یورو
 • باشگاه ورزشی: ماهیانه ۲۹ یورو
هزینه زندگی و تحصیل در مجارستان
هزینه های زندگی در مجارستان

شرایط تأمین مالی هنگام تحصیل در مجارستان به چه صورت است؟

با وجود گران نبودن هزینه‌های زندگی در مجارستان بر خلاف سایر کشورهای اروپایی، دانشجویان خارجی می‌توانند هزینه‌های خود را از طریق انجام کار پاره‌وقت یا دانشجویی یا اخذ بورسیه تحصیلی تأمین نمایند. دانشجویانی که مایل به انجام کار پاره‌وقت هستند باید دو شرط زیر را داشته باشند:

 • کارت شناسایی مالیاتی
 • کارت بیمه پزشکی یا TAJ

بر اساس قانون مجارستان، دانشجویان می‌توانند ضمن تحصیل تا ۲۴ ساعت در هفته کار کنند. مشاغلی که برای دانشجویان در دسترس هستند عبارتند از کار در فروشگاه‌ها، کتابخانه‌ها، سینماها، رستوران‌ها و غیره.

در مورد اخذ بورسیه تحصیلی نیز باید گفت که دانشگاه‌های مجارستان بورسیه‌های متنوعی از جمله Stipendium Scholarship Program را ارائه می‌دهند که دانشجو با اثبات شایستگی تحصیلی خود می‌تواند نسبت به اخذ آن‌ها اقدام نماید. بورسیه‌های مجارستان معمولا به تمامی دانشجویان خارجی در هر مقطعی اختصاص می‌یابند و دانشجویان ایرانی نیز می‌توانند برای آن‌ها درخواست دهند.

اقامت پس از تحصیل در مجارستان

مزیت تحصیل در کشورهای اروپایی این است که دانشجو می‌تواند قبل از فارغ‌التحصیلی به دنبال شغل متناسب با تحصیلات خود بگردد و ویزای تحصیلی مجارستان را به ویزای کار تبدیل کند تا پس از گذشت چند سال، اقامت دائم خود را دریافت نماید. سایر روش‌های گرفتن اقامت پس از تحصیل در مجارستان عبارتند از:

 • ازدواج با یک فرد مجاری
 • گرفتن اقامت خوداشتغالی در صورت داشتن مهارت و توانایی فردی
 • تبدیل اقامت تحصیلی به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

اخذ ویزای تحصیلی یکی از جذاب‌ترین و بهترین راه‌ها برای مهاجرت ایرانیان است، به شکلی که بتوانند پس از تحصیل نیز به پیشرفت در مسیر حرفه‌ای بپردازند و آینده‌ای درخشان برای خود ترسیم کنند. همه این عوامل، ویزای تحصیلی مجارستان را به یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای ادامه تحصیل دانشجویان تبدیل کرده است.